Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 25 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 244
  1. #201
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да, прав си! Разбирам, че даваш съветите си добронамерено за което съм ти благодарен!
    И аз, като много от колегите гледам да е колкото се може за "без пари"! Което няма как да стане, все нищо трябва да се купи, или поръча на майстор. Порната за мен е мечта, за сега! Смятам, и мисля за слънчева за около 15-20 рамки. Това ще го уточнявам в зависимост от размерите, и как да бъдат разположени рамките - напречно или надлъжно! Това е свързано с общият външен размер, да не стане много голяма и да имам проблем с съхраняване, и прибиране. За сега само е в главата, ама не съм сигурен кога и дали изобщо ще "излезе" от там!

    Поздрави, Г. Георгиев

  2. #202
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    И аз, като много от колегите гледам да е колкото се може за "без пари
    За този почин, питай мен.

    Не си прави слънчева за рамки (пити ), повечето восък се губи. Малка, за далаци и парчета от почистване -е достатъчна.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Снимка0198.jpg


    Това беше уж временно.


  4. #204
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Купих си парна восъкотопилка за Лизон. След всяко претопяване на плодникови ДБ пити, се налага да изгребвам остатъците от восък по дъното на коша, защото в противен случай, при следващото зареждане, рамките ще опират в тях. Трябвало е да я направят по-дълбока.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Купих си парна восъкотопилка за Лизон. След всяко претопяване на плодникови ДБ пити, се налага да изгребвам остатъците от восък по дъното на коша, защото в противен случай, при следващото зареждане, рамките ще опират в тях. Трябвало е да я направят по-дълбока.
    Моята я закупих преди 7 години от тях и правя поне 4 топилки(ДБ) преди да изгреба остатъците от дъното.

  6. #206
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    То зависи и колко поколения пчели са отглеждани във въпросните пити, а от там и количеството на троптината, която остава и е необходимо да се изхвърли (отстрани) от ситото.

  7. #207
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    .....
    Нужна ми е най- вече да не се налага да режа питата и телта да остава, за да мога да използвам рамките директно без да се налага обтелване.
    Поздрави!
    Има лесен начин да отделиш восъчната основа без да нарушаваш обтелването. Просто пускаш по обтелването малко по-силен ток от този, с който лепиш и след малко основата се отделя от теловете, а там където е залепнала за рамката отделяш с нагорещен нож или резец.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Има лесен начин да отделиш восъчната основа без да нарушаваш обтелването. Просто пускаш по обтелването малко по-силен ток от този, с който лепиш и след малко основата се отделя от теловете, а там където е залепнала за рамката отделяш с нагорещен нож или резец.
    Тука си в грешка! За разлика от лепенето, тук, при топенето става въпрос за пчелна пита, която не е съставена само от восък. И още нещо, колегата търси по-бърз начин да извлече восъка от рамката, и успоредно с това да запази обтелването, а не да се занимава с това цяла година. Тук не става въпрос за обработка на пет, десет рамки.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Тука си в грешка! За разлика от лепенето, тук, при топенето става въпрос за пчелна пита, която не е съставена само от восък. И още нещо, колегата търси по-бърз начин да извлече восъка от рамката, и успоредно с това да запази обтелването, а не да се занимава с това цяла година. Тук не става въпрос за обработка на пет, десет рамки.
    Пробвай и ще се убедиш сам! При мен се получи случайно докато тествахме лепачката на основи. Пуснах пълна мощност и за няколко секунди си отклоних вниманието. Докато се усетя и основата мина през телта и падна на масата.
    PS Тогава открих и още една неподозирана възможност - как да се натегне телта без да се притиска рамката:
    Промушваш телта през кабзите и фиксираш единия край. Там даваш контакт с единия проводник. Другия проводник връзваш за едни клещи, пускаш силен ток от регулатора и хващаш другия край на телта с клещите. Телта се нагрява и се отпуска, а ти натягаш с клещите и усукваш около другото пиронче. Спираш тока и телта е като струна!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #210
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Пробвай и ще се убедиш сам!...
    Пробвал съм - пипкава работа. Това не е основа, а черна пита, здраво залепена за дървената рамка. Друго си е да ги метнеш вкупом питите в топилката и после само да ги извадиш. За много пити - голяма топилка, снимал съм моята. Стопяването на питите е простата задача, по-сложното е да направиш светъл восък и да изцедиш троптината.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 21 от 25 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •