Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 132
  1. #31
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Не.
    Не виждам никаква логика в това.
    Ако трябва пчеларството да не се практикува предимно от хора на пенсионна и след пенсионна възраст то трябва да има как другите да започнат. Не вярвам някой млад и или на средна възраст да реши да се занимава с пчеларство сериозно и да извади 45-55 хилядарки за да направи пчелин 100-150 кошера и да се издържа от това.
    Аз искам да се издържам с хотелиерство и ресторанти. По коя програма да поискам държавата да ми подсигури необходимите средства за да стартирам?

    Един човек, бил той млад или стар, ако реши да започне какъвто и да е бизнес, трябва да има налични средства не зависимо дали са лични или на кредит.

    Не осъзнаваш ли колко не логично е това, че ти не видаш логика.

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Програмата е добра в този вид който я има. Трябва да се увеличат парите по нея поне двойно, за да може повече хора да се възползват. Иначе от нея си закупуваш всичко необходимо, за да започнеш. Може да се включат и други опции - за закупуване на храна, центрофуги, ремаркета и средства за охрана на пчелини.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Губим пари от Европа, а пред фондовете на 27.11.12г. останаха хора с готови документи.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така като чета мненията стигам до извода, че всички са отвратени от начина по който с направени досегашните програми. Как мислите, при положение, че се увеличи процента на самофиансирането и се намалят максимално допустимите прагове дали проблема ще бъде решен. Аз лично съм отводките да отпаднат от приграмата, а процента на кошерите да бъде намален, но едва ли ще ме чуят, като имам в предвид, кой е в работната група. Дали ако се сложи изискване кандидатите да имат стопанства регистрирани поне 3 години преди да се кандидатства и да са задължени да ги подържат поне 5 години след това ще се избегнат по-голяма част от злоупотребите. Мисля, че по-този начин ще се върне и конкурентноспособността на пазара, защото всеки ще си прави сметката колко ще трябва да се бръкне и ще внимава за какво си дава парите. А може би трябва въобще да се променят и приоритетите на програмата. Мисля че след като ЕС залага с тези програми в следващите 6 години да се повиши качеството на продукцията то те трябва да са насочени предимно към обновяване на инвентара и разкриването на нови пазари. Освен това трябва да се наблегне и най-вече към опазването на популацията. Т.е към здравеопазването на пчелите и опазването им от фермерите. Аз съм на мнение, че няма да е лошо да се задели една малка сума за образоване на полевъдите. Ефекта от едно такова мероприятие ще е много по-голям от субсидирането на 10000 отводки.
    Но за да се избягнат злоупотребите съм на мнение, че би трябвало да се сложи и таван на помощта която един кандидат да може да получи за една година примерно 5-6 хиляди лв. Тогава пари ще има за много повече и като се прибави и това, че един кандидат не може да кандидатства повече от един път по дадена мярка (с изключение на здравеопазването на пчелите) моите сметки показват, че парите ще стигнат до всички.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Аз пък мисля,че ако изобщо някой получава нещо,то трябва да се взема в предвид какво произвежда и отчита като доход в НАП!?За държавата са важни хората които плащат данъци и произвеждат продукция,а не готованковците!Който ще напредне,ще го направи и без програмите,които са супер пилеене на пари!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Ако може да вмъкна още една идея.Както знаем ахилесовата пета на всички пчелари е пазара на продукцията.Трудно е да хем пчелари хем търговци.Затова предлагам нова насока за парите от програмата,а именно създаването на пчеларски кооперации с цел реализация на продукцията.Нека има някакъв минимум като например кооператив от 50 члена и продукция от минимум 100 тона.Всеки кооператив който отговаря на условия които бъдат приети да получи правото на достъп до търговската мрежа,големите търговски вериги,както и директен износ на 100% от продукцията си.Програмата да финансира всички изследвания на меда,или още по-добре създаването на лабория която да прави всичките изследвания безплатно.Всеки пчеларски кооператив да получава определена сума от програмата и тя да бъде разпределяна както намерят за добре членовете му след вътрешно гласуване.Има много вариации в тази насока и аз мися че това е правилното развитие за пчеларството.Ние сами никога няма да се обединим,а знаем че това има много предимства.Много по-лесно би било към това да ни насочи държавата със механизмите които има.За държавната администрация това също е изгодно,защото ще обслужва документите да речем на 50 кооператива,отколкото на 5000 пчеларя.За нашите ползи мисля че сме наясно всички,на първо място избягване на посредниците,сигурност в пазара,чуството на подкрепа от една организация която наистина мисли за нашите интереси,създаването на конкурентна среда между кооперативите,избягването на всички тези далавераджийски истории по старата програма.
    Не знам дали е възможно това което предлагам,във всички случаи трябва да се доразвие идеята за да може да се предложи където трябва.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    [quote="Димитър Бонев"
    Но за да се избягнат злоупотребите съм на мнение, че би трябвало да се сложи и таван на помощта която един кандидат да може да получи за една година примерно 5-6 хиляди лв.[/quote]


    Таван за една година и сега си има. Образоване на земеделец :D голям смях

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Къде го видя този таван. Има хора, които ще вземат по 20 и повече хилядарки, а масово кандидатите усвояват по 12-15 хиляди. То и затова сега половината от подалите заявления ще пият по една студена вода.
    Защо мислиш че образоването на земеделците е голям смях. От опит знам че има смисъл (изключвам семеделците с дебелите вратлета, там каквото и да направиш се си в калта). Дори само 20% от годишно унищожаваните пчели да спасим пак има смисъл.
    Относно създаването на кооперативи. Това нямада стане от програмата. За тази цел и досега имаше финансиране по селските райони и то достатчно, че желаещите да могат да построят цехове и да ги оборудват. Някои даже се възползваха и си направиха такива.
    Проблема е че започнахме да гледаме на тези програми като средство за печелене на пари. А тяхната цел би трябвало да е съвсем друга. Да се подпомогне, а не да се подари. Защото там където има подаръци започва да се злоупотребява, а по тези програми повече от половината бенефициенти доста злоупотрбиха. Ако се спрат злоупотребите средствата ще са достатъчни и ще стигнат до всички.

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Тавана е 50бр. за кошери и отводки на година.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Точно такъв ми беше и замисъла да дразня леко или по-точно казано да провокирам мнения.Колкото до професионализма, не броя кошери правят някого професионалист. Може и 1000 кошера да имаш и да си пълен аматьор. Аз познавам такива. Ако трябва да сме честни не харесвам програмата и мисля, че така както е структурирана тя не изпълни заложените цели. По скоро смятам, че е направена за облагодетелстване на група хора. Затова и не съм се редил пред ДФЗ. Много колеги препатиха от тези програми, особено от отводките и евтиното им излезе дявол с рога. Пожелавам ти да се класираш до заветните кошери и отводки и да станеш професионалист, но не заради бройката семейства които ще отглеждаш, а заради познанията, които имаш. Аз имам съвсем различно мнение по поставените въпроси. Ако не всеки може да си направи кошер и това е нормално, то за отводките съм на мнение, че всеки пчелар, дори и не професионалист, спокойно може да вземе отводка от повечето семейства, без това да повлияе на медосбора. За сметка на това малко са тези, коитомогат да си направят центруфуга, матуратор, вана за разпечатване, сушилка и веялка за прашеца, дори и да знаят как става. Още повече, че не е далеч времето, когато ще започне много да се държи и на качеството на инвентара за първична обработка на пчелните продукти.

 

 
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •