Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 486 от 683 ПърваПърва ... 386436476484485486487488496536586 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,851 до 4,860 от общо 6828
  1. #4851
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    http://pchelari.com/forum/showthread...отводки

    Прекрасна тема, в която има много събран опит и съвети!

  2. #4852
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    По принцип цепенето трябваше да се направи когато семействата бяха в роево имаше бол млади майки и запечатано пило от 1 кошер с разделяне на летящата ставаха 2 и на другият ден още 2 тоест от един получаваш 3 отводки. На теория ама като не се заплоди някоя майка после събираш.Абе начини много аз например тази година ще пробвам махам няколко кошера който са един до друг и оставям един слабак с майка да видя дали летящата ще налети там и какво ще стане.На Ангел Йосифов метода също е много добър.
    Като налетят слабака, му смени майката с по-добър тамазлък. И догодина очаквай рекорди от тоя кошер.

  3. #4853
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Тая година направих трети пчелин с 3 кошера. Досега дадоха 8 отводки и 130 кила мед. Следващата седмица ще вадя слънчогледа, очаквам да минат 200 кила. 3 от отводките са с магазини, ще видим дали са качили нещо. Всичко зависи от мястото на пчелина. И тамазлъка...

  4. #4854
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    http://pchelari.com/forum/showthread...отводки

    Прекрасна тема, в която има много събран опит и съвети!
    Само отводки да му се правят на човек. Ама от много четене ...


    http://pchelari.com/forum/showthread...B4%D0%BA%D0%B8

  5. #4855
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Колко плодникови рамки са нужни на пчелите с мед, за да преживеят зимата? Имам 9 в плодника, като 6 от тях са с мед. Мога ли да развъртя едната, защото е много надградена и искам да я изчистя? Но не ми се иска й да ги ослабя за зимата. Защото слънчогледа приключва тук и не знам дали ще имат време да си намерят с какво да я запълнят.

  6. #4856
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Колко плодникови рамки са нужни на пчелите с мед, за да преживеят зимата? Имам 9 в плодника, като 6 от тях са с мед. Мога ли да развъртя едната, защото е много надградена и искам да я изчистя? Но не ми се иска й да ги ослабя за зимата. Защото слънчогледа приключва тук и не знам дали ще имат време да си намерят с какво да я запълнят.
    По първия въпрос, конкретния отговор е: В зависимост от състоянието на семейството! Не е проблем да им извадиш не само една, а и повече пити. През август, направи осведомителен преглед, за да прецениш състоянието на семейството/та. Тогава трябва да прецениш, какво е положението в семейството/та и е желателно да подхраниш със сироп придружен с витамини! Все пак зависи и от района, в който пчеларстваш.

  7. #4857
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    На два изоставени слабака днес им дойде времето за преглед...И двата в роево.Които видях от маточниците- махнах, не открих прясно пило.Размених им местата със скорощни оъводки със снасящи майки.Дано писаното по книгата е верно..

  8. #4858
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не се налага да доказвам бройки, целта е удвояване за следващия сезон. В темата за августовските отводки е писано, че добри свищеви майки се отглеждат от пълноценни семейства,а не от такива, съставени само от млади пчели.
    Тъй като виждам,че теоретично започваш да ставаш спец ще ти припомня една пчеларска поговорка–''СТО ПЧЕЛАРЯ,СТО ТЕХНОЛОГИИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ.''В темата било писано че ...........Остави писаното,всеки си казва становището като гледа от своята камбанария–район,система, рой с–ва,климатични условия за периода,мелезна сборка на майките и още много други фактори.
    Какво е некачественото на младите пчели които ще заложат и отгледат свищевия маточник?Чиста фантасмагория.Не съм я чел тази тема и не знам кой го е измислил това.Направи си отводките,без да се страхуваш че нямат стари пчели.Ако искаш да ги утроиш,питай.Все някой ще ти помогне.

  9. #4859
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Тъй като виждам,че теоретично започваш да ставаш спец ще ти припомня една пчеларска поговорка–''СТО ПЧЕЛАРЯ,СТО ТЕХНОЛОГИИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ.''В темата било писано че ...........Остави писаното,всеки си казва становището като гледа от своята камбанария–район,система, рой с–ва,климатични условия за периода,мелезна сборка на майките и още много други фактори.
    Какво е некачественото на младите пчели които ще заложат и отгледат свищевия маточник?Чиста фантасмагория.Не съм я чел тази тема и не знам кой го е измислил това.Направи си отводките,без да се страхуваш че нямат стари пчели.Ако искаш да ги утроиш,питай.Все някой ще ти помогне.
    Едно от мненията на А.Йосифов е това:"Ако ще оставяш пчелите да си произведът майка,то това трябва да го направи семейството.Правиш отводка със старата майка.Изваждаш майката с една рамка пило и една рамка мед и оставяш основния кошера да си произведе майка.Не разчитай отводка с 2 рамки пило да направи качествена майка.....И отводката и основното семейство ще трябва да се подхранват поне седмица." Модифицирах го по моите дадености /липса на място/, като реших да преместя семейството на втория етаж, а долу да оставя майката да я налетят летящите пчели /тях не мога да ги преместя/, все едно гол рой.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #4860
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Модифицирах го по моите дадености /липса на място/, като реших да преместя семейството на втория етаж, а долу да оставя майката да я налетят летящите пчели /тях не мога да ги преместя/, все едно гол рой.
    Имам усещане, че преплиташ нещата и бъркаш. Това, което цитираш от Йосифов, аз го разбирам в твоя случай така : вдигаш майката в отводка над семейството ( с отделен вход и т.н.), а долу при наличие на пило и много пчели, се отглеждат новите майки.
    Летящите пчели се местят при т.н. разделяне семейството на две части.

 

 
Страница 486 от 683 ПърваПърва ... 386436476484485486487488496536586 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 14 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 14 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •