Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 18 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 180
  1. #121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    https://www.youtube.com/watch?v=GTFs7wv4F2s
    Пчелите сами се справят с вароа -"VSH".
    Матеев, ти можеш ли да правиш основи с по-малки размери на килийките?
    Добавям линк към оригинала http://www.resistantbees.com
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 17.09.2014 в 09:10.

  2. #122
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Трябва да се поръчат два нови валяка-матрици с новите размери на килийките. Доколкото си спомням, единия струваше някъде около 3000 EUR. Двата валяка заедно с транспорта и монтажа вероятно ще отхвърлят около 15 000 лева, което означава че си струва да го направя само ако имам гарантиран пазар на поне един милион основи годишно.

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Трябва да се поръчат два нови валяка-матрици с новите размери на килийките. Доколкото си спомням, единия струваше някъде около 3000 EUR. Двата валяка заедно с транспорта и монтажа вероятно ще отхвърлят около 15 000 лева, което означава че си струва да го направя само ако имам гарантиран пазар на поне един милион основи годишно.
    Ох, ти дай това да е ефективно, тогава 15 000 лева ще се намерят отвсякъде. Ето малко сметки. Ако такива основи се продават с 20 ст по-скъпи (на бройка, независимо с какъв восък) след 100 хиляди основи ще се избият 20 000 лева. От друга страна за един пчелар ако сменя 20 основи годишно на семейство ще се оскъпи всичко с 4 лева на семейство. Кой разумен човек, няма да даде 4 лева и да не се занимава с разни третирания? За колко време ще се продадат 100 хиляди основи ми е трудно да кажа (ти по имаш представа).

    Аз наистина не знам колко ще е ефекта от това. Смятам да проуча каквото мога. Ще гледам филма отново. Все пак излиза, че увеличаването на килийките е направено от хората, а не от пчелите. Щом се продават основи с търтеви килийкин (доста по скъпи) и има пазар за тях, какво да говорим за тези. Ако се внесат отнякаде 2000 бройки и се тестват в 100-200 семейства в различни пчелини ще е добро начало. Аз ако открия производител, цена ще пиша. За съжаление тест можем да се направим най-рано през лятото (имаме време да проучим всичко).

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Започни проучването с прочит на това което е писано във форума по въпроса с малкия размер.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Бях чел скоро точно за тези малки килийки.... Всички стандартни килийки, след няколко поколения излюпени пчели в тях, намаляват размерите си. Акарите може да намаляват леко, но в същото време и пчелите стават по-малки и слаби. Ако нещата стоят така - то едва ли има смисъл от малки килийки.

  6. #126
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Когато човек не е достатъчно компетентен в дадена област, лесно може да бъде обзет от някаква ГРЕШНА ФИКС ИДЕЯ в тази област. Стига се дори до ВМАНИАЧВАНЕ. Най-интересното е, че този човек дори САМ СИ ВЯРВА че неговата идея е ЕДИНСТВЕНО ПРАВИЛНАТА. Примери за това могат да се посочат хиляди. Всеки един човек по-принцип е склонен да поддържа в съзнанието си такива грешни фикс идеи за области от познанието, в които той не е компетентен. Причината е чисто психологическа - на всеки му се иска да има обяснение за всичко случващо се около него, и когато такова обяснение няма, той си го ИЗМИСЛЯ, опитвайки се някакси да го ВМЕСТИ В ОГРАНИЧЕНИТЕ СИ ПОЗНАНИЯ.

    Самата религия е такава ФИКС ИДЕЯ, но не е само тя. Всеки един човек си има в главата стотици и хиляди такива ГРЕШНИ ИДЕИ.

    За съжаление всеки един човек без изключение е "болен" от тази болест. Всеки има склонност да си измисля НЕКОМПЕТЕНТНИ ОБЯСНЕНИЯ и дори САМ ДА СИ ВЯРВА на тях. Лошото не е в това - това е нормална защитна реакция, наложена ни от природата, и дълбоко вкоренена в нашите гени. Лошото е че някои хора РАЗПАЛЕНО СПОРЯТ и се опитват да си наложат ГРЕШНАТА ИДЕЯ дори и тогава, когато опонент в спора е много по-компетентен от тях човек в дадената област. Това вече е лоша черта на характера, присъща само на определени хора с ниско образование, но с високо самочувствие.

    ПС: Постинга не е насочен към никого. В случая няма спор или защитаване на грешни идеи. Просто това с тесните килийки ми напомни за тази психологическа особенност на човешкото мислене, и реших да я споделя с вас. В момента в соларния форум обаче се развива един такъв спор, при който тотално некомпетентен човек РАЗПАЛЕНО СПОРИ едва ли не с целия форум, та затова се сетих и го написах и тука.

  7. #127
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз не знам дали малките килийки ще решат проблема с вароа. Даже не знам колко е правилния/естествения размер на килийките за различните раси. Май Матеев някаде пишеше, че неговите са 5.35 мм. Michael Bush специално е направил страница за размера на килийките. Сигурно пише това което му се струва правилно на него.

    Нe съм толкова компетентен, та да давам мнение и да казвам какво да се прави. Ако така е излязло СЕ ИЗВИНЯВАМ!
    Просто филма ми хареса и го споделих.

  8. #128
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма за какво да се извиняваш - имаш право на всякакво мнение, дори и то да е грешно.

    Това с по-малките килийки го чух за първи път от един колега от Габровското дружество. Защитаваше ги много разпалено и вадеше много доводи в тяхна защита. Не съм влизал в спор с него, защото аз също съм некомпетентен по въпроса, но ме впечатли колко беше убедителен в обясненията си. Дори се позамислих дали не съм сбъркал, купувайки машина с килийки 5.35 mm. Поразрових в интернет, за да видя какво правят другите пчелари по другите държави и се успокоих - всички в Европа работят с килийки 5.35mm. Дори и това с по-малките килийки да е вярно, ще почакам то да навлезе масово, и ако това наистина се случи, тогава ще сменям валяците на машината. Засега правя това, което го правят всички, и си мисля че това правилният начин. Нека СПЕЦИАЛИСТИТЕ да вземат решение кой размер е по-правилен, а не аз, и когато това стане, ще се вслушам в тяхното мнение.

  9. #129
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Това с по-малките килийки го чух за първи път от един колега от Габровското дружество. Защитаваше ги много разпалено и вадеше много доводи в тяхна защита.
    Аман от теоретици. Защитава ги защото никога не ги е пробвал (и защото не си е подготвил урока достатъчно назад в историята).
    Всички които към момента ги използват с успех и без да третират, отглеждат африканизирани пчели. Нещо което забравят да споменат. В САЩ пазара е залят със основи и валяци с 4,9мм килийка и 99% от пчеларите вместо това работят с 5,1мм ( естествения размер на лигустика, който в САЩ се е наложил като стандарт)

    Ако Матеев се заинтересува, бих могъл да го уредя с едни такива валяци дето ако досега не са отишли за скрап, над 10 години сигурно хващат прах в някой ъгъл.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #130
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аман от теоретици. Защитава ги защото никога не ги е пробвал (и защото не си е подготвил урока достатъчно назад в историята).
    Всички които към момента ги използват с успех и без да третират, отглеждат африканизирани пчели. Нещо което забравят да споменат. В САЩ пазара е залят със основи и валяци с 4,9мм килийка и 99% от пчеларите вместо това работят с 5,1мм ( естествения размер на лигустика, който в САЩ се е наложил като стандарт)

    Ако Матеев се заинтересува, бих могъл да го уредя с едни такива валяци дето ако досега не са отишли за скрап, над 10 години сигурно хващат прах в някой ъгъл.
    Според теб възможно ли е да има значителна разлика в количеството пчелно млечице между "малки" и "големи"?
    Знаем с голяма сигурност, че старите пити вадят по-слаби пчели.
    Възможно ли е ефекта над Вароа да е резултат от "недохранване"?
    Ако имаме 5-10% по-малко пило или пчела с няколко дни по-кратък живот, то е логично да има по-малко акар нали?!?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 13 от 18 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •