Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 108 от 683 ПърваПърва ... 85898106107108109110118158208608 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,071 до 1,080 от общо 6828
  1. #1071
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    ........................Лошото е,че както разбирам не е само при мен а на много места в Странджата,има много загинали семейства,хората само прибират рамки от празните кошери.
    По скоро (офейкали),има и загинали но те са 10-15% от общите загуби, говоря след констатирана проверка и разговори на над 10-15пчелина.Да картината е плачевна и не само в Странджа,въпрос на време е и от други краища на страната да проплачат ,че и да зареват доста сериозно.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #1072
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Старите семейства гледаха повече пило и там акара се е развил ударно и според мен за това се стопиха. При мен за сега няма загинали, 2 избягаха от който единият се възстанови понеже духна в началото на август.
    Но тази година много акар в строителните рамки по няколко в килийка с мрежестите дъна и 4 третирания и не мога да спася кошерите. В момента изглежда че няма много.

  3. #1073
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Колеги имам един кошер,който се намира на около 40-50 метра от пчелина ми ,в този кошер има тазгодишен рояк(там имах капан и се хвана),който съм го прехвърлил лятото в нов кошер.Та въпросът ми е кога мога да преместя този кошер на пчелина си?

  4. #1074
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Февруари е най добре. Иначе след тайно застудяване като спре летежа може да преместиш след това при първото облитане ще опознаят новото място.

  5. #1075
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колеги, вие от Сранджа ,там покрай Манол имахте стабилно дружество.Знам ,че не сте всички от Царево ,но при такова положение ,няма ли някаква възможност да се изследват взети проби?Както ги описвате нещата, положението е доста сериозно.

  6. #1076
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,Marianski Преметвал съм семейства по различно време . Как го правя: Вечер след прибиране на пчелите, пренасям само рамките ,според ситуацията или целия кшер,на новото мято.Отпред поставям подпряно счупено клонче .От земята долу-гое до средата от височината на кошера.Идеята е ,на другата сутрин пчелите ,като излитат едва ли не да се блъснат в това препятствие .По този начин се преориентирват.На старото място се стремя да залича всички следи от кошера, като нахвълям бикновенно трева.В предиобедните часове около старото място се въртят малко пчели ,които после изчезват.Нямал съм проблеми и смятам ,че пчти на 100% отиват на новото място.

  7. #1077
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Направо ме наплашихте с тези акари. Моите не съм ги поглеждал от близо месец. Утре мислех да отскоча да ги дозазимя... ако не са "забегнали" нанякъде и те...

    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колеги имам един кошер,който се намира на около 40-50 метра от пчелина ми... Та въпросът ми е кога мога да преместя този кошер на пчелина си?
    Като захладнее още малко времето, изчакай пчелите да престоят в кошера 10-15 дни без да излизат и ги мести... преди да са се облетели.
    От препятствия за преориентиране на входа има нужда през активния сезон. През зимата не са необходими.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #1078
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Благодаря,само ме е срах като стане мн.студено и като са на кълбо в кошера при носенето да не им нарушя спокойствието и да разпуснат кълбото да не стане някаква беля

  9. #1079
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    колега beelover90 темата е в помощ на младите и на начинаещи пчелари,аз като такъв ще се радвам да чета постове като горния където хора с опит го споделят.От там нататък вече всеки сам си решава какво и как да направи на пчелина.Та въпроса ми на мен е като не подхранвате със захар(сироп),пролетно време как стимулирате по-интензивно развитие у семействата.То не че е строго наложително винаги и при всички,но все пак как протича при вас пролетното развитие,само с разпечатване на медови пити ли.И жлезите отделящи восък и пчелно млечице,не се ли активират най вече когато има приток на нектар(захароза),а когато храним с меден сироп или разпечатваме пити ние не им имитираме приток на нектар?
    Да колега трябва да имитираш приток на нектар,но има няколко важни неща да се знаят. Ако искаме да активизираме семействата рано захарният сироп няма да помогне, защото пчелите просто няма да го усвоят по това време на годината. И трябва да се разбере, че пилото не се създава от меда. Медът е въглехидрати сиреч енергия.по-важни са белтъчините. Аз лично оставям около 10кг мед в долния корпус есента и пчрлите не могат да пренесат целия горе и пренасянето продължава и пролетта.

  10. #1080
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ... там покрай Манол имахте стабилно дружество .... но при такова положение няма ли някаква възможност да се изследват взети проби ...
    Ми то дружеството не е покрай Манол а той покрай него, и си го има и все още, да стабилно си е дружеството. Колкото до пробите, резултатите надали биха показали нещо по различно от констатираното след огледа.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 108 от 683 ПърваПърва ... 85898106107108109110118158208608 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •