Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 81 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 807
  1. #451
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Радо за купените майки в пластмасови клетки ли говориш? Правилно ли разбирам, че махаш пчелите и оставяш само майката. Ще може ли да издьржи сама 3-4 дена. По-голям ли е шанса за приемане?
    В самото начало на поставянето на пласмасовата(транспортна) клетка с майката и придружаващите я пчели в кошера(семейството) където ще се придава, пчелите(от кошера) са агресивни, тази агресия понякога продължава и по-дълго. Но, тя не е към майката а към придружаващите я пчели, когато те се махнат би трябвало да няма такава агресия от страна на "домакините" - започват да я хранят през клетката, тъй че не би било проблем да издържи. Този метод са ми го споделяли както хора с доста дълъг опит, така и майкопроизводители, но аз лично не съм го пробвал.
    Аз си ги предавам чрез 2-3 дневен престой на клетката в семейството с несчупени крачета, и след това по преценка чупя едното(а след няколко дни и другото) или и двете, зависи от "поведението" на "домакините"...

  2. #452
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Със счупени отвори нали храната ги задържа поне 2-3 дена. Миналата година при предаването през август едно 25-30% дадоха фира, което си е много. Накрая чаках по 8-9 дена след осиротяването махах всички маточници и чак тогава слагах новата майка така приеха всичко на 100% само че се губят много дни.
    Днес сложих няколко клетки и оставих само майката и 2 пчелички (не можах да ги махна не се откъсваха от нея), ще видим какво ще стане.
    Винаги може по-добре.

  3. #453
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Със счупени отвори нали храната ги задържа поне 2-3 дена. Миналата година при предаването през август едно 25-30% дадоха фира, което си е много. Накрая чаках по 8-9 дена след осиротяването махах всички маточници и чак тогава слагах новата майка така приеха всичко на 100% само че се губят много дни.
    Днес сложих няколко клетки и оставих само майката и 2 пчелички (не можах да ги махна не се откъсваха от нея), ще видим какво ще стане.
    Именно за това говоря - 2-3 дни не са достатъчни да я приемат винаги. При 5-6-7 и повече дни, и процента вече отива съм 100. Вярно губи се малко повечко време, но като ти унищожат 25-30% майки, и като се наложи да сложиш повторно, да не би там времето да е по-малко?!! Затова е важно какво им е поведението, и тогава чупя краченцата, а и задължителна проверка и изчистване на маточници, трудоемко е, но и по-сигурно.

  4. #454
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Брей колеги,като ви чета аз трябва да имам късмета на новобранеца.Тази година(началото на август и в края) подмених 5 майки,като процедирах по следния начин - убивах майката и след 2 часа придавах клетката със счупени капачета без да пипам пчелите в нея.Всичките 5 вече работят,последната беше проверена вчера.Като чета коментарите, ще имам едно наум за в бъдеще.

  5. #455
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Изваждането на придружителките от клетката е добре да се практикува, когато има опасност те да са носители на зараза. Или когато майките са неизвестно откъде и кого, това е по-добрия вариант.

    Във всички останали случаи аз си оставям придружителките заедно с майката при предаването. Наистина, случвало ми се е понякога да виждам някоя убита пчеличка останала във клетката, но това какво общо има със приемането на майката. Често в семейството има боричкане между пчели от същото семейство -когато някоя пчела кривне от пътя, бързо останалите й набиват каската - да не си мисли някой че в пчелното семейство цари пълна хармония и разбирателство.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #456
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз пробвах тази година няколко начина за придаване на майки да видя кой е по добър, но кошерите приеха всички майки.
    Първо пробвах да убия майката и веднага на нейно място сложих клетката, на друг изчаках 2-3 часа а на 3ти 24 часа и след няколко дена като проверих на 100% приети.
    Не знам дали е късмета на начинаещия или съм уцелил подходящия момент но до сега нямам неприета майка.

  7. #457
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ами на мен понеже са ми казвали, че колкото по-бързо майката има поле за действие, толкова по-добре, някога като слагах такива кутийки в кошера и преди това ги намажа с малко от техния медец. С ножчето, както си мажа филийката и проблеми никакви, на втори-трети ден Царицата си бачка. Не знам дали е правилно, пък и беше отдавна, сега поколенията са други
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #458
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Късмета играе някаква роля но най важното е пчелите да харесат майката ако те не я харесат естествено ще я убият другото което знам, е че при смяна на стара майка тя се смачква върху клетката с новата и се слага веднага но за мен е важно качеството.И мисля че говорим при предаване на майка в семейство с пило и открито и запечатано защото в семейство без пило каквото и да дадеш ще се приеме без проблем.Друго което ползвам е при предаване на маточник запечатан в отводка веднага при направата на отводката обвивам маточника с хартиено тиксо като остава само върха открит за да го предпазя.

  9. #459
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Изваждането на придружителките от клетката е добре да се практикува, когато има опасност те да са носители на зараза. Или когато майките са неизвестно откъде и кого, това е по-добрия вариант.

    Във всички останали случаи аз си оставям придружителките заедно с майката при предаването. Наистина, случвало ми се е понякога да виждам някоя убита пчеличка останала във клетката, но това какво общо има със приемането на майката.
    Аз си мисля, че наличието на пчели при майката не влияе много на отношението на пчелите (които са извън клетката) към майката. Наскоро в един сите (не помня точно къде) авторът разглеждаше плюсове и минуси, на премахването на пчелите от клетката. Аргумента му беше, че те носят феромоните на майката и враждебността не е към пчелите, а към новите феромони. Той твърдеше, че като свикнат с новите феромони (външните пчели) няма да са агресивни към сестрите си вътре. В този смисъл махането не помага за приема, а остава само риска от осакатяване на майката при тези операции. Аргументите на Scutellator ги приемам и тях. При потелциален риск от заразяване си струва да се махнат придружителките.

    Аз ако придавам моя майка слагам при нея пчели от кошера където ще я предавам. Така се избягва риска от зараза. Но пак не е сигурно че външните ще са добре настроени. Виждал съм въпреки това враждебност на външните пчели. Вероятно феромона на майката доминира. НЕ МИ Е ЯСНО кое е по-правилно в такъв случаи -- майката да е сама или с пчели? Предпочитам да не е сама, защото си мисля, че вътрешните ще се грижат за нея.

    Играл съм си да направя и следното (върху майка, която смятам да убивам). Слагам я в клетка заедно с пчели от друг кошер и слагам клетката в оригиналния кошер. Няма агресия към нея. Значи пчелите при нея не дразнят външните пчели.

    Под вътрешни и външни пчели разбирам вътре и извън клеткта.

  10. #460
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Аз чисто логически си мисля, че проблема е във възможността на пчелите да заложат на свои ларви. Миналата есен след като се видях в чудо - от 30 предадени майки 8-10 бяха отхвърлени, започнах да чакам по 9 дена след осиротяването преди да предам новата майка. Така приеха всичко на 100%, дори и някой от отхвърлените майки които успях да спася навреме. Единствената разлика беше, че след 9-тия ден няма открито пило и съответно няма на какво да заложат.
    Тези дни сложих 10 майки от същия майкопроизводител, разликата е че оставих само по 2 пчели в клетката с майката и това че сега имам време да храня. Ще храня до 5-тия ден и чак тогава ще гледам какво е положението.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 46 от 81 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •