Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 25 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 244
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    АЗ си взех парна топилка на "Лисон" (9 рамкова), обаче восъка на дъното на кофичката е смесен с прополис.Два пъти го претопявам и все е така.Ти имаш ли подобен проблем?
    Може би ако сипя предварително в кофата гореща вода ще се утаява по-добре, ама по клипчетата гледам всички слагат сух съд.
    Сложи два пръста вода,да има каде да се отаяват буклуците.

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Слагам малко водичка, и мажа стените на кофичките с една гъбичка със сапунен разтвор. Водата за да се утаява по-добре а сапуна за да се отлепя по-лесно. Така или иначе боклук винаги има и се изстъргва с нож след като се втвърди восъка. Личи и на снимката как съм стъргал, питите са поставени с дъното на горе.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Слагам малко водичка, и мажа стените на кофичките с една гъбичка със сапунен разтвор. Водата за да се утаява по-добре а сапуна за да се отлепя по-лесно. Така или иначе боклук винаги има и се изстъргва с нож след като се втвърди восъка. Личи и на снимката как съм стъргал, питите са поставени с дъното на горе.
    Ако върху приемната кофичка сложиш тензух, боклука ще остава в него и восъка излиза перфектно чист. Има опасност восъка, ако излиза е с ниска температура, да се втвърди в/у тензуха и да почне да прелива. Другия вариант е: остърганите боклуци, да ги завържеш в тензух и да ги претопиш отново. Излиза доста восък и то много чист.
    Успех.
    Ако восъка минава през тензух не е необходима вода в кофата.

  4. #144
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Аз процедирам така в 1 казан 80л сипвам около 10л вода имам много ситна метална мрежа която е около 4кв.м слагам е разгъната в казана след това восъка във мрежата и топя всичко ,като се разтопи вадя мрежата боклуците са в нея и ги пресовам с тежест ,чистият восък остава в казана.

  5. #145
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Имам един въпрос:
    Колко време трае една варка/10 рамки МК/?
    Миналата седмица топих 10 рамки повече от един час и постоянно течеше восък.По едно време отворих топилката,махнах дървените рамки и разбърках остатъка в кошницата.Оставих го и още 30 мин-продължаваше да тече восък.Накрая ми писна и спрях.Ми то бива,ама 1.30 часа,то все едно варя ракия
    Та колко време трае една варка при вас-парна топилка,на газ

  6. #146
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    ..... Ако восъка минава през тензух не е необходима вода в кофата.
    Това не е вярно !!! Ако топите восък в някакъв съд без вода, ВИЕ ГО ИЗГАРЯТЕ, и после се чудите защо е кафяв или черен и защо мирише на лошо.

    Восъка ВИНАГИ трябва да се топи с вода. Тя е по-тежка от восъка и пада на дъното, като по този начин защитава восъка от прегряване. Дъното на казана може да се нагрее до 200-300 градуса от огъня (газта, котлона и т.н.), но водата в никакъв случай няма да се нагрее над 100 градуса. Да, може да се изпари, но фазовия преход от вода към пара консумира ОГРОМНО КОЛИЕЧСТВО ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ и отнема много време. Слагайки вода на дъното вие все едно слагате ТЕРМОРЕГУЛАТОР, НАСТРОЕН НА 100 ГРАДУСА.

    Ако водата я няма, то тогава дънния слой восък става течен и поради високата си топлопроводимост бързо се нагрява до над 200 градуса. В него обаче продължават да плуват нестопени парчета твърд восък, който е с ниска топлопроводимост и изисква часове време, докато се разтопи на 100%. Крайният резултат - част от восъка часове наред стои нагрят до много висока температура и една камара негови съставки деградират (изгарят). След това калъпа, който го направите, съдържа всичко друго, но не и чист восък. Изкупвачите ще го вземат този калъп на по-ниска цена и след това ще го избелят с киселина и ще го пробутат пак на вас под формата на основи уж от "восък" с бежов цвят, но миришещ много странно. Пчелите като го помиришат, и бягат на другия край на кошера, където започват да се кръстят и да си бият главата в земята.

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Г-н Матеев, в контекста на разговора се разбира, а и в началото на мнението от което е цитатът е написано "приемната кофичка". Така че всичко е вярно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #148
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Г-н Матеев, в контекста на разговора се разбира, а и в началото на мнението от което е цитатът е написано "приемната кофичка". Така че всичко е вярно.
    Водата изпълнява и втора функция - в нея при утаяване (изстиване) падат тежките мръсотии. Ако я няма, мръстоиите остават по дъното на восъчния калъп.

  9. #149
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Да, съгласен съм. Същото са написали и колегите по-нагоре. При наличие на стандартен тензух обаче няма да има "тежки мръсотии". Следователно може и без вода. В "приемната кофичка".
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #150
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ти нали не си ги представяш тези мръсотии едри като маслини?

    Мръсотиите в повечето случаи всъщност са много финни микроскопични частици, примесени със самия восък. Те обаче имат различно тегло от восъка и ако в течна фаза восъка се остави на спокойствие, за 2-3 часа тези мръсотии се утаяват и се разтварят във водата. Правил съм го това хиляди пъти и въпреки привидно чистия восък, водата която изливам отдолу винаги е черна като катран.

    Аз обаче говоря за процеса на претопяването, а не за последната фаза - изливане в някакви съдове. В тази последната фаза се излива без никакви цедки в последователност от по-малки съдове. Аз например използвам легени за по лев-два. Когато се излива от дъното на казана ти не виждаш дали се излива вода или восък - виждаш само една черна течност. Излива се последователно в толкова легени, колкото са необходими. Чак след изстиването виждаш какво точно си излял. Първия леген обикновенно се оказва само черна вода, понякога примесена с мътилка и кал. Втория леген е смесен - мръсна вода на дъното и отгоре плуващ втвърден восък с кал по долната си част, която после се изстъргва. Следващите легени са с идеално чист восък. Каквито мръсотии е имало, те са останали във водата на първия и втория леген.

 

 
Страница 15 от 25 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •