Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.

    Прослушване на семейства

    Здравейте, Колеги.
    Всички пишем,че преслушваме, слушаме кошерите. А кой как го прави? Някой ползва ли технически средства, микрофони или други?Докторски стетоскоп?
    Аз слушам с ухо на кошера.Ухото мръзне, а и кляканета в снега не е най-приятното нещо.
    Ако някой има "ноухау", да сподели.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #2
    стетоскоп без клапата само шлаухата,върши много добра работа

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Прилепено ухо на сандъка!
    ....имам и стетоскоп, ма с него не мога да разграничавам шума. През дъската еднократното късо зажужаване след почукване се чува много добре.....
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Аз прослушвам със стетоскоп вкарвам маркучето малко в прелката и се чува много ясно .За всички млади пчелари като мен в YouTube в руските филмчета по пчеловодство има запис на различните шумове които издават пчелите през зимата на мен ми беше много от полза

    http://www.youtube.com/watch?v=zfnoW2wnGfQ
    PS.филмчето е дълго за улеснение ако не ви се гледа цялото на 41 минута са кадрите с прослушването

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски

    Прослушване на семействата със статоскоп

    Нека който има опит да сподели своите наблюдения като е прослушвал как се чуват пчелите при проблем,примерно ако нямат майка.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    2
    Моят опит е много скромен - една година, но разбрах едно: семействата, които изгубих (поради опаразитяване от вароа,понеже си правих опит) издаваха бръмчене, което беше доста откъсачно, докато силните бръмчаха монотонно. Например обади се някоя пчела тихо, след нея друга се обади високо за кратко. Общо взето това е за сега.
    В кръга на шегата - ако бях музикант, щях да нотирам звуците ама..., което ме навежда на мисълта, че не е зле идеята да викаме ветеринар на пролет и музикант на зима

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз познавам само дали е живо

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз ги прослушвам всяка година.Когато отида и не се облитат ,слагам ухо и чуквам.Както пише колегата на 100% се разбират само жертвите.Мисля ,че друго трудно може да се разбере.Имам една търтовка ,на която скоро и чуках и издаде за учудване много дружен шум.По старите книги означава ,че всичко е наред.Ще видим.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Дано някой, който е изучил този метод за диагностициране да направи аудиозаписи на различните състояния, т.е. звуците, които се чуват при тях. А някой попадал ли е на схема или готов уред, който да усилва като стетоскопа, а ако прави и запис ще е супер. Допираш микрофона до кошера и слушаш на високоговорител. Записваш преди и след почукване. При първия преглед записваш реалното състояние и съпоставяш. Така може да се създаде добра база и да се открият съответствията. Имам описани в текст звуците, но друго е да ги чуеш!

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •