Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 81 ПърваПърва ... 747555657585967 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 807
  1. #561
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    За непрофесионалния пчелар, всеки кошер му е едва ли не като собствено дете. Има една куца, крива, снасяща прошарено пило майка - с какво сърце да я убие!
    Горното ме подсеща за един случай при мене. Имах една майка от май 2012 (местна порода). Беше добра и всяка година правех отводки и даваше мед това семейство. 2014 се представи добре и аз я оставих да видя как ще е за 4 сезон (това лято). Пак и ми досвидя да я убия след толкова години "вярна служба". Тази пролет това семейства беше слабо, имаше малко пчели и пило. Началото на юни 2015 имаше 4-5 рамки покрити и една рамка с пило. Интересно, че пилото беше добре подредено (както кагато беше майката млада), но малко като количество. Аз тогава имах купени майки (не пиша от кого, да не кажете правя реклама...) и я смених с една от тях, като убих старата. Сега семейството пращи от пчели и е много добре. Интересно ми е следното:

    1) Дали тази година можех да ползвам тази майка за генетичен материал? Това че е остаряла и не може да снася оказва ли влияние на качеството на яйцата? Предишни години съм я ползвал за донор и резултата беше чудесен.

    2) Кога пчелите правят самосмяна (ако им е лоша майката)? Аз си мисля, че тези щяха да си я сменят сами. Просто към 5 юни още условията не бяха добри. Имаше 20 дни без паша след акацията.

    Аз не бих я убил ако бях здрав и можех да произведа майки. Просто тогава не бях добре, имах под ръка майки и действах набързо. Вероятно съм сбъркал. Интересно ми е какво мислят по-опитните от мене.

  2. #562
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    . Интересно ми е следното:

    1) Дали тази година можех да ползвам тази майка за генетичен материал? Това че е остаряла и не може да снася оказва ли влияние на качеството на яйцата? Предишни години съм я ползвал за донор и резултата беше чудесен.

    2) Кога пчелите правят самосмяна (ако им е лоша майката)? Аз си мисля, че тези щяха да си я сменят сами. Просто към 5 юни още условията не бяха добри. Имаше 20 дни без паша след акацията.

    Аз не бих я убил ако бях здрав и можех да произведа майки. Просто тогава не бях добре, имах под ръка майки и действах набързо. Вероятно съм сбъркал. Интересно ми е какво мислят по-опитните от мене.
    Имах такава майка, до миналата година правише на акацията от 3-5 магазина, според годината! Тази година половин, направих отводка с нея и от заложрните маточници, смених нея и още две отводки. Нови те майки са страхотни и приличат на нея!

  3. #563
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Можеше да оставиш майката и да я ползваш за генетичен материал. С увеличаване на възраста на майките се намалява КОЛИЧЕСТВОТО на снасяните яйца, но КАЧЕСТВОТО (генетичния материал) си остава същото. Можеше да вземаш личинки от тази майка, като те ще имат същия генетичен басейн от гени, който са имали и лиинките преди 4 години. Можеше да вземаш дори и търтеи от тази майка, и да ги използваш за изкуствено осеменяване на майки от нейните личинки, като така щеше ДА ЗАТВЪРДИШ положителните качества на тази майка в нейното поколение от дъщери-майки.

  4. #564
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Можеше да оставиш майката и да я ползваш за генетичен материал. С увеличаване на възраста на майките се намалява КОЛИЧЕСТВОТО на снасяните яйца, но КАЧЕСТВОТО (генетичния материал) си остава същото. Можеше да вземаш личинки от тази майка, като те ще имат същия генетичен басейн от гени, който са имали и лиинките преди 4 години. Можеше да вземаш дори и търтеи от тази майка, и да ги използваш за изкуствено осеменяване на майки от нейните личинки, като така щеше ДА ЗАТВЪРДИШ положителните качества на тази майка в нейното поколение от дъщери-майки.
    Сбъркал съм! Ще знам за нататък
    Но не бях добре, притиснат от грижи и действах първосигнално.

  5. #565
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Имам въпрос към запознатите: имам възможност за пренасяне на оплодни сандъчета на място отдалечено поне 5-6 км от разборни кошери. Как трябва да процедирам за да се оплодят моите майки с моите търтей. Ако е възможно по-подробно обяснение от ден първи, час първи какво и как се прави. Ден първи ще го приемем да бъде 1-ви юни.............излюпването на майката, какво следва по-натам. Предварително благодаря.

  6. #566
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Имам въпрос към запознатите: имам възможност за пренасяне на оплодни сандъчета на място отдалечено поне 5-6 км от разборни кошери. Как трябва да процедирам за да се оплодят моите майки с моите търтей. Ако е възможно по-подробно обяснение от ден първи, час първи какво и как се прави. Ден първи ще го приемем да бъде 1-ви юни.............излюпването на майката, какво следва по-натам. Предварително благодаря.
    Че какво ти пречи да си ги оставиш в пчелина и да се оплодят от твоите търтеи? Въпроса ти е нещо неразбираем.

  7. #567
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Че какво ти пречи да си ги оставиш в пчелина и да се оплодят от твоите търтеи? Въпроса ти е нещо неразбираем.
    Покрай мен има много кошери.......стотин....... Искам да опитам оплождане с търей от мойте кошери. Нещо не съм доволен от дъщерите на някой майки, малък процент се представят като тях/според мен/. за 2-3 години ако докарам да се оплождат с избрани от мен търтей дали ще се подобрят нещата.

  8. #568
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Доколкото разбирам, ти искаш да си направиш ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ. Това нещо го правят лицензираните майкопроизовдители. За да ти се получи, трябва да си направиш БАЩИНИ СЕМЕЙСТВА, които през активния сезон "живеят" на оплодния пункт. Норматива е поне 5 бащини семейства на всеки 100 нуклеуса (оплодни сандъчета). Ако използваш обикновенни, а не бащини семейства, норматива е поне 15-20 семейства на 100 нуклеуса.

    Много внимавай с генетичния материал - бащините семейства не трябва да са от една и съща майка с тези на нуклеусите. Хубаво е майичните семейства (тези, от коите вземаш личинки) и бащините семейства (тези, които генерират търтеи) да са от различни линии на една и съща порода.

  9. #569
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Доколкото разбирам, ти искаш да си направиш ИЗОЛИРАН ОПЛОДЕН ПУНКТ. Това нещо го правят лицензираните майкопроизовдители. За да ти се получи, трябва да си направиш БАЩИНИ СЕМЕЙСТВА, които през активния сезон "живеят" на оплодния пункт. Норматива е поне 5 бащини семейства на всеки 100 нуклеуса (оплодни сандъчета). Ако използваш обикновенни, а не бащини семейства, норматива е поне 15-20 семейства на 100 нуклеуса.

    Много внимавай с генетичния материал - бащините семейства не трябва да са от една и съща майка с тези на нуклеусите. Хубаво е майичните семейства (тези, от коите вземаш личинки) и бащините семейства (тези, които генерират търтеи) да са от различни линии на една и съща порода.
    Не става ли да закарам бащините ведно с оплодните сандъчета. Или задължително бащините трябва да живеят там. става въпрос за 20-30 майки лично за мен. Това за различните майки ми е ясно. Бащините ще ги подготвя по-рано. става ли майките на бащините да са сестри. 2 бащини кошера за 20-30 сандъчета нещо такова ми е мисълта.

  10. #570
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Вальо, има една книга на Роджър Морзе "Отглеждане на пчелни майки " , Котларски я издаде .Вземи я , мисля че ще ти е полезна. Има и друга "Производство на пчелни майки " на Жил Фер, но не знам дали ще я намериш. Успех.

 

 
Страница 57 от 81 ПърваПърва ... 747555657585967 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •