Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 79 от 81 ПърваПърва ... 29697778798081 ПоследнаПоследна
Резултати от 781 до 790 от общо 807
  1. #781
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    ....
    Ха ха. Галине, кефиш ме. Прав си, можех да се изразя и по по-малко объркващ начин.

    Главната цел на маркетинга е да поддържа търсенето по изкуствен начин. Потенциала от нови клиенти е неизчерпаем само при ниските ценови класове. Ако досега си чакал да те навия за да си купиш, съгласно предходния пост, това е добра причина да НЕ го правиш.

    Благодаря, че ме смяташ за единствен и незаменим. За мен е късно, и аз няма как да съм чувал за всички от тях, тъй като нямат обявени контакти в публичното пространство, но и в Европа има пчеловъди дълбоко под радара.

    Когато чуеш името ми по всички национални телевизии, че съм успял да променя Света, звънни ми да ме поздравиш. Трябва да си го напомням по-често, защото наистина ми е време да порасна.
    Спирам да обяснявам.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #782
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Ето го и стенда в (полузавършен вид)за инструментално осеменяване по който работих през последния месец
    Snapshot_20170311.JPG
    Snapshot_20170311_1.JPG

  3. #783
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Днес правих тест на стенда върху една стара майка която бракувах но запазих за да тествам стенда на нея,резултата след всичките манипулации е че не можах да я уморя,в момента се разхожда в добро здраве във клетката,в първия момент когато я извадих от капсулата помислих че е мъртва но след 10-15 мин. се съживи,другия път ще пускам по малко CO2. Следващия тест ще е вече върху неоплодена майка.

  4. #784
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ако някой се интересува от такова микроскопче, като това на стенда - имам едно за продаване. Взех го за проверка на платки, но се оказа неудобно за тази цел.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #785
    Наблюдател
    Регистриран
    11.06.2011
    Мнения
    12

    Да изтупам малко темата от праха
    Колеги, не разбрах след като се сформира кошера отглеждач и се постави ханемановата решетка между двата корпуса, какво става с входа на 2-рия корпус. ОТВОРЕН или ЗАТВОРЕН т.е. пчелите имат собствен вход или е необходими да преминават през долния корпус, където е майката?

  6. #786
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    За сега нещата вървят добре, та човек се размечтава и почва да крои планове. 2017г. правих майки от 5, уж най-добри семейства, по около 15-20 бр. На един етап, като че ли някои бяха по-добри от другите. Чакам момента на пролетния преглед, за да мога да направя някакви сравнения и изводи. Междувременно, напредналите в селекцията, какво ще препоръчате? Как да определя следващите донори на развъден материал?

  7. #787
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Не съм напреднал( начинаещ съм), но ще споделя какво прочетох в един съветски учебник относно селекцията - като първи и най-важен признак определят най-доброто развитие през пролетта( медодобива е на второ място), защото тези семейства ще дадат повече пчели и пило за формирането на нови семейства/отводки. Ако ще се следи и медодобива като критерий, то вече се определят няколко семейства с най-добро пролетно развитие и еднакви по сила, и се следи през сезона медосборът им, но тогава вече селектираните семейства ще се излъчат/определят за следващия сезон, 2019г.

  8. #788
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Първото условие да си водиш дневник. Като имаш статистическа информация вече е лесно, решаваш какво що да правиш. Най-добрите като добиви на мед ги правиш бащини. Личинки вземаш откъдето има други качества който търсиш.

  9. #789
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    За какво са тези търтеи .

  10. #790
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За сега нещата вървят добре, та човек се размечтава и почва да крои планове. 2017г. правих майки от 5, уж най-добри семейства, по около 15-20 бр. На един етап, като че ли някои бяха по-добри от другите. Чакам момента на пролетния преглед, за да мога да направя някакви сравнения и изводи. Междувременно, напредналите в селекцията, какво ще препоръчате? Как да определя следващите донори на развъден материал?
    Това, което си направил обикновено се прави в промишленото майкопроизводство. От най-добрите майки се вадят по 15-20 дъщери, правят се групи поставени при равни условия и се наблюдава как се развиват, зимуват, как излизат от зимата (не да влизат с много пчели, а да излизат с малко) и как се развиват пролетта. Тази майка, чиито дъщери се представят най-добре обикновено се ползва като разплодна. Може също нейните дъщери да ползваш като бащини, а други две майки да ползваш като майчини. Това се прави, защото не всяка добра майка дава добри дъщери, но това вече си го разбрал. Сега същото може да направиш с други няколко майки и така да си определиш кои да се ползват за разплодни догодина. Това се нарича проверка по поколение. Щом всички дъщери на една майка проявяват определено качество без изключение, значи са хомозиготни по това качество и може да се разчита, че въпросния белег със сигурност ще се придаде на следващото поколение. Така за няколко години могат да се постигнат доста добри резултати. Добре е да имаш от къде да вземаш качествен материал за по нататъшно развъждане. Може и с колеги да си разменяш майки, които вече си ползвал един сезон като майчини и за по нататък вече не може.

 

 
Страница 79 от 81 ПърваПърва ... 29697778798081 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •