Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 25 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 244
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2012
    Мнения
    18
    аз също ще правя слънчева восъкотопилка и се надявам да се получи добре

  2. #32
    Това правих през почивните дни за един колега - безплатно.

    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  3. #33
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Слънчо навън ме подсети за една стара снимка:

    Слънчева восъкотопилка-самоделка, "Сиромашки вариант".

    Необходими материали за изработка:
    -отдавна неползвано сиренарско сандъче /или каквото подходящо намерите на тавана/,
    -отражателно фолио /колкото по-лъскаво, толкова по-добре/,
    -парчета стъкло, мрежа, разни стиропори /ако сте гьонсурат, ще ги откриете около контейнерите за смет/,
    -силикон /ужас, силиконът е навсякъде, у-жас ! /,
    -стара формичка за кекс /дори и да е бракувана, препоръчвам да поискате разрешение от съпругата си, още по-добре от Тъщата/.
    Необходимо време за изработка - 30-40 минути, ако не спирате за кафе.
    Както вече се досетихте това съоръжение беше конструирано с експериментална цел и евентуално за временно ползване, уви, остава в експлоатация /безаварийна/ вече пет или шест години. Все още се оглеждам за подходящ стъклопакет за да му вдигна малко КПД-то, пък и да му придам завършен вид най-накрая.
    Снимката е правена след първата варка, или по-точно топилка, и на нея се вижда резултата - калъп восък около килограм.
    Когато се топят пити на тая чуждоземна разработка wink; трябва ли да се закачат за да не се свличат по стъклото и директно върху стъклото ли стъпват или трябва да се повдигнат 10-тина мм над него демек във въздуха да са . Ще трябва патент да плащам
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Моята е същата. Под стъклото съм сложил една кошница от хладилнил или фризер облечена с мрежа тип комарник (е малко по яка де) това е повдигнато на 10-20см от пода, който е облечен с дебел найлон на два ката.
    Восъкът се втвърдява на (сталактити, сталагмити и сталактони) и после ги претопявам в подходящи форми.
    В найлона остава и разтопен мед, който размит с водичка отива в хранилките wink;
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ей ingivo личи си че си инджинер човек. Патента съм го краднал от Интернетя, тъй че минаваш тънко. Направляващите ивички на носещото стъкло служат и за опора на рамката. Рамката /или две рамки ДБ магазинни едновременно/, ляга директно върху стъклото, наклона на стъклото го изчисляваш по формулата за гравитацията :D. Големите ми рамки имат нещо хофманово по тях, малките повечето са прави /нал знаеш че обичам и трите размера cool; /, като се случи такава слагам я да стъпи на другата рамка или пък някоя треска слагам отдолу.

    Есенес й намерих един стъклопакет, ама не се сетих зимата да я пробвам в някой слънчев ден, иначе преди три седмици правих първа варка.

    koragroup махай найлона, слагай отражателно фолио. Кошницата ако е метал, восъкът ще приеме нейната форма, намери си някоя подходяща тава или тенджера, ама ми спазвай съвета за Жината и Тъщата :D

    Това е , при добра външна изолация всеки слънчев лъч отгоре вътре се утроява. Абе сиромашки фотоволтаик

  6. #36
    Благодаря Йорданов След като бях написал въпроса бях сигурен че така ще кажеш за ивичките :D ама викам айде нищо от питане глава не боли. Ще направя една бройка със всички необходими изчисл. и подходящо боядисана wink; А мисля че имам и едно парче КА стъкло . Ще топи и при минус 5 :D
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Ето и моята самоделка


    и след около два часа, при не особено слънцегреене



    Събира 11 рамки.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени

    Cool

    ето и старата ми восъкотопилка която е от талашит и от дъждовете се разпърдя тотално ще се прави нова
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри S5030355.jpg‎   S5030356.jpg‎   S5030358.jpg‎   S5030357.jpg‎  

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1030789.jpg
Прегледи:      1176
Размер:	290.2 KB
ID:	1780Такаа, освен на нови, да показваме снимки и на употребявани неща
    "Сиромашкия вариант" на топилка /вж. пост 25/ в осмата година на експлоатация. Опърпана доста, но ако нямам време за нова, ще изкара някоя и друга година. При себестойност под 1 лв. без труда , десет години за това страшилище , мисля че е добре. Вижда се калъпа от последната варка, а и в легенчето какво има - също. В другата тема казах, но и тук да уточня - гледам да я ползвам в почивен ден и после да я прибера под навеса. Твърде често обаче остава седмица-две или три навън, на слънцето и дъжда, че даже и пороя, вкл. миналата седмица. Бе все пак ще гледам на зима да отделя един-два часа и да си направя нова, същия тип.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Ето и моята самоделка


    и след около два часа, при не особено слънцегреене



    Събира 11 рамки.
    колега искам да питам за хладилника дали му махаш пластмасите от вътре и стиропора,предполагам че температурата вътре в слън.топилка е над 80c,благодаря ти предварително

 

 
Страница 4 от 25 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •