Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 81 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 807
  1. #41
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Моите уважения,но не мога да се съглася с теб.Значи аз си купувам 2 майки и се оказват некачествени.Това са си 100% брак,а ми вземат парите за добри.Не е нужно майката щом пронесе да се предлага на пазара на всяка цена.Тя трябва да е проверена и доказала се,и тогава да е предлагат и да и искат парите.Разбира се,че има и брак без значение колко процента е той,нас купувачите това не ни интересува,но щом е брак да се унищожи а не да се пуска на пазара.
    И нека тази дискусия се пренесе в другата тема-МАЙКОПРЙЗВОДСТВО,че темата се измести.
    Ето и моя отговор. Ако очакваш нещо по-различно от друг майкопроизводител жестоко се лъжеш. В природата, да речем при роенето, се отглеждат от няколко десетки до няколко стотин маточника, като при най-оптимистичния вариянт начело на семейство ще останат даречем само 5. Ти как мислиш - дали това разточителство е случайно? Или пчелите избират най-добрите от тях? Ако залагаха на принципа "всяка майка ще свърши работа" защо тогава си правят труда да отглеждат толкова много и след това да ги убиват? Дали наистина биха заложили на този принцип, когато на карта е заложено оцеляването на семейството,чието съществуване пряко зависи от качетвата на майката?
    I don't think so.
    В промишленото майкопроизводство, да тестваш всяка майка по поколение би означавало много по-големи разходи от 15 лв. Точно за това са и майките за разплод ("елитните") - те гарантират че повечето от качествата на майката ще бъдат придадени на нейните дъщери, поне такъв е замисъла. И аз съм категорично твърдо против току-що пронесли майки да се отнемат от нуклеуса. Преиода от оплождането до няколко седмици (обикновенно до 4) е характерен с узряването на майката. Ако има как да го обясня с една дума тя е ПУБЕРТЕТ. През първия ден от пронасянето майката снася малко количество пило (при мен площта е колкото капачка на буркан)и с всеки изминал ден тя е способна да снася все повече докато достигне своя максимален потенциал. През това време с всеки ден производтвото й на феромони и хормони се увеличава. Производството на прогестерон (женски полов хормон отговорен за развитието на половите органи) се увеличава до ПЪЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ЯЙЧНИЦИТЕ, след което рязко спада (около 4-тата седмица). Всички сте виждали току-що пронесла майка- тя е бързоподвижна, нервна, агресивна спрямо пчелите(ако не е отгледана от тях) и е много по-вероятно да я направят "на кълбо" при безпокоене на семейството. С всеки изминал ден това се променя. Ако отворите същия кошер няколко седмици по-късно, майката е кротка и дори може да не ви обръща внимание и да продължи да снася на питата докато я държите.
    Какво се случва когато вземеш една неузряла майка, маркираш я, сложиш я в клетка, тънгарисаш я няколко дена и я придадеш на друго семейство, което би я убило ако тя не беше в клетка? Еми много просто - всичка това е СТРЕС. Тъкмо когато тя е почнала да се развива, ти прекъсваш (не го спираш) този процес, като по този начин тя никога няма да достигне максималния си потенциал. При местната пчела това не е от кой знае какво значение, тъй като майките никога не снасят според потенциала си , а според това колко им позволяват пчелите.
    Преценката на майките в промишленото майкопроизводство е следното: - да не е свищева, да не е маломерна, да няма недостатъци( куцо краче или нещо подобно). Наличието на пропуски в пилото (освен ако не е нещо фрапиращо) няма как да бъде проверено, или поне не в нуклеус с толкова малък размер. Всички други качества НЯМА КАК да бъдат преценени преди да са презумували.
    За да бъдат извършвани каквито и да било предварителни тестове на майките, нуклеуса трябва да е по-голям, и времето за престой трябва да е поне месец след пронасяне. Но тогава цената не би била 15 лв(което е "твърде скъпо" за някои от вас) , а в най-добрия случай 30. И тогава едва ли ще можете да си купувате както сте свикнали на 15 Май, а най-рано на 15 Юни. И няма да може когато звъните и кажете "прати ми за утре ...." отсрещната страна да каже "няма проблем" , вместо това отговора ще е "ще трябва да изчакаш поне месец и половина".
    По тази причина се използват разплодни майки - те би трябвало да намалят честотата на появяване на майки с по-слаба производителност и нежелани белези. В случая това е единствения вариант. Вероятността от загуба на потенциал при незрели майки трябва да бъде преглътната в полза на по-ниската цена на продукта. Не си заслужава да се повишава двойно цената за нещо, което може да не усетите че липсва. Все пак това не са майки, които ще оставят потомство. Тяхното предназначение е производство на мед. Когато се появят недостатъци, които не би трябвало да ги има поради калпава разплодна майка, явно някой по селекцията не си е свършил работата. Това майкопроизводителя не може да контролира, колкото и да иска.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #42
    На мен би ми било много интересно да споделиш с нас и собствения си опит за производство на майки.Какво решение си намерил ти за собствения си пчелин?

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Във форума има колеги, които не отскоро работят със създадени от тях майки и не са зависими от майкопроизводители. Много добре ще бъде да споделят опита си. Мен лично ме интересува и т.н. "Рошфусова технология" при майкопроизводство и кошерните аксесоари, свързани с нея.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    10
    В книгата "ПЧЕЛАРСКА ФЕРМА ВЕНЕР" има точно описание на рошфусовия корпус.
    Да правим каквото трябва, да става каквото ще.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Ако очакваш нещо по-различно от друг майкопроизводител жестоко се лъжеш.
    За да бъдат извършвани каквито и да било предварителни тестове на майките, нуклеуса трябва да е по-голям, и времето за престой трябва да е поне месец след пронасяне. Но тогава цената не би била 15 лв(което е "твърде скъпо" за някои от вас) , а в най-добрия случай 30. И тогава едва ли ще можете да си купувате както сте свикнали на 15 Май, а най-рано на 15 Юни.
    По тази причина се използват разплодни майки - те би трябвало да намалят честотата на появяване на майки с по-слаба производителност и нежелани белези. В случая това е единствения вариант. Вероятността от загуба на потенциал при незрели майки трябва да бъде преглътната в полза на по-ниската цена на продукта. Не си заслужава да се повишава двойно цената за нещо, което може да не усетите че липсва. Все пак това не са майки, които ще оставят потомство. Тяхното предназначение е производство на мед. Когато се появят недостатъци, които не би трябвало да ги има поради калпава разплодна майка, явно някой по селекцията не си е свършил работата. Това майкопроизводителя не може да контролира, колкото и да иска.
    Колега,с всичко това като,че ли искаш да ни убедиш,че на майкопроизводителя е простено,че ни предлага некачествени майки.Когати цената беше 8-9 лв се примирявахме и приемахме реалността,но при цена от 15лв/за 2011 г кой знае каква ще бъде/това е недопустимо.Щом се е нарекъл майкопроизводител и се представя по изложенията,всичките тези проблеми са за негова сметка.Ние си плащаме и искаме качественна стока,щом като не може да ни я предложи,да се откаже,но аз лично не мога да приема факта,че времето за тестване на майката било малко.А какво да кажем и за неоплодените майки,които ни предлагат като плодни?И с това ли да се примиряваме?Не,ако трябва ще дам и 30 лв за майка,щом имам нужда от нея ще я имам,но искам срещу парите си качество.Ако не може да ми го даде да се откаже и да произвежда мед-ако може.Така мисля аз.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз съм напълно съгласен с колегата Буци - да си остойностят всички разходи - може и над 30 лева да я направят, но предлаганите майки да бъдат сертифицирани и тествани. Всеки сам ще си направи сметка кое ще му е по-изгодно. И може би ще се окаже един пчелар от бивша Югославия, че пчелар ставаш тогава, когато започваш да си произвеждаш майките!
    П.С. : Майки от Апиакта - Ловеч това лято се продаваха по предварително направена заявка по 18 лева във Враца!
    Working....

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Предполагам идеята му да ни подскаже за поговорката
    ''Не е луд който яде баницата, а този който я дава''
    Искаш ранни майки т.е.още стресирани и получаваш. Това че им се плаща нереална цена е друга тема...

    Човек сам не може ли да си произвежда майки за мен не е ''цялостен'' пчелар. Друг е въпроса ако трабва да се обнови ''кръвта''.

    Понеже коментирате свищевите, роевите и майките от самосмяна,да попитам тия които са произведени с Ентер или с подрязване на пита, към коя категория минават?

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от syzi
    На мен би ми било много интересно да споделиш с нас и собствения си опит за производство на майки.Какво решение си намерил ти за собствения си пчелин?
    Моя опит едва ли ще ви свърши работа, защото е в пряка зависимост от пчелата с която работя. Целта ми е не е да си отгледам майки по възможно най-икономичния начин, а възможно най-добрите майки, независимо от цената и усилията. Един ден някои от тези майки (1-2 измежду около 50 нейни сестри. Колкото повече разплодни майки, толкова повече семейства на разположение са нужни)ще имат възможността да бъдат пенсионирани и използвани за разплод.
    Аз не бързам с отглеждането на майки. Изчаквам докато семейтвата ми се развият напълно и се установи хубаво постоянно време (не по-рано от 10 май ). Иделаното време е люпенето на маточниците да съвпадне с времето когато по принцип са противороевите мероприятия (нямам голям опит с рапицата). Ако времето е сравнително непостоянно или има силна главна паша там където са отглеждачите, придавам маточниците на предварително предизвикани в роево състояние семейства (по 45 чашки на всяко, което е около 35 годни маточника. През лятото поставям по 30 чашки (25 маточника) в най-горния корпус, отделен с ХР. Семейството трябва да покрива плътно 2 корпуса с пчели. Избирам времето между 2 главни паши. Подхранвам веднъж-два пъти дневно (най-много литър на ден) с рядък меден сироп до запечатване.

    Първо ще започна с яйцата за личинки. Разплодните майки (тази година бях принуден да използвам само една, което не е много хубаво) ги оставям да снасят на не повече от 4ЛР пити, като периодически се отнема пило и се поставя основа. Семейството се държи на малко пити за да може майката да снася колкото се може по-малко и в същото време да има възможно най-много пчели, без опастност от роене. Няколко дни преди да пренасям се уверявам че имам наличие на яйца. Правя го като на 24 часа проверявам дали има достатъчно снесени в някоя от питите, след което питата се поставя на мястото, където личинките се захранват най-добре).

    Един ден преди излюпване на яйцата залагам маточниците. Пренасям сутрин, поставям ги в стартер, следобед ги прехвърлям по отглеждачите. На следващия ден сутринта правя повторно пренасяне. Маточниците в които има по-малко от минимума ( дъното трябва да изглежда бяло) млечице се унищожават, в тях не се поставя личинка. Гледам да работя бързо. Поддържам необходимата влажност. Първо премахвам личинките от маточниците (не повече от 80), след това отивам ,вземам питата с личинките от семейството. Пчелите ги смитам, НЕ ГИ ТРЪСКАМ. Пренасям (избирам личинки под 18 часа) и поставям маточниците по отглеждачите. Всичко това трябва да отнеме не повече от 20 мин. Връщам питата с разплодния материал в семейството от което е взета. Ако се налага да се залагат повече маточници в същия ден, нужни са повече разплодни майки. Обаче повече маточници които се люпят в един ден е проблем при направата на нуклеусите, нужни са повече хора.

    Маточниците ги поставям на 12 ден (ден преди датата за излюване) след пренасяне( първия не се брои). Поставянето трябва да приключи преди 3-4 часа следобед, защото някои майки избързват и се люпят много по-рано от останалите. Няма общо с възрастта на личинката. Нуклеусите ги правя предния ден (1 ЛР пита пило и една непълна с мед( по възможност и прашец)и пчелите по тях и 1основа) и ги транспортирам до мястото за оплождане. След два дена проверявам. Ако до тогава майката не се е излюпила, има друга майка, илюпената е маломерна (нормалната големина е почти колкото средностатистическа оплодена) или с недостатък, се поставя друг маточник. Нуклеусите са групирани на групички поне 3-4 м между всяка, входа на всеки нуклеус е в различна посока.

    След 10-14 дена (ако времето е било благоприятно) правя проверка. Там където няма майка нуклеуса се обединява, ако има такава която закъснява (случва се много рядко) с пронасянето, това се отбелязва. Една от целите е да се определи дадата на пронасяне за всяка майка. Поставят се още основи за градеж.

    Между 30-40 дена след пронасянето правя преглед. По това време всеки нуклеус би трябвало да има поне 4 пити с пило.Това е времето когато се преценява дали нуклеуса ще продължи да се развива като отводка, да му бъдат ли взети пити за направата на нов нуклеус или майката да се отнеме и да се направят 2 нуклеуса. Във всички и случай това е времето когато майката се маркира.Първо виждам майката - голяма е добре. Гледам да няма някой недостък (счупено краче или нещо подобно) Преценявам компактността на пилото(липса на пропуски), способността да снася извън покритата с пчели площ - повече е добре(свързано е с други качества, например усвояване на нови пити, неройливост и др.). Ако майките не са оплодени в "изолирания" пункт се преценява потомството- нужно е да имат поне 50% жълти пчелички.
    Размера на пчелите е без съществено значение, едни майки правят големи, други по-малки. Също така варира и цвета - едни имат 4, други 2-3 жълти сегмента.

    Бащините семейства
    Всички семейства при мен имат по 1 ЛР търтеева пита(главната цел е да предотвратя строежа на търтееви килийки когато поставям основи). Когато някое семейство трябва да стане бащино, просто премествам тази пита там където тя да бъде осеменена( 2 или 3-та пита в първия корпус.
    Избирам най-добрите дъщери от най-добрите разплодни майки да доставят търтеите (при мен всички те са от една линия). При всички случаи бащините семейства не трябва да са по-малко от 4( което значи не повече от 30 майки за седмица), ако не се разполага с толкова, прибягвам до неконтролирано оплождане.
    Определените за бащини семейства транспортирам до оплодния пункт рано напролет (след като съм видял пролетното им развитие, когато се прави поледна преценка), или вземам само питите с търтеево пило и ги поставям в семейства без майка (или неоплодена затворена в клетка, късно през лятото ако се налага оплождане). Подредбата в такива семейства е: крайните пити са с мед и прашец, след това се редуват пита с пило и пита с търтеево( М/Пр-П-Т-П-Т-П-Т-П-М/Пр). Създава се от зряло запечатано пило по времето на пренасяне.

    За вбъдеще имам намерение да транспортирам само майките, определени за бащини, и да ги придавам на кошери в оплодния пункт, тъй или иначе има отводки които презимуват там.
    Преценката за бащини семейства я правя или на база презимуване и пролетно развитие (тогава вземам само търтеево пило) през първата година или на база прозиводителност и пролетно развитие на следващата, когато ги местя на оплодния пункт. В последния случай ,обаче вероятността майката да бъде сменена през лятото е повече от реална.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    21
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Човек сам не може ли да си произвежда майки за мен не е ''цялостен'' пчелар. Друг е въпроса ако трабва да се обнови ''кръвта''.

    Понеже коментирате свищевите, роевите и майките от самосмяна,да попитам тия които са произведени с Ентер или с подрязване на пита, към коя категория минават?
    Майките са свищеви, а за горното съм напълно съгласен wink;

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Ясно.

    Питам, защото знаете, че класическите свищеви маточници са в повечето случаи по средата на питите и са леко извити.


 

 
Страница 5 от 81 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •