Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 25 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 244
  1. #51
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Плаките ги лови боята но преди да ги боядисаш трябва да се минат с шкурка 230-250.Но няма ли да е по ефективна ако е дървена с изолация отвън, отвътре черно или може би много тъмно синьо и да се облепи със стъкло. Ще отразява и ще се почиства лесно, отгоре по съветя на Спартак стъклопакет.

  2. #52
    Владо, с единично стъкло ще се загрява много по-бързо, отколкото със стъклопакет.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Има много митове относно восъкотопилките - за цвета, за необходимостта от фибран/стиропор, за опасността от разтапянето им, за стъклопакета, плексигласа и т.н. Всъщност един дървен сандък с парче стъкло отгоре върши идеална работа, стига да няма много цепки и да не вее вятър през топилката. И аз си мислех да ползвам фибран, но се оказа че просто не е необходимо. В летните дни топилката вдига 80-90 градуса без проблеми, просто трябва да е що-годе уплътнена. Моята дори не е боядисан вътре.

    Колкото до боядисването на ваната, в която ще се топи - смятам, че не е необходимо. При мен за дъното се залепва част от отпадъка от питите и попрегаря, което изисква престъргване с шпакла. Не съм сигурен дали боята няма да падне при този процес.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    То понякога латно време не необходимо нито дървен съндък нито стъкло. Въпроса е да може да се ползва и в други сезони. Аз се отказах от друг вид восъкотопене и насмогвам само с нея /поне засега/. Побира две ДБ рамки и вече при слънчево време я използвам.

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Защо стъклопакет? Още не съм изрязал стъклото и ако е по добре двойно да го направя така. Фолиото е с цел не да отблъсква светлината а да запазва топлината. Минала година работех с единично стъкло и топеше много добре, но беше за 1 рака (по малък сандък) а сега е 2но по голям и не знам какъв ще е ефекта.

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Карай смело с единично стъкло - слагаш и уплътняваш със силикон, за да не вее и си готов. Няма смисъл от престараване - има ли слънце ще топи, стига да няма големи цепки откъдето бяга топлото.
    Може да погледнеш моите снимки ако се интересуваш.

  7. #57
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Защо стъклопакет? Още не съм изрязал стъклото и ако е по добре двойно да го направя така. Фолиото е с цел не да отблъсква светлината а да запазва топлината. Минала година работех с единично стъкло и топеше много добре, но беше за 1 рака (по малък сандък) а сега е 2но по голям и не знам какъв ще е ефекта.
    Единичното стъкло е по добре за топилка.

  8. #58
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,


    Благодаря на Всички за изказаните мнения. Ще ги имам като едно наум при направата.
    Йорданов, смятам да използвам фибран от вътрешната страна. От горе през стъклото каквото влезе да не излиза, затова си мислех, че ще е по-добре със стъклопакет. След като прочетох мненията на всички Ви се усетих за разстояние м/у двете стъкла, което ще е изолация.Мисля си за по-дебело стъкло от порядъка на 6мм. Вашите восъкотопилки с каква дебелина на стъклото са. Дали някой има наблюдение с по-тънко и по-дебело какъв е ефекта? Предполагам, че при по-тънкото ще загрява по-бързо, а при по-дебело ще пази по-добре топлината.

    БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ВИ ЗА ВЗЕТОТО ОТНОШЕНИЕ.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #59
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията

    Колкото до боядисването на ваната, в която ще се топи - смятам, че не е необходимо. При мен за дъното се залепва част от отпадъка от питите и попрегаря, което изисква престъргване с шпакла. Не съм сигурен дали боята няма да падне при този процес.
    Точно за дъното ми беше идеята да се сложи стъкло,с силикон за висока температура да се залепят парченца стъкло за да се насочва восъка към ваничката в която ще се събира. Мисля че го беше правил някой в форума,ще го потърся .
    А ако се направи да събира 10-12рамки,отвесно както са в кошера,дали ще топи, мисля да батисам един стар съндък.

  10. #60
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Пост 25 на "сиромашкия вариянт" на Jordanov и 37ми на simo.
    Открих америка.

 

 
Страница 6 от 25 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •