Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 683 ПърваПърва ... 210111213142262112512 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 6828
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Напръскай я със сироп.Най добре е да е светло кафява и без търтиеви участъци.

  2. #112
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Моля за съвет!
    Тази събота предстои да купя няколко (около 10) кошера с пчели. Ще бъда безкрайно благодарен ако хора с опит, споделят "кое-как" и "кое след кое" се прави.Ако има и "несрамежливи" да споделят и грешките си... ще още по-полезно.

    Изходни данни
    - стари сандъци дб10 и 12, без много фуги и дупки.
    - преместване на 5-10 км по асфалтов път.
    - намерих бус със затворена каросерия.
    - мисля да почнем надвечер със запушване на дупки под капаците, към 18ч запушваме прелките и газ към новат къща.
    - пристигаме, нареждаме, отпушваме и бягайте крачета да бягаме :D
    - на другия ден основен преглед.

    Предварително благодаря за помощта!
    Колега,най вероятно вече си преместил кошерите ,но ще споделя моят опит.Най добре е кошерите да се местят сутрин.Сутрин рано по тъмно,или на развиделяване се затварят входовет.След това преместването става лесно защото е светло и виждаш къде стъпваш и къде поставяш кошера.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от vankogos
    Колега,най вероятно вече си преместил кошерите ,но ще споделя моят опит.Най добре е кошерите да се местят сутрин.Сутрин рано по тъмно,или на развиделяване се затварят входовет.След това преместването става лесно защото е светло и виждаш къде стъпваш и къде поставяш кошера.
    Благодаря за съветите, колеги.
    Операция "преместване" премина супер успешно. Снощи към 20ч. Запушихме входовете, увихме кошерите със стреч фолио и ги натоварихме на буса. Кратък път, разтоварване и подреждане, което не само заради тъмнината се оказа най трудно. Махнахме стреча и дунапрените от входовете.
    Няколко пазачи излязоха, но като цяло положението беше повече от спокойно.
    Никой от товарачите, превозвачите и пчеличките не пострада.
    Днес отивам да подхранвам, че са ми доста слабички питомците

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Нощно време трябва да се свети с червен цвят за да няма проблеми.Ако пчелите се настанават извън населено място отварянето на прелките може да стане по всяко време-стига да няма животни наоколо.Но ако се настаняват в населено място препоръчително е прелките да се отварят по тъмно.

  5. #115
    Наблюдател
    Регистриран
    25.03.2012
    Мнения
    2
    Привет! Моля да ме извините за лаишкия въпрос, но мисля, че само тук някой може да ми помогне. Баща ми иска да ме "обучава" за пчеларка, за да му помагам с пчеличките, че той вече не е във "върхова" форма. Обаче се страхувам от ужилване. Има ли някакъв репелент срещу ужилване от пчели, който, разбира се, да е напълно безвреден за тях.

  6. #116
    До колкото знам няма а и един пчелар ако не си вземе 20-тина ужилвания на година за какво да се занимава :D :D това в кръга на шегата
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #117
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от destiny
    Привет! Моля да ме извините за лаишкия въпрос, но мисля, че само тук някой може да ми помогне. Баща ми иска да ме "обучава" за пчеларка, за да му помагам с пчеличките, че той вече не е във "върхова" форма. Обаче се страхувам от ужилване. Има ли някакъв репелент срещу ужилване от пчели, който, разбира се, да е напълно безвреден за тях.
    Има ,дом стой се казва
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #118
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Добро опаковане, но пак не е 100% гаранция. Но не е толкова страшно ожилването. Успех!

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Първо - работиш с предпазни средства, було, ръкавици и тн. и никакви парфюми.
    Второ - има антидот, продава се в пчеларските магазини и щом те ожили, намазваш мястото и няма отоци и тн.
    Трето - на първо време само се учи, гледай и помагай, той баща ти ще върши основната работа. Пък с времето ако се запалиш по пчеличките, ще преодолееш и страха от ожилвания.
    Успех.

  10. #120
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49

    ужилване

    Много важно е веднага след ужилване да се извади жилото за да не прониква повече отрова,но не като се хване с пръсти а да се изстърже.Аз обикновенно го премахвам с рамкоповдигача,че ми е постоянно под ръка.А що се отнася до облеклото,и през дънките са ме жилили по д-то. wink;

 

 
Страница 12 от 683 ПърваПърва ... 210111213142262112512 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •