Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 683 ПърваПърва ... 234561454104504 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 6828
  1. #31
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    здравеите
    аз съм новобранец имам 6 многокорпусни кошера някои ще ми обяснили как се правят ротациите сега в момента са на два корпуса
    Това го пише във всички книжки.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #32
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка
    И това може да бъде прочетено.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #33
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    така не се ли развиват по бавно
    Смятам,че форума не трябва да бъде място за натрупване на елементарни познания от хора, които не си правят труда да прочетат и един ред.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    да при първото затопляне грешно ли е да се свали на един корпус
    Не,не е грешно да свалиш с-то на 1 к-с,то и затова се прави за да подобриш топлината в гнездото,което е едно от най-важните неща.Направиш ли го обаче,с-то ти ще бъде по-близо до дъното,което предполага по-трудно затопляне.Затова има и по-добър и ефикасен начин-корпуса с гнездото си остава отгоре а м/у него и долния к-с поставяш найлон,като оставяш в предната част един прозорец около 2 см по ширината на к-са.Това беше обяснено,стига да си успял да го прочетеш и да вникнеш в съдържанието обяснено от колегите.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка
    И това може да бъде прочетено.
    Да, прав си колега, всичко може да бъде прочетено.

    Но в един момент, човек, който няма никакъв опит започва да се чуди, когато в един учебник е написано, че "силно семейство може да се създаде и поддържа само при условие, че плодникът е формиран с помощта на два корпуса, което му осигурява височина 460 мм - оптимална за успешно зимуване и ранно пролетно развитие". И, "че този обем на плодника по време на пролетното развитие е задължителен".
    И после в същия учебник е написано - "В края на февруари началото на март започва чувствително отпадане на зимните пчели. През този период е изключително важно да помогнем, като драстично намалим обема на кошера наполовина, което става или с отнемане на корпуса без пило, или чрез разделяне на двата корпуса с фолио, като корпуса, в който е пилото, се поставя отгоре".

    Цитатът е от Наръчник по пчеларство, М. Котларски.

    Възможно е Нако да е прочел точно това и се обръща към форума като към арбитър.

  6. #36
    Може Нако да е чел "Наръчник по пчеларство" , възможно е да е чел и друга специализирана литература, но от въпросите му лъха невежество и незнание, а не колебание за избор между два или повече подхода.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Никой не се е родил научен. Нима всеки от нас в началото не се лутал като пате в калчища на какво от книгите да вярва и за какво да се довери на по-опитните пчелари около него. Няма нищо срамно да попиташ, по-срамното е като не го направиш и вземеш погрешно решение.
    Аз практикувам така. Още на есен стеснявам гнездата според силата на семействата. Повечето ми семейства зимуват като осмаци. При всички случаи зимуват на два корпуса. На пролет когато започне развитието пчелите са в горния по-топъл корпус. Когато този корпус се запълни с пило и пчели разширявам с отнетите рамки. Следва ротация на корпусите. Понеже горния корпус винаги е по-топлото място, то предполагам и затова майката се стреми нагоре да се качи и този корпус бързо се усвоява. През това време запечатаното пило в долния корпус се излюпва и се освобождават много килийки.Тогава, когато горния корпус напълно се усвои от пчелите, т.е. майката осемени всички свободни килийки следва втора ротация на корпусите. междувременно поставям и пити за градеж. Така, поне според мен на пчелите се създава усещането, че семейството е слабо и те "насърчават" майката а продължава да снася. Семейството се поддържа в работно състояние. Когато семейството почти е усвоило цялото пространство слагам и медовия корпус. Не мога да дам съвет коя операция по кое време се прави, защото за всяко място това време е различно, та дори и за всеки кошер е различно. Просто трябва да се наблюдава. Не претендирам, че това е най-добрата практика, но поне при мен работи добре.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Аз се чувствам като пчеличка през последните 20 год. Попаднал съм в пчелина на пчелар, който няма никаква представа какво прави,защо го прави и какви са последствията от действията му.Целия мед ми се взима и ме подхранват с обещания за следващия сезон.
    Затова нека помагаме на неуките пчелари доколкото е в нашите сили, защото те може би са наши деца, внуци.
    Грамотни или неграмотни - това е в резултат на времето, възпитанието, и образованието, което сме им дали пряко или косвено.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    За помагане и съвети винаги трябва да сме насреща, аз също нямам богат опит и все още приемам всякакви съвети, но един прохождащ пчелар трябва и сам да се потруди, и да се подготви теоретически.Да прочете необходимата литература, да изгледа необходимите филми свързани с пчеларството, защото постовете на колегата Kosher, напоследък изнервиха и най-отзивчивите колеги.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Аз прочетох пчеларската енциклопедия ,изгледах филмите в Замунда ,прегледах и двата форума от първото до последното мнение във всички теми ,както и де що има информация в нета и сега вече бих попитал ако не намирам отговор на въпросите си,НО това ми отне поне 1 месец време ,а колегата може би не разполага с такова.

 

 
Страница 4 от 683 ПърваПърва ... 234561454104504 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •