Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 96
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65

    КОНЦЕПЦИЯ ЗА ЗИМАТА

    Здравейте приятели. От лятото се уча и занимавам с 3 кошера и съм мнооого голям мераклия. Имам въпрос относно едно мое "изобретение" против постоянното навяване на входа на прелката през зимата - Според вас има ли някакъв проблем да използвам такъв метод?


  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    LoGo, ако искаш да разбереш какъв ще е резултатът от една щура идея/експеримент, трябва да имаш база за сравнение. Избираш си цикъл/период по който водиш стриктни наблюдения, съответно ги записваш/запаметяваш и размишляваш по тях. На това му викат емпиричен подход. Като му дойде времето резултата го споделяш/публикуваш с приятел/форум и получаваш унищожителни критики/бурни овации или запазваш всичко в тайна ако не е за пред хора.

    След като съзерцавах известно време снимката ти, считам че допълнителните аксесоари по кошерите ти по скоро ще навредят отколкото да принесат полза.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Според мен - ако духа вятър, странично, това ще се яви като фуния и ще вкарва повече въздух и ще създава по силно течение и ще тормози пчелното кълбо.
    Самото навявяне и натрупване на сняг по прелката ще им пази завет. Проблема е когато започне да се топи снега, той се сляга и тогава не може да влиза през него въздух и пчелите може да се задушат, ако няма друг вход отворен - горен или мрежест отвор на дъното.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Затова исках да чуя и вашето мнение. Идеята е, че мястото ми не е толкова близо до път, който се чисти зимата и затова реших да направя нещо такова и да ви попитам.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Бургас
    Сякаш е по-удачно за сянка и чадър през лятото.Какво е използвано за целта?

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Леген-пластмасов! 1 бр. за 2 кошера.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Харесват ми.Пиши за резултата на пролет.
    Надявам се да е добър.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    мислим си, че при силен насрещен и страничен ветър има опасност от турболенция, демек, че вкарва под налегане суден въздух у пилото, чрез завихряне от лигена...иначе казано, ще се изменя стохастично в пространството на кошера постъпващия въздух....ма тва моа да се установи само със скъпа апаратура.....

    ....а по принцип и голи прелки да оставиш, излизащата топлина от кошера топи снега на кошера, като стопеното е малко, колкото да влиза въздух, а останалия по висок от прелката сняг е и преграда срещу директен силен ветър и директно нахлуване на студен въздух....

    моя съвет е като на некой от по-горе...остави един кошер с лиген, равен по сила с некой от другите ...и напролет виж има ли разлика......ако бачка добре, че идем до "левчето" да награбим неколко лигена wink;

    Успех !

  9. #9
    Мен ме притеснява по голям проблем.Първо там дето са заковани легените, ще влиза влага и вода при дъжд и сняг.А знам при температури под 0градуса в какво агрегатно състояние се превръща водата, и ледът какви щети нанася.Влажно гнездо, напукана предна част на кошера и ... това са първите най големи проблеми дето се набиват на очи.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Засега повечето мнения ме навеждат на мисълта за отверка и махане на навезите... Просто не мога да си го представя как ще дишат през снега особено при положение че миналата зима беше -40.. и снега замръзва - през лед въздух няма...

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •