Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 25 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 244
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Слънчева восъкотопилка

    Ето какво направих днес. Много евтин вариант, разковах едно пале, минах дъските с шлайфа, 1 метър фолио, малко винтове и готово. Утре ще купя едно стъкло, боядисвам я и влиза в употреба този сезон. Миналата година направих същата, но само за 1 пита и не ми стига, иначе работи идеално стига да има слънце .
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DSCI0380.jpg‎   DSCI0385.jpg‎   DSCI0388.jpg‎  

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Браво, идеална е станала!

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Според мен правите една грешка. Вътре не трябва да се поставя отражаемо фолио,защото отражава светлината,а нещо с тъмен цвят,което да я поглъща и използва топлината. Така при минимално слънце ще се постига максимална температура.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Не е грешка отражението , а е грешка едното стъкло. Фатката е в двойното стъкло.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    И аз съм се замислил да правя нещо такова. Смятам да я направя така: Както са подредени рамките в кошера, изолирана от вътрешната страна със стиропор, а отгоре да си поръчам стъклопакет. Чудя се с какво да повиша КПД-то, иска ми се да е черна от вътре и от вън. От вън лесно, но от вътрешната страна....... ако я боядисам? Нямам идея с каква боя.
    Така смятам че ще върши работа.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Отвътре стиропор не слагай, щото след два часа ще е разтопен на дъното . Ако ползваш изолация на стените, цвета отвън какъвто и да е, не е от значение за температурата вътре.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    изолацията сложи отвън, а цвета отвътре на соларните панели за топла вода препоръчват тъмно синьо. Като цвят който привлича слънчевата радиация най силно предполагам ще е по-подходящ.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Благодаря Ви за мненията. Дали с фибран ще стане. Имам печатарски плаки за облицовка от вътрешната страна, не знам дали ще хване боя на тях. Предполагам, че трябва да бъде матова. Дали някой има идея за боя?

    Поздрави и благодаря предварително за мненията и насоките в предприетото от мен начинание. Г. Георгиев

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Значи който ще прави восъкотопилка и е учил физика, трябва да си отговори на следващите въпроси:
    1. Откъде ще взема енергия за затопляне на обема. Отдолу, отгоре, отпред, отзад, отстрани. Ако е от solaris, г-н Матеев беше качил едни данни за слънцестоенето в Бг.
    2. Вътре във восъкотопилката температурата по-висока ли ще бъде от околната температура.
    3. При отговор на 2. - ДА, да продължи да отговаря. Дъно, страници, таван да са топлопроводими или топлонепроводими. Боядисани отвън/отвътре, светло/тъмно.
    Ами вътре ако има система от огледала...

    Успех в битката за КПД !
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Според мен ако има отражение то трябва да бъде в нужната ни посока , иначе светлината се връща и не се оползотворява. Вътре материала трябва да поема всичката светлина и да я обръща в топлина. Това са тъмни цветове и материя непозволяваща загуби навън.

 

 
Страница 5 от 25 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •