Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 81 ПърваПърва ... 1927282930313979 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 807
  1. #281
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Гледах няколко клипчета за отглеждане на майки във ферма в Германия, от там ми стана интересно и реших да опитам и аз (обичам да правя неща които ме заинтригуват за да разбера какво умея, това за мен е вид хоби.Купих 5 изкуствени маточника комплект с чашките както си вървят и ги монтирах на една летва прикрепена към рамка(магазина рамка на ДБ.кошерите ми са многокорпусни със същият размер рамка)Понеже нямам опит в прехвърлянето на ларви а и ми се видя трудно реших да прикрепя към изкуственият маточник намалена на половина килийка с ларва.Имах една отводка добре развита и отсраних майката след 5-6 часа пристъпих към операция ПЪРВИ ОПИТ В семейството отглеждач оставих само запечатано пило допълнено от други семейства,прикрепих килийките към маточниците и поставих в семейството отглеждач.На другият ден с нетърпение проверих какво е станало има ли някакво развитие от придадените килийки,2 от 5-те ларви в килийки бяха започнати да се доизграждат с ларви в тях другите три килийки нямаше ларви. Нямах време да заложа нови килийки в 3-те маточника и ги оставих за другата събота.През седмицата си мислех защо да не пробвам да пренеса ларви в изкуствените чашки и така направих когато си отидох на село следващият път.Двете килийки вече бяха станали маточника което много ме зарадва единият доста голям а другият по малък от първият но пак добър.И така пристъпих към предаване на ларви в изкуствените килийки това става сутринта късно следобед проверих дали са приели пчелити ларвите, уви нямаше ларвиии.На другият ден сутринта реших да накапя с восък изкуствените килийки и да заложа отново ларви а двата запечатъни маточника им сложих клетките.Тази вечер отивам на село и утре с нетърпение ще проверя какво става с моият опит



    Интересува ме оплождането на майките как става,трябва всеки запечатън маточник да е в отделно сандъче с пчели ли или и може плодникът който използвам за семейство отглеждач да преградя с плътни преградни дъски и да се образуват три отделни помещения в които да има маточник във всяко.Ако поставя мяточниците в отделни стеснени плодници (защото плодни сандъчета нямам)трябва да им предам пити със запечатано пило ли, как да ги напълня с муха и търтеи следователно за да стане оплождането след излюпването на майката.

  2. #282
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    така днес ми дойде майката и исакм да попитам ... взех 2 3 пити с пчели и ги стръсках в сандъка и взех 2 пити с пило люпещо се и пуснах майката свободно по питите тя литна и падна пред мене пак я вкарах затворих и входа до утре искам да попитам защо бяга какво да направя и дали до утре ще се е успокоила и сичкоще е нормално и ще започне да снася ... и вий по принцип за колко време я поставяте в кошера и какво правите ? и моля без тъпи коментари

  3. #283
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Уплашена е,би трябвало да я придадеш в клетка колега така съществува риск да я убият пчелите.Добре е да поизчакаш поне час-два с придаването да се почувстват пчелите осиротели.

  4. #284
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    "неразбираемо" за мен в пчеларския сектор се продават много изделия от синтетични полимери които са с фантастични цени без да са от скъпа суровина или някакви патентни права над продукта да му повишават цената и ме изумява как са се наложили на пазара и хората ги приемат като нормални тези цени.
    Изделие което като себестойност за производството му в България е стотинки и от производителя да излиза като продажна цена примерно 0,10лв. при крайния потребител в магазина вече да е примерно 1,10лв. е безумие. Друг е въпроса, че от същото това изделие братята китайци ще ти пратят един контейнер, от където най-вероятно пристигат, и цената на изделието ще е 0,01лв. Но в България така се прави търговия...

    mityo79 ако прехвърляш ларви можеш да го правиш и във восъчни чашки които сам да си правиш, елементарно е. В прехвърлянето на ларви се иска малко да си прочел как се прави, да имаш не много нарушено зрение и добра координация на движенията. Всичко друго е практика и упражнения.

    Относно оплождането на майките варианти много, ръководещото правило е, че във всяко семейство, без значение от големината му, в крайна сметка максимално, евентуално, ще остане една оплодена майка. Вече ти си преценяваш според инвентара с които разполагаш и т.н. колко да са големи и в каква форма тези семейства.
    За такива любителски цели не ги мисли търтейте, ще се намерят достатъчно.

    Аз покрай друго мое хоби, кучетата, съм доста вманиачен на тема селекция и това отчасти ми влияе и при пчелите, защото всяко нещо което не ми харесва при тези които отглеждам мога да се "хлъзна" с опити да го изчиствам и ще се почне и при тях един внос и щуротии, но се опитвам да се въздържам.

    В този късен период трябва някои по-опитен да те посъветва как да постъпиш, защото пчелите вече са войнствено настроени и за капка мед стават като върколаци и правят нападения с цел грабеж.

  5. #285
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Все още при мен не се наблюдава нападения върху отворен кошер, има паша и са много спокойни, тази седмица експериментирах отново върху пчелите си .Заложеният маточник в изкуствената чашка е много добър ще видим каква ще е майкатаКолега правил ли си вокъчни чашки, как точно стават, ще пробвам и аз когато ми жстоне време но за тази година стига с експеримантите, заложих последно 4 ларви в изкуствени чашки просто за проба от любопитство иначе не се нуждая от майки ще видя резултатът скоро какъв ще е
    Галине ти с колко семейства си.

  6. #286
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Благодаря ти Галине за мнението си по темата и съветите към мен които можеш да дадеш.


    Ако е възможнж някой по опитен колега в отглеждането на майки да даде съвет по моят опит за отглеждане на майки, ще съм му благодарен.

  7. #287
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    За восъчните чашки си направих дървен шаблон подобен на този и за малък брой чашки 40-50бр. не отнема много време да се направят.

    Ако някои има нужда не ми е проблем да му подаря един.

    Прави се на струг, не е сложно изделие. Важното е дървесината да е ниско хигроскопична и да се полират добре краищата на шаблона които се явяват работната част. Може да се направи и от друг материал различен от дървесина.
    При първото ползване без да се мокри с вода се потапят краищата във разтопения восък за да поеме от него и след това се отстранява натрупания восък, после с парцалче се полира леко.
    От там нататък преди потапяне във разтопен восък шаблона се потапя във вода, изтръсква се да няма образувана капка и се потапя във восъка три четири пъти, после аз го топвам във вода да се втвърди чашката и с леко въртеливо движение се отстранява от шаблона… Восъка се поддържа с температура 70-80 градуса, аз ползвам малка млековарка 0,5л. като восъка е един сантиметър на дъното и съм топнал един термометър до 140градуса да следя температурата. Не е нужно голямо количество восък и от някои нов далак от строителна рамка или от другаде върши работа.

    Прочети Календарен справочник на Л.Радоев, има и линк във форума към сканиран вариант, описано е подробно, кое.. как…, и като основа е добър материал. В месец юни е описано отглеждането на майки. Малко както се разяснява основната тема и стане въпрос за друга се вмъква широко разяснение което според мен малко размива основната тема, но има какво да се научи от книжката.

    Поиграй си малко и ако има проблеми при направата питай

    Аз съм с малко стаж и кошери, затова и се въздържам от съвети.
    От миналата година се занимавам, в момента имам 3бр. ЛР 10 рамкови, 5бр. ДБ 10 рамкови и няколко тази годишни ЛР и ДБ отводки.

  8. #288
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    ще пробвам да си направя сам с помоща на дрелка и курка след като знам размерите

  9. #289
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    днес пак си поръчах майка и утре ми идва към 8 30 дано да съм доволен ако някой иска номера -0897817010 кажете че е от Кристян Деянов сте взели номера и майките са на 15 лв дано да съм доволен утре ще кача снимка и ще изкажа мнението си

  10. #290
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    ще чакам да видя закупената майка

 

 
Страница 29 от 81 ПърваПърва ... 1927282930313979 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •