Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 481 от 683 ПърваПърва ... 381431471479480481482483491531581 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,801 до 4,810 от общо 6828
  1. #4801
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2016
    Мнения
    6
    Здравейте.Имам един проблем и искам да ви помоля за съвет.Имам 3 кошера(10 рамкови) с тазгодишни отводки ЛР на 2 корпуса с по 8 пити на корпус.До преди 2 седмици всичко беше наред.Подхранвах през 2-3 дена с по 500гр. сироп и разширявах.Питите бяха пълни с пило и яйца.В района до 2 км има доста слънчоглед.Откакто почна да цъфти слънчогледа напълниха всичко с нектар.Прашец носят слабо.При днескашния преглед в единия кошер установих че има 1 пита с яйца и 2-3 пити със запечатано пило.При излюпване запълват празните килийки с нектар.Новоизградените пити в запълват веднага с нектар.
    При втория кошер яйца нямаше,само ларви на 4-5 дена на 1 пита и 3-4 пити със запечатано пило и отново излюпените килийки запълват с нектар.Новите пити като ги изградят също пълнят нектар.
    При третия кошер положението беше най страшно,тъй като нямаше никакво открито пило и 2-3 рамки запечатано и още 1-2 с люпещо се,където също запълват с нектар.В него имаше сравнително повече прашец от другите два.Другите новоизградени пити са пълни с нектар само където е люпено пило.
    Питите ги преглеждах една по една,но майките не можах да ги видя.Семействата не са агресивни,няма маточници и има нормален летеж.По принцип знам че когато семейството осиротее настъпва хаос,затова не продължих да ги търся по обстойно,мислейки че са някъде там,щом си работят спокойно.
    Не ползвам ханеманова решетка и пилото е в западната страна на горните и долните корпуси.Там са струпани и най-много пчели.
    Дайте ми съвет какво да правя.Да търся ли майките и как да им осигуря място за снасяне?Нямам други изградени пити и корпуси.Притеснявам се това спиране на яйцеснасянето да не доведе до рязко отслабване на семейството в по-късен етап.

  2. #4802
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Изпълни корпусите до край.Основите постави в горния корпус през една. Определено ще има отдлабване на семействата през август, но има време да наваксат. Ако не градят или го правят мега бавно значи нямат майка и ще трябва да им придадеш всичко друго ще се оправи като свърши слънчогледа.

  3. #4803
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Дано си разбрал грешката, че не се пчеларства с два корпуса. Вариант е да центруфугираш запечатаните пити с мед и да ги върнеш обратно, но пак ще има надпревара между майката и пчелите. Мойте пчели дори да нямат майка пак ще задръстят всичко с нектар в изградените рамки.

  4. #4804
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз имам такъв кошер на Бояна.Извартях час от рамките в магазините да освободя място да събират.Тая седмица ще освободя място и в плодника като извадя 2-3 рамки на тяхно място сложа празни изградени рамки,но при мен имаше маточници.Ти сигурен ли си,че не е имало самосмяна или роене на тия кошера и майките от коя година са?

  5. #4805
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дано си разбрал грешката, че не се пчеларства с два корпуса. Вариант е да центруфугираш запечатаните пити с мед и да ги върнеш обратно, но пак ще има надпревара между майката и пчелите. Мойте пчели дори да нямат майка пак ще задръстят всичко с нектар в изградените рамки.


    Може и да е прехранил.Пашата на места беше много силна.Миналата седмица притокът на нектар беше над 6кг на ден.При стара майка или не оплодена колко му е да напълнят за 2-3 дена и да блокират тотално.

  6. #4806
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дано си разбрал грешката, че не се пчеларства с два корпуса. Вариант е да центруфугираш запечатаните пити с мед и да ги върнеш обратно, но пак ще има надпревара между майката и пчелите. Мойте пчели дори да нямат майка пак ще задръстят всичко с нектар в изградените рамки.
    Аз пък не смятам че е допуснал грешка. Пише че това са отводки от този сезон. Толкова са се развили просто. Ако покриват 15-16 рамки и 100 да им сложи ще работят на 20-22 рамки. Освен това ако няма блокиране на майката няма мед за нас. При положенир че сеят все по извратени хибриди слънчоглед които цъфтят все по-рано няма никакъв проблем семейството да се възстанови.
    До колкото разбирам като чета за карниката там няма проблем със задръстването защото складирали меда над гнездото. Не съм работил с такива пчели и ако някой има преки впечатления да сподели.

  7. #4807
    Рости, Янчо е напълно прав. Грешката не е в работата на колегата до сега, а в това че не си е подсигурил необходимия инвентар. Той на практика има само плодник. Ами къде са му медовите корпуси? По стандарт, знаеш, че ЛР е с 3 а не с 2 корпуса, но практиката показва, че е добре да са поне 4.

  8. #4808
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от zebrock Виж публикацията
    Дайте ми съвет какво да правя.Да търся ли майките и как да им осигуря място за снасяне?Нямам други изградени пити и корпуси.Притеснявам се това спиране на яйцеснасянето да не доведе до рязко отслабване на семейството в по-късен етап.
    Можеш да центрофужиш пити запечатани наполовина и взети рано сутрин преди да е внесен първия нектар за деня и ако се притесняваш от високо водно съдържание съдовете с меда ще ги оставиш отворени и покрити с тензух,при теб меда е за собствена консумация и няма какво да се притесняваш.Пити вземаш само от втори корпус и за сега не пипаш в първи защото много лесно може да смачкаш майката от много ровене.Всичко ще се нормализира когато притока на нектар спадне ,но не трябва да закъсняваш с освобождаване на пити и задължително ти трябват медови корпуси за догодина.

  9. #4809
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Притока в момента е изключителен и единствено трябва да се следи за празни пити .

  10. #4810
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Я, zebrock, не си се отказал значи... Нали февруари ти обещах тука у форума някоя пита, що не се обаждаш!? Втора седмица вече слънчака дава брутално, разширявааай. С корпуси, основи, летви и квото имаш. При мен магазинните всички са по кошерите, но мисля че имам няколко новоизградени миналогодишни ЛР за зор заман, казвай ако искаш да ти ги нося в неделя.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 481 от 683 ПърваПърва ... 381431471479480481482483491531581 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •