Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 683 ПърваПърва ... 3240414243445292142542 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 6828
  1. #411
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    И третия базов принцип в пчеларството е, че когато нещата започнат да опират до тъкости в пчеларството или до висш пилотаж, нашите учители ЗАПОЧВАТ ДА СИ ПРОТИВОРЕЧАТ.

    Да, просто са чели различни книги. Дори и основните неща в пчеларството обикновенно са противоречиви. Често има 10-ина начина по които да направиш едно нещо и все да са правилни (буквално), пък и дори да объркаш - пчелите ще те поправят и никога няма да разбереш че си сбъркал.

    Книгите писани от български автори ( дори и старите) са повлияни до голяма степен от чуждестранните автори. Ако отворите някоя старинна чуждестранна книга ( тези на немски и английски/американски предшестват руските) ще забележите много сходства с българските, дори по-интересното е че зараждането на дадена дадена идея може да се проследи в оригинал. Та, обратно към книгите - всеки автор е писал според своите наблюдения и личния си опит. Повечето от западните книги са писани спрямо италианките (просто с такива са работели). Дори по някога ми става забавно как даден съвет, писан за италианките, се препоръчва от български автор, без да предподлага каква каша биха могли да забъркат "неиталианските" пчели ( т.е. цитира даден метод, без сам да го е изпробвал, разчитащ единствено на авторитността на автора му)

    По отношение на местните пчели знанията ми са като тези на новобранец (каквото да направя - все е грешно).

    Та обратно на градежа на основи. Различните раси/породи пчели го могат в различна степен, както количествено така и качествено. Има пчели при които градежа е идеален дори и при оскъдна паша, докато в същото време съседни кошери от друга линия дори не биха "подбелили" питите.
    Например би ми било много интересно да видя описаното в книгата на брат Адам че кошерите им всеки сезон са започвали без нито един магазин с изградени рамки, само на основи и са завършвали с до 13 магазина с мед. Много би ми било интересно да го видя това приложено на Карниката, например, и как не би повлияло на добивите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #412
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    благодаря на всички за участието до тука разбрах след като настаня отводката във кошера слагам една или две восъчни основи за изграждане,магазина се слага когато във плодника има 10 рамки със пчели,празното пространство се прегражда пчелите да не образуват далаци.Имам и други питания къде се поставят восъчните основи за изграждане между питите със пилото или от края??? също така Ханемановата решетка слагали се? наскоро говорих със пчелар които от близо 40г.гледа пчели та той ми каза че трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислите

  3. #413
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84
    благодаря на всички за участието до тука разбрах след като настаня отводката във кошера слагам една или две восъчни основи за изграждане,магазина се слага когато във плодника има 10 рамки със пчели,празното пространство се прегражда пчелите да не образуват далаци.Имам и други питания къде се поставят восъчните основи за изграждане между питите със пилото или от края??? също така Ханемановата решетка слагали се? наскоро говорих със пчелар които от близо 40г.гледа пчели та той ми каза че трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислите
    Че ако е трябвало да са изряани така щяха да ги продават.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #414
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колега, едно време когато започнах с пчеларството - от нулата, въпреки че и дядо ми и баща ми бях пчелари и то много добри, Младен Котларски ми рече , че от мен ще стане пчелар, защото не съм обременен със знанията на някой стар и опитен пчелар. Моите уважения към Боян Първулов, но той е от старите пчелари, които не признават нищо ново.
    Започнах да чета първо проф. Ангел Грънчаров, после Любен Радоев, после разпитвах по форума - тогава беше само синия форум - и понеже от многото четене и жилене, вече задавах смислени въпроси, с мен се свърза един истински пчелар, съвременен и ме научи на основите в пчеларството. Сега с тези знания, експериментирам и смятам че пчеларствам по най-удобния за пчелите ми, за мен и за района ми - метод на пчеларстване.

    PS - Моя учител е Bucy59, на който му се покланям до земята и съжалявам, че така подмолно беше изигран от предишния собственик на форума, а форума го изгради основно Bucy59.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #415
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Прекалено сте пунктуални!Ясно е , че човека си няма идея за какво иде реч,нека поне прочете нещо каквото и да е свързано с пчеларство ще му е полезно.Аз четох цяла зима книги и учебници на тази тема и не твърдя че всичко ми е ясно.Търся съвети от тук,но ако не си запознат поне на 50% с нещата не да ги знаеш да се запознаеш с тях,ще е трудно да отглеждаш пчели само чрез форума.На теория между теорията и практиката разлика няма ,но на практика има.Съвета ми беше да чете и да пита не да чете и да се мъчи сам!

  6. #416
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84
    ...трябвало да се изрязват долните ъгли на восъчната основа защото там се образували много търтеи.След това говорих със друг пчелар той вика че това са пълни глупости и не е нужно да се режат ъглите какво мислите
    Предполагам, че пчелите биха запълнили празното пространство в ъглите с далаци от преобладаващо търтееви килийки, което ще обезсмисли изрязването на ъглите. wink;
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #417
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пчелите сами си решават от какъв процент търтееви килийки се нуждаят. Когато ги принуждаваме с восъчни основи да правят само работнически килийки, тогава те използват всяко едно дефектче на основата, всяка една периферия и всяко едно празно място в кошера за направа САМО НА ТЪРТЕЕВИ КИЛИЙКИ. Режейки определени участъци от восъчната основа ние все едно казваме на пчелите "Тука правете само търтееви килийки". Точно така се получи при мене с питите с апаратите на НИКОТ. Сложих основи само отстрани на апарата, а отдолу остана свободен отвор. Пчелите решиха да го запълнят само с търтееви килийки. Изрязах ги и сложих парченце восъчна основа. Този път пчелите направиха нормални килийки, но границите на изрязаното пак ги запълниха с търтееви.

    Колкото до отворите в питата отстрани и отдолу - пчелите сами си решават къде ще ги има и колко широки ще са те, независимо от това че аз слагам восъчна основа по цялата площ на рамката, че дори и основата ми влиза по 3 мм в страничните и долните летвички.

  8. #418
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Подкрепям мнението на Матеев. Не вярвайте безрезервно на книгите. Например в някои от тях пише че търтеите само консумират мед и нищо не допринасят за семейството. Преди години се подлъгах и си купих търтеуловки. Изтрепах търтеите /за което сега съжалявам, ама така пише в книгите/. Резултатът беше отрицателен. Семействата отслабнаха видимо. Моят пчелин беше в Стара планина, а там нощите са студени през цялото лято. Разгледах семействата и забелязах че няма достатъчно пчели, които да покриват питите с пило. Търтеят е голям и плосък, и смятам че играе голяма роля в покриването на пилото през лятото. От тогава не ползвам търтеуловки. Пчелите сами си знаят какво пило да залагат. А мед има за всички. Успех колеги.

  9. #419
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Пчелите сами си решават от какъв процент търтееви килийки се нуждаят. Когато ги принуждаваме с восъчни основи да правят само работнически килийки, тогава те използват всяко едно дефектче на основата, всяка една периферия и всяко едно празно място в кошера за направа САМО НА ТЪРТЕЕВИ КИЛИЙКИ. Режейки определени участъци от восъчната основа ние все едно казваме на пчелите "Тука правете само търтееви килийки". Точно така се получи при мене с питите с апаратите на НИКОТ. Сложих основи само отстрани на апарата, а отдолу остана свободен отвор. Пчелите решиха да го запълнят само с търтееви килийки. Изрязах ги и сложих парченце восъчна основа. Този път пчелите направиха нормални килийки, но границите на изрязаното пак ги запълниха с търтееви.
    Точно затова аз оставям на всеки кошер поне една празна рамка ( с телове) само за търтеи. Като не искам търтеи - слагам я в горния корпус и я пълнят с мед. Това не предотвратява развалянето и преустройството на основите и отглеждането на търтеи, но го понижава значително.

    Мелезите и кръстоските като цяло имат по-голяма склонност да развалят хубавите работнически основи и да градят на тяхно място търтееви. При кръстоските в по нататъшните поколения, по желание може да се селектира единия от двата екстремума. Забавното е че понякога се получават пчели дето и една читава рамка не могат да изградят - с дупки, кривини, неравномерни дъна на килийките - и Пикасо би завидял. Правят пълна каша в кошера, дори и при най-хубавата паша.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #420
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    21

    Малки пчели

    За мое угромно съжаление като отворих кошера видях много новоизлюпени малки пчели и също лиспата на майката на нейно място някаква много малка майка
    Също видях много заложени маточници ама немога да разбера дали са с достатъчна големина
    Моля помогнете какво да направя за да не изгубя кошера

 

 
Страница 42 от 683 ПърваПърва ... 3240414243445292142542 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •