Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 132
  1. #111
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Здр. колеги.
    Осигуровките, независимо дали работи другаде или не са минимум 62 лева на месец. Това ще ви го обяснят после в НАП, първо се регистрираш при местния ветеринар. За целта трябва да имаш документ за ползване на имота върху който са кошерите, собствен или под наем или безвъзмездно ползване.
    Щом сте решили да правите голям пчелин трябва да се регистрира. Така ще имате право да играете по програмите за подпомагане и субсидий. Най добре вървете в Районната служба за съвети в земеделието. Всичко ще ви обяаснят напълно безплатно. И при местния ветеринар отидете, от него започва цялото "ходене по мъките".
    Успех!!!

  2. #112
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2013
    Мнения
    2
    Благодаря ви за отговора!

  3. #113
    Аз съм пенсионер и плащам само здравна осигуровка(19,20 лв).Лошо е,че се сетих да се регистрирам през януари 2012, защото тая година отпаднах поради "недостиг на средства", а догодина няма изобщо да ми разрешат да кандидатствам за субсидии, защото трябва да съм ЧЗП от 3 години. Иначе документите стават бързо,много са,но хората са любезни и ги изготвят бързо.Никъде не е казано,че трябва да се изготвят за един ден,имате време. Ветеринарят,който отговаря за района ви ще ви издаде документ,на който ще пише броят на кошерите,които могат да се съберат в пчелина,за който трябва да имате документ (копие) - нотариален акт,договор за наем,договор за аренда,разрешение за безплатно ползване на горска площ и т.н. Хубаво е да се регистрирате като ЧЗП,защото май е или скоро ще бъде задължително и глобите са големи.Освен това ще получавате помощ "минима" на брой кошери.Хубаво е да си намерите място за пчелин извън населено място(в новият закон за пчеларствота щяло да бъде изискуемо) и същевременно да се охранява,защото кражбите са големи,а полицията не си мърда пръста.
    Глупости се въртят в главата на всеки,но умният си ги премълчава.

  4. #114
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Знае ли някои ,кога ще се отвори Мярка 141 .

  5. #115
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Стефан Стоянов
    Задължителна регистрация като ЧЗП,частен земеделски производител най-малко 5 (чух и за 3)години.Защото не им се бутало по опашките с разни аматьори.
    Във времето,в което навсякъде се тръби,че пчеларството и пчелите загиват,те въвеждат нови ограничения!?Има много млади хора,които са без работа,искат да се трудят и вместо да тръгнат за чужбина да слугинстват,решават да започнат работа тук.
    Ами да така е, това ние държавата.
    Аз съм на 29г. от 2г. се занимавам с пчеларство, от 1г. съм с регистриран пчелин, с амбиция за някаква помощ. Изглежда че надеждата ми умря.
    Ако се регистрирам като ЗП и си платя около 1000лв, за 1г. на държавата със сегашните ми 20семеиства общо взето смисъла на пчеларстване е безсмислен.
    И маи наистина Спетември си хващам чантичката и заминавам да СЛУГИНСТВАМ (както е казал колегата) в чужбина с амбиция да не се върна тук и даи боже там да имам възможност да гледам пчели.

    Цитат Първоначално публикувано от Стефан Стоянов
    Хубаво е да си намерите място за пчелин извън населено място(в новият закон за пчеларствота щяло да бъде изискуемо) и същевременно да се охранява,защото кражбите са големи,а полицията не си мърда пръста.
    О да... да си извън населено място с малък пчелин е все едно да си оставиш портфеила на улицата.
    Я го намериш я НЕ.
    А След като платиш и на охрана или охранителна фирма.... СУпер. Още повече си заробваме малките производители и подпомагаме МОНОПОЛИТЕ в скапаната ни държава. А уж точно срещу тях ще се борим.[/u]
    Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако една от вас го насочи срещу човек - пчелата ще умре, а човекът ще се излекува от болестите си”

  6. #116
    Наблюдател
    Регистриран
    23.07.2013
    Мнения
    3
    Господин Бонев , както разбрахме вече директното субсидиране по ОСП ще е от типа ДУХАЙТЕ СУПАТА, така че трябва да се разчита на пчеларските програми и то който може да се добере до тях. Писах във Фейсбук ще повторя и тук някой неща, които не ми харесаха. Няколко неща ми правят впечатление - Няколко неща ми правят впечатление ... 3.1.2. Кандидатът може да бъде подпомаган при условие, че притежава не повече от 150 броя пчелни семейства включително, към момента на кандидатстване и СЛЕДВАЩАТА ТОЧКА 3.1.4. Недопустим е кандидат, получил финансиране по предходните тригодишни програми за закупуване общо на 150 и повече кошери; Де факто който е получавал три години по 50 кошера, той е започнал с някакъв брой и би трябвало да има към 170 - 180 кошера. Така че има противоречие и едната точка става излишна. Другото което ми направи впечатление че се СЪБИРАТ ТОЧКИ и там има две обстоятелства които ме безпокоят
    1. Никой не може да събере 100 точки ... противоречие между 1. и 3. та точка ... /остава да се окаже че някой ги е събрал./
    1.Не е кандидатствал до момента по НПП - 20 т.
    3. Кандидатът е извършил разходите по всички сектори от договорирана финансова помощ за предходни години по НПП - 10 т.
    Има противоречие между тези двете изисквания, което води до максимален брой събрани точки 90.
    Следващото е точка 4. "4.Финансовата помощ е насочена към СЕВЕРОЗАПАДЕН РАЙОН на планиране " - за което дават 10 т. , което си е както казва колежката след това във форума - жива дискриминация. Тази година добивите в северна българия са къде, къде повече отколкото южна ... визирам при мен Ямболска и Бургаска област, така че не виждам защо трябва да има такъв критерии , който да дава някакво предимство на териториален принцип.
    Следващото което ме обезпокои са и критериите за класиране ТОЧКИ 3. И 4.
    3. В случай на недостатъчен финансов ресурс за финансиране на всички постъпили заявления по мярка Г: „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в общността” се финансират заявленията, получили най-голям брой точки, съгласно Таблица 1, като заявленията с еднакъв брой точки се финансират по реда на постъпване на заявленията за подпомагане и тяхната регистрация в модула на ИСАК с дата, час и минута на регистриране на заявлението.
    4. В случай на недостиг на бюджет по всички мерки на програмата за осигуряване на пълния размер на одобрената финансова помощ по заявленията за подпомагане, същата се редуцира по равно за всяко от заявленията с процентното съотношение на недостига спрямо бюджета на мярката.
    Първо - че остава състезателния принцип в точка 3., което се мъчеше да се избегне с новата пчеларска програма. /Значи пак ще има боища , борчета, блъскане и опашки. Чакане два три дена по рано и т. н./Второ ... при недостиг на бюджет ... бъра ... бъра ... което е сигурно че средствата няма да стигнат ... помоща се редуцира с процентно отношение ... бъра ... бъра ..., откъдето изникват няколко въпроса - ДАЛИ ЩЕ СЕ РАЗПРЕДЕЛИ МЕЖДУ ВСИЧКИ, КОИТО КАНДИДАТСТВАТ, ИЛИ МЕЖДУ ТЕЗИ КОИТО СА СЪБРАЛИ НАЙ-МНОГО ТОЧКИ ?????? Ако не се кандидатства за пълния брой кошери /50/, пак ли ще можеш да получи някакъв брой ???? И тогава какъв процент ще може да закупи ?????

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не знам защо се обръщате в случая към колегата Бонев. Той няма почти нищо общо ни с това предложение (проект) за новия период. Имаше работна комисия в която като си нямаме организация нашия интерес на редови пчелари се "защитаваше" от муцуните, които измислиха и предната програма.
    Колкото до въпросите които поставяте мога да ви дам отговор на някои и мнение към други. На първия ви въпрос : не сте вникнали в текста и няма противоречие. До сега нямаше никакъв проблем да участваш в програмите и да взимаш кошери като нямаш ангажимент да ги заселваш с пчелни семейства, така че няма никакъв проблем да си пчеларстваш с 20 кошера и да си участвал 3 години с 50 кошера и да имаш вече 150 празни сандъка "на склад".
    Относно точковата система се надявам че не сте цитирали точно първа точка, защото може да си висял като мърсол няколко дни на опашка, да си кандидатствал и да не си одобрен заради недостиг на средства и сега да си с 20 точки назад . Точка 4 и за мен си е ПЪЛНА ДИСКРИМИНАЦИЯ.

  8. #118
    Наблюдател
    Регистриран
    23.07.2013
    Мнения
    3
    Към Бонев се обръщам защото той беше писал по напред "Идеята е да има директно субсидиране по ОСП, а програмите да се запазят." и той е пуснал проекта за новата пчеларска програма. А относно точковата система изглежда не сте разбрали къде е противоречието ... опитайте се да съберете 100 точки максимума да видим дали можете ???? Точка 1 и точка 3 си противоречат ... никой не може да събере повече от 90 точки ... Относно кошерите може да си участвал 2 години с по 50 кошера и една година с 49 ... сега пак ще можеш да вземеш 50 ...

  9. #119
    Наблюдател
    Регистриран
    23.07.2013
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99 Виж публикацията
    Ами да така е, това ние държавата.
    Аз съм на 29г. от 2г. се занимавам с пчеларство, от 1г. съм с регистриран пчелин, с амбиция за някаква помощ. Изглежда че надеждата ми умря.
    Ако се регистрирам като ЗП и си платя около 1000лв, за 1г. на държавата със сегашните ми 20семеиства общо взето смисъла на пчеларстване е безсмислен.
    И маи наистина Спетември си хващам чантичката и заминавам да СЛУГИНСТВАМ (както е казал колегата) в чужбина с амбиция да не се върна тук и даи боже там да имам възможност да гледам пчели.



    О да... да си извън населено място с малък пчелин е все едно да си оставиш портфеила на улицата.
    Я го намериш я НЕ.
    А След като платиш и на охрана или охранителна фирма.... СУпер. Още повече си заробваме малките производители и подпомагаме МОНОПОЛИТЕ в скапаната ни държава. А уж точно срещу тях ще се борим.[/u]
    Аз се занимавам с пчели от 12 години , но преди година го регистрирах и се регистрирах като земеделски производител. Пчелите ми са близо до града поради причина че минават много хора и трудно ще тръгне някой да ги краде - това ми е за сметка на по ниски добиви поради по-малкото паша в района. Има ли някакъв стандарт или закон за защита, възможност за охрана бих ги преместил на по-добро място ... но уви , държавата не взема никакви мерки против кражбите на кошери.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Понеже някои от въпросите са насочени директно към мен, ще споделя, че нямам нищо общо нито с точковата система, нито с програмата във вида в който е тя сега. Парите за кошери в следващия периодса отрязани 4 пъти, така че малцина ще са тези, които ще се доберат до тази помощ. Или дирекно казано 100 души от цялата страна. Предложението, което бяхме отправили, бе за много по- оптимално разпределение на средствата, за много повече дейности и парите да стигат за много повече хора(10-20 пъти). Но ние сме "кви са тия". Бедата е там, че тия, дето ни правиха програмите имат вина и за това, че няма да имаме и директни субсидии.

 

 
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •