Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 18 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 180
  1. #81
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Организацията е пирамида. Аз стоя на върха, под мене има директори, под тях има началници на цехове например и т.н. Първите няколко нива на пирамидата са ръководен персонал, който има правата и задълженията сам да взема решения в дух на насоките, дадени от висшия шеф. Аз комуникирам само с нивото под мене и в изключителни случаи с още едно ниво по-надолу. Това е. Така функционира всяка една сложна организация. Независимо дали организацията се състои от 100 човека или от 100 000, най-добре функциониращото управление е пирамидалното. Всеки един човек в тази пирамида трябва да има САМО ЕДИН НАЧАЛНИК и максимум 5-6 подчинени. Това са базови принципи (ЕДИНОНАЧАЛИЕТО и максималния брой на подчинените) и ако се спазват, те могат да осигурят пълноценна комуникация и контрол и в двете посоки (нагоре и надолу) и от там стабилност и работоспособност на пирамидата като цяло.

    Опитите един началник да управлява повече от 5-6 подчинени обикновенно води до плачевни резултати. Аз съм изпаднал в подобно положение и това ми изпива жизнените сили, но пък от друга страна намирането на висш управленски персонал е много трудна задача. Такива хора няма как да бъдат намерени еи-така от нищото. Те трябва да израстат в самата организация и на всеки един етап от израстването си да доказват, че са по-добри от останалите. Това е естествен процес и той винаги се случва независимо дали го искаш или не. Например един от най-добрите ми директори беше шофьор на такси преди да попадне в нашата фирма. След това много бързо излетя до висините. И с другите директори историята е подобна. При мене се гледат качествата на човека, а не разните му там дипломи и други хартийки. В същото време имам вишисти и вишистки, които работят на 3 смени в производството като мушици. Ами имат си хартийките (дипломите), но май само това и нищо друго. Съжалявам че го казвам, но това е истината - хората са различни и сред тях се срещат както пълни некадърници, така и много добри лидери и ръководители. Това в училище не се учи. Това е един естествен процес, наложен от природата, който навсякъде функционира със или без нашето желание - появяват се лидери от нищото (от низините), и никой не може да каже защо точно тези хора са успели и сами са си завоювали това лидерство. Образованието или интелекта тука нямат нищо общо. Лидерството, способността да управляваш хора, и те доброволно да ти се подчиняват - това е една загадка, която аз все още не съм я разгадал.
    Ако това си го направил ме впечатли. Всъщност като се замисля съм ръководил екип от 24 човека не е лесна работа особено с баби на 55 дето си имат изграден стереотип. Обаче не с или се замислял да застанеш зад персонала а не отгоре на пирамидата. Ще ти дам пример два вида ръководители на производство. Първия шеф сутрин влиза във фабриката и директно се затваря в кабинета пие кафе и прочие до 12 сле това разчиста мейли после губи време и вечер седи до късно само защото е вързан с централата. Втория влиза в цеха преди кафето комуникира и контролира след което се захваща с маркетинга. Е имам в прадвид че на на българина като му дадеш власт прави магарии това контролираш ли го защото по твоята схема ти комуникираш само с шефовете а дъли виждаш основата? Лесно могат да те подведат добрите началници не мислиш ли ?

  2. #82
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма как да видя основата, пък и тя не ме интересува. Управлението на голяма организация е нещо като полет с хеликоптер. Летиш високо и виждаш, че поляната е зелена - аха, всичко е наред. Ако има жълти петна - предприемаш някакво действие. При това положение има ли смисъл да кацам на поляната, за да видя че на нея има и тръни, канавки, камъни и други дребни проблеми? Нали поляната е зелена, а това е най-важното.

    Когато си на високо, ти мислиш глобално. Трябват ми например 1 милион пасти за зъби от някакъв модел и се разпореждам те да бъдат произведени. Нека началниците под мене да мислят подробностите - какви суровини трябва да се доставят и колко, как да се организира производството и в каква последователност да се произведат и сглобят компонентите, колко хора трябва да се назначат или уволнят и т.н. Имат си глави на раменете - нека да ги използват. Целта им е поставена, ресурсите им са осигурени, инфраструктурата също - ами останалото нека те да го направят.

    Много ме кефи Уорън Бъфет - вторият най-богат човек на планетата. Със всеки един свой директор той се среща само веднъж годишно. Срещата обикновенно е по време на обяд. Това да бъдеш поканен на обяд с Уорън Бъфет е равносилно да бъдеш поканен на среща с Господ. Та по време на този обяд се разменят не повече от 20-30 изречения, и всяко едно от тях обикновенно струва по 1-2 милиарда долара на една или друга компания. Веднъж един от директорите му го попитал "Абе аз мисля (предлагам) да закупим два самолета на стойност няколкостотин милиона единия, защото еди какво си .........". Уорън Бъфет му отговорил "Не ме занимавай с глупости. Имаш си глава на раменете, вземи си сам решението. Мене ме интересува колко процента печалба ще дадеш в края на годината. Ако смяташ че самолетите ще я увеличат, ами купи си колкото си искаш".

  3. #83
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Няма как да видя основата, пък и тя не ме интересува. Управлението на голяма организация е нещо като полет с хеликоптер. Летиш високо и виждаш, че поляната е зелена - аха, всичко е наред. Ако има жълти петна - предприемаш някакво действие. При това положение има ли смисъл да кацам на поляната, за да видя че на нея има и тръни, канавки, камъни и други дребни проблеми? Нали поляната е зелена, а това е най-важното.

    Когато си на високо, ти мислиш глобално. Трябват ми например 1 милион пасти за зъби от някакъв модел и се разпореждам те да бъдат произведени. Нека началниците под мене да мислят подробностите - какви суровини трябва да се доставят и колко, как да се организира производството и в каква последователност да се произведат и сглобят компонентите, колко хора трябва да се назначат или уволнят и т.н. Имат си глави на раменете - нека да ги използват. Целта им е поставена, ресурсите им са осигурени, инфраструктурата също - ами останалото нека те да го направят.

    Много ме кефи Уорън Бъфет - вторият най-богат човек на планетата. Със всеки един свой директор той се среща само веднъж годишно. Срещата обикновенно е по време на обяд. Това да бъдеш поканен на обяд с Уорън Бъфет е равносилно да бъдеш поканен на среща с Господ. Та по време на този обяд се разменят не повече от 20-30 изречения, и всяко едно от тях обикновенно струва по 1-2 милиарда долара на една или друга компания. Веднъж един от директорите му го попитал "Абе аз мисля (предлагам) да закупим два самолета на стойност няколкостотин милиона единия, защото еди какво си .........". Уорън Бъфет му отговорил "Не ме занимавай с глупости. Имаш си глава на раменете, вземи си сам решението. Мене ме интересува колко процента печалба ще дадеш в края на годината. Ако смяташ че самолетите ще я увеличат, ами купи си колкото си искаш".
    е в този случай си направи застраховка на мениджмънта :-)

  4. #84
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis Виж публикацията
    Ее "шефе", като четях горните редове и за момент си помислих, че става дума за Господ. Слез долу на земята и виж тези, които имат нужда от много неща. Слез и виж тез, които си оставил да ти вършат работата, как са се разпасали и колят, и бесят от твое име и хич не ги е еня, кой как изкарва благините ти. Дано не мислят всички по този начин.
    Трябва ли и Бойко Борисов да кацне на земята и да започне да си прави срещи с чистачките на всички учреждения, за да вникне в техните проблеми, и така да усъвършенствува парцалите, с които чистят подовете? Ако това го правеше, кой тогава ще управлява държавата?

    Да, управителя на една голяма организация е "Господ" за тази структура, и слизането на земята в повечето случаи е ВРЕДНО ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, защото ще отнеме колосално лично време с нулев ефект за организацията. Съгласен съм че от популистки подбуди това от време на време трябва да се прави, но предполагам критикуващия не е наясно колко е ценна всяка една секунда от времето на шефа, и как ако му отнемеш 15 секунди за някоя глупост, ти така оставяш нерешен някой друг много по-важен проблем, от който например могат да пострадат всички в организацията. Нека само веднъж критикуващия да се опита да свърши някаква важна работа, която изисква съсредоточаване и спокойствие, но паралелно с нея телефона да му звънне 100 пъти и да проведе 100 безсмислени разговора, и отделно от това през кабинета да се извъртят 100 човека и всеки да му загуби времето с например 100 лични проблема или 100 служебни, но дребни, и най-накрая важната работа, от която зависи съдбата на организацията, пак да е свършена качествено. Опитайте се само веднъж да го направите това и ще разберете защо шефовете си изключват телефоните и защо слагат секретарка като бариера на достъпа към тях.

  5. #85
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Трябва ли и Бойко Борисов да кацне на земята и да започне да си прави срещи с чистачките на всички учреждения, за да вникне в техните проблеми, и така да усъвършенствува парцалите, с които чистят подовете? Ако това го правеше, кой тогава ще управлява държавата?

    Да, управителя на една голяма организация е "Господ" за тази структура, и слизането на земята в повечето случаи е ВРЕДНО ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, защото ще отнеме колосално лично време с нулев ефект за организацията. Съгласен съм че от популистки подбуди това от време на време трябва да се прави, но предполагам критикуващия не е наясно колко е ценна всяка една секунда от времето на шефа, и как ако му отнемеш 15 секунди за някоя глупост, ти така оставяш нерешен някой друг много по-важен проблем, от който например могат да пострадат всички в организацията. Нека само веднъж критикуващия да се опита да свърши някаква важна работа, която изисква съсредоточаване и спокойствие, но паралелно с нея телефона да му звънне 100 пъти и да проведе 100 безсмислени разговора, и отделно от това през кабинета да се извъртят 100 човека и всеки да му загуби времето с например 100 лични проблема или 100 служебни, но дребни, и най-накрая важната работа, от която зависи съдбата на организацията, пак да е свършена качествено. Опитайте се само веднъж да го направите това и ще разберете защо шефовете си изключват телефоните и защо слагат секретарка като бариера на достъпа към тях.
    Вие сте жив за оплакване г-н Матеев.

    В компанията в която работех преди време изпълнителен директор беше чужденец. В офисът работеха около 40-50 човека. Минимум веднъж седмично им купуваше закуска и лично им ги даваше /винаги намираше време да разговаря с тях/ . Текучество на персонал нямаше. Цялата компания в БГ около 1000 човека. В края на годината всички получаваха не само 13,а 14 а и15 заплата.Имаше и др. придобивки.Компанията се разрасна до около 3300 човека управлява се отново от чужденци, но те са както пишете Вие "Господ" и нямат време за простолюдието, намаля печалбата, остана само 13 заплата, текучеството в офиса не е мит /почти на 100% всички са нови кадри / .

    Сега ще ме опонирате, че едва ли не всичко е стечение на обстоятелствата или косвени причини. Може и така да е, зависи от гледната точка.

    Защо Наполеон е бил толкова велик. Той също е имал грижи . Е нямал е телефон с който да провежда по 100 разговора /лелеее смятай ако е имал GSM щял да превземе и Русия/ и не е живял в толкова динамично време, но с това с което е разполагал никак не му е било толкова лесно да управлява такава армия. Историята твърди че е водил много диалози и то не само с висшият офицерски състав, а и с обикновения войник.
    На нас хората ни е даден РАЗУМ /не съм сигурен че всички го използват/ за да разсъждаваме и да се усъвършенстваме, и езици на които да говорим, комуникираме, общуваме помежду си /животните също общуват помежду си,но го правят с ограничен брой звуци/ за да водим диалог .

    Един директор на компания събрал висшият и среден мениджърски състав на едноседмична почивка.Забавление до дупка.Ядене и пиене на корем. В края на почивката извадил резултатите от свършената работа на всички звена в тяхно отсъствие. Една част от тях са били с положителен баланс, други без промяна, а трети с отрицателен,но като общо компанията за тази една седмица е била с положителен баланс. След това една част от мениджърите повишил, други изпратил на обучение, а трети уволнил. Защо е постъпил така /кого повишил, уволнил и изпратил на обучение/?

    А що се отнася до Бойко Борисов и той ходи при простолюдието и разговаря с тях /предизборни кампании, рязане на лентички и др./ не е често, но се случва.

    Най-добрите на директори са тези които са тръгнали от долното стъпало и са изкачвали всяко едно сами, а не са прескачали стъпала или учил не изучил хоп началник и да си мисли колко е велик.Както е писал Алеко Константинов "Пази боже сляпо да прогледа"

  6. #86
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Американците могат да си разрешат да унищожат цял континент, защото го имат, и "нито акъла , нито образованието" им могат да ги спрат.Лошото е, че и нашия "акъл" става като техния , а си нямаме континент за унищожение.
    П.П.
    Милионите пилета , прасета и други животни отглеждани и убивани от човека не биха били милиони, ако не ги отглеждаше човек за тази цел.В дивата природа за тях мястото е никакво.И тука е малката разлика. Пчелите не са размножени до пренаселване от хората. По-скоро тяхната естествена популация се унищожава от човешката алчност.Колко вида диви животни изчезват годишно от човешка дейност? Сега е дошъл и редът на пчелите.Да отнемаш бъдещето на децата на цяла една планета не е най-печелившата дейност, защото и твоите деца живеят и ще трябва да живеят с природата която им оставиш. Та това за страната на неограничените възможности да рушиш.Надеждата е и там да им "уврат главите" и да се замислят преди да е късно.
    Матеев ние сме по-добри дори и само с това , че осъзнаваме какво става и в Европа сложихме "юзда" на американизирането на земеделието.Без никотиноиди! Без ГМО!
    Е това нещо не го разбирам. Казваш, че в природата няма място за всичките прасета, пилета, телета и т.н. защото се отглеждат с точно определена цел. Абсолютно съм съгласен с това, но тогава защо трябва да се съоразяваме с исканията на прирпдозащитниците, да не ги убиваме за да ги ядем. Какво би станало ако се съобразим с това и просто ги пуснем на "свобода".

    Относно пчелите казваш: "Пчелите не са размножени до пренаселване от хората." Та да те попитам, виждал ли си някъде в придодата, на територия от половин декар, да има заселени 150 - 200 пчелни семейства, каквато гледка, често се наблюдава по "човешките" пчелини? И защо излязъл рой, не се заселва в съседния празен кошер, а отлита на майната си?

    Вярно е, че човешката дейност отнема от хабитатите на много видове и това вди до намалчване на тяхната популация. Но също така, същата тази човешка дейност, създава отлична предпоставка за развитието и нарастването на популациите на други видове. Пример: плъхове, гълъби, много несекоми и т.н.

    Въпроса не е еднозначен.

  7. #87
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    защо шефовете си изключват телефоните и защо слагат секретарка като бариера на достъпа към тях
    За да чукат същите тези секретарки, които им служат за бариера, когато вършат тъй неотложните дела свързани с просперитета на държавата и им пречи да погледнат надолу от хеликоптера си. Хей "шефе" Слез малко по ниско, че вече доста започна да ти изтива мозъка от висините, които обитаваш. Шегувам се.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Какво се случва,когато пчелите трупат прашецови запаси от ГМО култури и какво се случва,когато се изцентрофугират тези рамки?
    Колега за съжаление има две възможности:
    Първата, консумираш продукта мед с прашец от ГМО и се уповаваш на "правата линия" ,че ГМО са полезни и само "глупаците" не са го разбрали още.
    Втората възможност е, правиш опит да продадеш продукта си и откриват ГМО прашеца.Тогава пиеш една студена вода.Ако ги омаеш с цитати на колегата по-горе и ти приемат продукта пиеш нещо по-"квалитетно".Но май вероятността за студената вода е по-голяма. За съжаление.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #89
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В настоящето законодателство медът не се изследва за ГМО полени. НО това може да се промени скоро и то САМО ако обществеността продължава да създава обществен натиск. Просто всеки трябва да знае до какво ще доведат действията му.

    Само наивниците и децата виждат света в черно и бяло.


    Хайде да си поговорим за ядрената енергия. Какво би станало ако от обществеността зависеше дали да има Ядрени Централи или не? Какво би станало ако обществеността определяше начина и реда на контрола върху ядрена физика? (въпреки че общетсвото е много по-запознато с тази материя)
    Да, Чернобил и Фукушима са доста силни аргументи, НО ВСЕ ПАК?

    Повярвайте ми, сред учените занимаващи се с генно инженерство, много по-малка част от тях имат нечестиви намерения, отколкото сред хората замимаващи се със ядрената физика!

    Светът обаче така е устоен, щото за всеки умен човек да се падат поне по няколко невежи, които да му определят начина по който да си върши работата (напр. бюрократите са точно това).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #90
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    @scutellator Ако меда се изследва за ГМО, то забраняваме всички такива култури и проблема е решен.
    Земята на тази наша чудна държава може да изхранва 3-4 пъти повече население със сигурност.
    Нямаме нужда от ГМО.Да му мислят ЕС,САЩ и Африка.
    Аз съм казвал и преди, че правим компромис с природата, но с ГМО няма защо да го правим.
    Няма я изгодата от ГМО.
    АКО ИМА ХОРА МИСЛЕЩИ, ЧЕ ЩЕ СПЕЧЕЛЯТ ПОВЕЧЕ С ГМО, ТО СА В ГОЛЯМА ГРЕШКА.
    Това никога ама никога ама...никога няма да се случи.
    В дългосрочен план е невъзможно да стане поради много причини.
    Преподаваше ми един от хората работили над проектите Дунав мост 2 и АЕЦ Белене.
    Че докато си пием кафето си говорим и ми дадоха много доводи защо проекта трябва да се случи и защо се пречи.
    Ако тук има хора знаещи колко години са се водили преговори с Румъния къде да бъде моста, да ме прощават, но масата няма и идея за какво става дума.
    Дали при Черно Море,Русе или на Видин, истината е много различна от това, което бълват по телевизията.
    Преговорите са запознали през 70-те години и е било адска битка със заплахи, санкции, политически натиск и т.н
    И всичките "борци за демокрация" са били на страната на Румъния.
    АЕЦ Белене е битката която губим, защото преговорите се водят от "борци за демокрация".
    Много добре трябва да си помислят хората дали след 10-20-30 години България няма да има нужда от повече мощност.
    Вижте си сметките за тока след зимата и пак ще говорим.
    А защо е висока цената на тока може да питате Агент БУДА.
    Няма как да гледаш 10 дни напред и да правиш политика за след 20 години.
    Вижте първата прогноза или план изготвен от Българско правителство след 89-та и ще ви стане лошо.
    След 89-та "борците за демокрация" казват, че България вече НЕ е планова икономика и НЕ трябва да се правят планове. Резулта - Честит глад 96-97
    Това човек със завършен 6-ти клас ще го накара да се замисли. "На тези нещо не им е наред!"
    Че това е политиката и до днес...прави се нещо за да отчетем дейност.
    Когато ЕС и МВФ ни "посети" въпрос номер 1 беше "КЪДЕ СА ВИ ПЛАНОВЕТЕ, КЪДЕ ВИ Е СТРАТЕГИЯТА?!?!"
    Ако България отвори вратите си широко за ГМО това ще бъде най-голямата грешка правена някога.
    Запиши ми думите и след години на по бира ще видим дали съм бил прав.
    Аз гледам първо финансовата страна на проблема и чак след това всичко друго.
    И не ми излизат сметките както и да ги правя.
    Има само един вариант и той е абсурден в близките години.
    България става супер сила и закупува Монсанто.
    Високо ценя мнението ти, но мисля, че в случая грешиш.

 

 
Страница 9 от 18 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •