Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 132
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    Да се предложи, повече от три пъти да не може да се кандидатства по мерките за кошери и отводки. Не само за определен тригодишен период, а изобщо. И контрола да е дразнещо сериозен. Задължителният период за отглеждане на пчелни семейства да се увеличи драстично, а не да е 3г.
    ГЕНИАЛНИТЕ НЕЩА СА ПРОСТИ!

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А не мислите ли, че точно майките и отводките икошерите трябва да отпаднат?

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Не е важно какво ще отпадне или какво ще влезе в списъка, важно е как ще бъдат разпределени парите така ,че да стигнат до всички.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не.
    Не виждам никаква логика в това.
    Ако трябва пчеларството да не се практикува предимно от хора на пенсионна и след пенсионна възраст то трябва да има как другите да започнат. Не вярвам някой млад и или на средна възраст да реши да се занимава с пчеларство сериозно и да извади 45-55 хилядарки за да направи пчелин 100-150 кошера и да се издържа от това.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Аз не мисля, че някой който е решил да се занимава с пчеларство може да тръгне директно с 100-150 кошера. Много причини мога да изтъкна, но най-напред трябва да стане пчелар. Да се научи да работи с пчелите да изучи теорията, да получи практически умения, да си напасне технологията, а това е процес, за който са необходими поне няколко години време. Да речем минимум три-четири. Поне на мен този процес ми отне толкова време. Да не говорим, че може да сбърка и да му се наложи отново да започва от нулата, което от своя страна означава, че освен че са унищожени едни 50 хиляди та и повече пари, са унищожени и 100 и повече пчелни семейства. В същото време програмата не е насочена да стимулира създаването на нови стопанства. За това има други програми по линията на селските райони. Програмата според регламента е насочена към обновяване на кошерите на съществуващите такива. И това можеше да стане, но не и по начина по който бе структурирана сегашната програма.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Естествено, че човек ще се обучава на десетина кошера, но когато дойде момента е друго да може да разчита на 50 кошера помощ. Ясно ми е, че който е успял вече да направи желания пчелин е силно издразнен от тази програма с помощта на която се пръкват без много усилия конкуренти на пазара на меда и ако въпроса сега стои да има или не програма над 80% от уважаемите съфорумници ще кажат ДА СЕ СПРЕ. Трябва обаче да се погледнат нещата и другата гледна точка.
    А колкото до това, че задачата на програмата е само да се обновят съществуващите кошери не съм разбрал. Дори и в името на мярка Д пишеше за "обновяване и закупуване на нови" тоест са поставени две цели. Ще спирам да пиша вече по темета, че ще изляза като някакъв яростен защитник на програмата и съответно черна овца във форума

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Едва ли някои е против програмите. Но да се записват само за няколко часа по предварителни черни списъци или може би явни. Това е проблема. Трябва да има за всички. Да се съберат документите да се сметне колко кошера още ще се закупуват и след това да се изчислят колко пари ще се даде за нов кошер, майка и каквото там си искат.
    Не вярвам някои които е решил да си закупи и обнови нови кошери да го направи само и единствено по програмата, т.е. да се учи 2-3 години с 10-20 кошера и да разчита че през третата година ще влезне в правилният списък и ще спечели пчели за 100 нови кошера да направи един пчелин.

    Не съм против програмите, но трябва да са по прозрачни и ясни.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    16.04.2012
    Мнения
    90
    Аз смятам,че трябва да отпаднат данъците и вообще данъчното облагане на пчеларите.Досегашната програма само опорочи нещата в пчелартвото.
    Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Освен опорочената процедура по отпускането, със списъците, опашките, унижението, несправедливото разпределение на средствата, има нещо много съществено-изкривяване на пазара на кошери, отводки и майки.
    Спре ли програмата в този си вид, цените ще се променят.Сега няма конкуренция в предлагането.Нали си има определени пределни цени, кой ще фактурира за по-малко!
    Ставал съм свидетел на пазарлъците бенецифиент- производител на кошери- колко ще пишем във фактурата, колко ще плати....
    Ощетени са данъкоплатците, защото парите са от всички нас.А пчеларите, които не участват в програмите(или не са успели да се докопат) са ощетени два пъти- веднъж като данъкоплатци, веднъж като клиенти на кошери, майки и отводки, поради завишените цени.
    На производителите на кошери не им дреме за клиентите неучастващи в програми, те си имат сигурни клиенти на фиксирани цени, а за качеството- на кого му дреме!
    Създателите на програмата не може да не виждат това, но явно си е далавера!

  10. #30
    " Създателите на програмата не може да не виждат това, но явно си е далавера!"
    Ето тук се крие разковничето,ако обърнем внимание на хората ,които творят програмата,не бихме се чудили,защо е в този си вид.Аз смятам,че ако има някакви си например 10 милиона и се разпределят на броя пчелари/зем.производители/ и съответният брой пчелни семейства и се паднат например по 5000лв.максимална сума/имайки в предвид,че има хора с по 1000 семейства/ и всеки сам да прецени за какво да оползотвори сумата/центрофуга, друг инвентар,кошери,одводки,ма ки и др./срещу разбира се фактура.Да ама ,като гледам това е само в мечтите ми,докато не се роди новият Хан Крум

 

 
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •