Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 25 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 244
  1. #171
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ... Така стигнах до следната теоретична постановка. В казан с водна риза стопявам восъка заедно с вода, може и да се поразбърка на горещо. Охлажда се казана, восъка застива отгоре, мръсната вода с боклуците остава отдолу. Източва се през кран...
    Тук няма да се получи. Когато восъка застива, голяма част от боклука остава залепена за него. Премахва се чрез изстъргване.

    пп. Все пак зависи само ще го избелваш или ще ползваш техниката за топене на суровината.

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Водата, каквото разтвори или утаи със себе си, това ще му е избелването. По-леките от водата неразтворими отпадъци, останали при восъка /за изстъргване/, искам да премахна още докато е течен, чрез филтриране на горещо /при източване/, през някаква филтърна мрежа, но още не знам каква.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Водата, каквото разтвори или утаи със себе си, това ще му е избелването. По-леките от водата неразтворими отпадъци, останали при восъка /за изстъргване/, искам да премахна още докато е течен, чрез филтриране на горещо /при източване/, през някаква филтърна мрежа, но още не знам каква.
    Дано се получи. Имай предвид, че и само разпечатки при топене дават доста боклук.

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дано се получи. Имай предвид, че и само разпечатки при топне дават доста боклук.
    Аха, предстоящи проблеми с филтъра и чистенето му. Може някой да е пробвал и да даде акъл как се филтрира течен восък.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #175
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Парна восъкотопилка върши чудесна работа и за стари пити,далаци и разпечатки.Няма нужда от филтриране и други упражнения.Когато пчелите градят вкарват много финни прахови частици от природата и само утаяването ги разделя от чистия восък.

  6. #176
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2015
    Мнения
    18
    Хора решил съм да си направя парна восъкотопилка но съм пред дилема какво сито да взема с какъв размер отвори и дали да е не ръждавейка. Някой ако е правил подобна или си е закупил нека каже какви са отворите на ситото.

  7. #177
    От тази година се сдобих с сръбска парна преса на Техтрон. Много съм доволен от нея, за стари рамки, разпечатки върши чудесна работа. От рамка излиза средно 130 грама восък, колеги са вадили и по 140 но на мен не ми се получава явно още не съм и свикнал. Минавал съм вече веднъж пресована троптина и нищо не излиза. Заслужава си парите но не взима много рамки но на мен това не ми е проблем. Веднъж загряла бързо топи
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри feis.jpg‎  
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #178
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Дз чистя восъка така. След като излезе през парната (в тенекии по 23см високи) го слагам във фибранени съдове. В тенекията наливам по 3-5кг кипяща вода (за повишаване на температурата), слагам фибранен капак и след 2 дена утайките са отдолу на восъка. Слагам калъпите на слънце, прополиса омеква по-бързо от восъка и стържа с повдигача. Колкото по-бавно застива восъка е по-добре.

  9. #179
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    От тази година се сдобих с сръбска парна преса на Техтрон. Много съм доволен от нея, за стари рамки, разпечатки върши чудесна работа. От рамка излиза средно 130 грама восък, колеги са вадили и по 140 но на мен не ми се получава явно още не съм и свикнал. Минавал съм вече веднъж пресована троптина и нищо не излиза. Заслужава си парите но не взима много рамки но на мен това не ми е проблем. Веднъж загряла бързо топи
    Внимавай, ако ти е твърда водата. Нямам идея, как може да се смени нагревател, ако изгори.

  10. #180
    При 10-тина пъти ползване годишно мисля че няма да има ядове с водата, но може накрая на сезона да е мина с нещо за котлен камък или нещо подобно. Принцип в Бургаския край водата е с средна твърдост между 8-12. Наскоро гледах заради една миялна :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 18 от 25 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •