Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27

Преглед на хибрид режима

  1. #1

    ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ РАБОТА С ДЪРВООБРАБОТВАЩИ МАШИНИ

    Нямам снимка сега, но ще я снимам. Имам някаква представа какво и е мога да фрезовам плотовете, че ми се струват че не са равнинни. И явно ще трябва малко обучение за работа с нея. Или по вероятно ще се я поправя и ще си стои в единият ъгъл. Казвам го защото по сигурен се чуствам като държа инструмента(оберфреза, ел. ренде и др.), а не детайл. И много внимавам с малкият банцинг, с него съм спокоен за разлика от циркулята. Пчеличките ще ме извиняват, но ще има ръбчета .
    Този пост на наш колега, публикуван в друга тема, ме провокира да създам темата. Аз самия също си правя всичко, което ми е необходимо, за кошерите и окомплектоването им. Ще споделя своя опит, а дано професионалистите бъдат по-детайлни и подробни в разясненията си, относно боравенето с такива машини.
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Точно така е за абрихта,за банцига има железни ръкавици,кой го е страх да си купи.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    Re: ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ РАБОТА С ДЪРВООБРАБОТВАЩИ МАШИНИ

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    ....
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.
    Не го намирам за много удачно.В дърводелството се налага непрекъснато рязане и рендосване и ако постоянно се сваля диска при всяко рендосване...Пак ще се повторя от мнение в друга тема-човек трябва да има опит и да внимава при работа с машините.Ако липсва все пак такъв,по е добре линеала на циркуляра да се доближи максимално близо до диска/1мм/ и да се застопори и тогава да се рендосва.При обратната операция може да се подготви парче фазер и с него да се покриват ножовете на абрихта докато се реже с циркуляра.Въпрос на виждане,опит и рутина.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

    Не е необходимо при всяка операция да сваляш диска , а що се отнася за дръвцето с което притискаш докато рендосваш е меко казано несериозно . Работи се с цели длани и даже си ги наплювай - за да не се приплъзват.
    Ето някой елементарни но ефикасни правила :
    1. Никога , ама никога не работи с дърводелски машини , ако си пил алкохол
    2. Състави си план ( помисли , скицирай си нещо и т.н. ), а после работи. работи с главата , а не с ръцете
    3. Ако си с дълги ръкави , винаги ги завивай на горе.
    4. Ако не знаеш нещо не бързай , а попитай.
    5. Работете с мерак и отпочинали за удоволствие
    6. Остриетата на всички машини трябва да са добре източени и т.н. и т.н.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2013
    Мнения
    2
    Абсолютно вярно.

  6. #6
    Малко извън темата , но да попитам вещите лица тук - мой приятел иска да си отваря в гаража дърводелска работилница и да я регистрира като му е реда.Дали ще е възможно изобщо в гараж и какви са изискванията?
    Благодаря предварително.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    Какъв е гаража, клетка, пристройка? Ако е в къща е добре, но ако е в жилищен блок ще има проблеми с комшиите.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от Boro Виж публикацията
    Какъв е гаража, клетка, пристройка? Ако е в къща е добре, но ако е в жилищен блок ще има проблеми с комшиите.
    Гаржите им са отделени от блока - построени са отделно на 20 м. срещу блока.
    Къде да го пратя да попита за да му обяснят какво точно ще му е нужно?
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  9. #9
    Може и да е не сериозно, но поне за сега всичките ми пръсти са си по местата. Дано и така да си остане. Само споделих, как го правя аз, не налагам на никой да следва съвета ми.

    Ванка прав си. За това имам 2 циркуляра. И когато работя с абрихта, си работя само с него.

    Весело посрещане на новата година.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност темата е много важна. Винаги когато съм публикувал чертежи най-отдолу съм изписвал, че дърводелските машини са много опасни.Трябва да се спазват много правила и да се мисли преди всичко най-напред как да се предпазим, а след това как да направим детайла. Само внимаване не върши работа. Казвамго от личен печален опит. Колкото и да внимава човек винаги може да има разсейване, трепване, странични влияния, дефекти по материала и т.н. По подобен начин си осакатих безименния пръст на лявата ръка и сега стърчи като колец. Тръкнах лекичко кокалчето на планята уж съвсвм безобидна малка раничка, но със срязано сухожилие, което така и не успя да се раздвижи въпреки месеците мъки, болки и прочие. Колкото е по покрит режещия инструмент толкова по добре. Колкото и да внимава човек, достатъчна е само секунда разсейване и белята става. Моите съвети за работа с машините са следните:
    1. Когато се работи с планя. Ползва се защитно приспособление, което покрива неизползваната част от ножовете. Никога ръката ви не трябва да е над режещия нож. За да си помагате вместо дланта ви да минава над режещата част ползвайте буталки. Влизат в комплекта на почти всички машини които се продават. Има доста клипчета които показват как правилно да се работи с планята. Не игнорирайте правилата.
    2 Циркуляра е също много опасен инструмент. Там най добре е да се използва защитния похлипак, но не винаги това е възможно. Най добре е да се настойва височината на рязане на диска да е с 2-3 мм по-голяма от дебелината на дъската. Ползвайте същите тези буталки при подаване на дъската. Има доста начини да се направят приспособления за да се ограничи възможността да се получи неприятен инцидент.
    3 Фрезите също крият опасности, като при планята. Там пак покрийте режещите части така, че във всички случаи ръцете ви да не могат да влязат в контакт с фрезера.
    4. Винаги използвайте защитни очила. И от това съм си патил. Оттървах се на косъм. Чеп отхвърча и макар и след рикошет да ме удари в окото имаше доста поражения, макар и с благоприятен изход.
    Най общо казано, преди да се опитате да направите нещо, първо помислете как да стане по най-безопасния начин. В предприятията напоследък стана модерно да се правят едни карти по безопасност. Не е лоша практика и ние в домашната си работа не е лошо също да я използваме.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •