Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 132
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ето новата програма. За мен това е подигравка с пчеларите и ограбване на средствата. Аз лично виждам в нея заложена голяма бомба без закъснител. Задължителното третиране с различни препарати пролет и есен е опасна игра.
    http://dox.bg/files/dw?a=532953aaee

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така написана програмата отговаря на много от исканията, които бяха изказани от кандидатите до сега. Естествено е да не се харесва от всички. На мен също не ми допадат някои неща, но като цяло са я направили доста по добре от миналия период. Спазено е и основното искане да има пари за всички. Това може да доведе до изключително комични ситуации, като да кандидатстваш за 50 отводки и да има недостиг на средства 85% и да подпишеш за 7 бр. :D
    Десетте точки в табличката за пчеларстване в северозападните райони си е жива дискриминация и с какви граници е северозападния район? Плевен, Ловеч, Габрово в този район ли са? Голяма глупост, този критерий няма да издържи в съда ако някой го атакува.
    От сектор "Д" ще се родят многооооооооого глупости. Абсолютен провал ще е. Ще се дръпнат 1 500 000 лева и резултата ще е изказани на сложен език прости истини в пчеларството, които се знаят от десетилетия.
    Доцента яко е натискал и паричките за смяна на майки са доста сериозни.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не разбрах само каво ти хареса в тая програма, като средствата са предвидене за "усвояване" по друг начин. 800 000 лв за колко кошера ще стигнат? Като ти кажат, че си одобрен за 2-3 кощера, че си направиш ли труда да ходиш да подписваш договор? Заложените средства за отводки са в повече, което означава че ще се вдигне цената. Пък и варианта е пак същия. При много кандидати пак по малко за всички, което не е добра идея, защото разходите за подготовка на документите ще надвишат средствата, които ще се получат като помощ. Погледнете внимателно. половината та и повечето пари от средствата за препарати няма да се усвоят. Те ще бъдат преразпределени, но не си мислете, че ще дойдат при вас. Те ще се усвоят по друг начин и вие даже няма да разберете как. Така както е направена програмата е с много дискриманационни текстове и е общо взето начин да бъдат ограбени парите, а пчеляря да пие една студена вода.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не съм казал, че ми харесва. Казах че отговаря на исканията на пчеларите "да има за всички",в този смисъл програмата е по-добра. Сега тепърва ще се види що за безумие е това.
    По-добра е и от гледна точка на това, че се ограничават възможностите да се регистрират пчелини на цялата рода с по 2 кошера и да се пазари яко след това. Имам съмнение, че пак ще се натиснат хора по тая схема и се сетете от къде ще си набавят по 20 кошера за новите пчелини. По същия начин някой хора ще си набавя и не достигащите им до 20 броя кошера. В тая връзка СТРЕЛЯМ НА МЕСО БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ.
    Отворила се е и огромна дупка за кражби по на едро с мярка "Д".
    Иначе отпада необходимостта да се виси по цели нощи пред ДФЗ, но с тоя бюджет ще е голям смях. Един комбайн финансиран по програма струва колкото целия бюджет по сектор "кошери" за цяла България :D
    Сега министъра трябва да разпише, така че има малко време за възражения и смятам да се възползвам.

  6. #106
    До като финансовите средства се УСВОЯВАТ, вместо да се използват по предназначение, нищо няма да се промени.

  7. #107
    Здравейте,това е първият ми пост във форума.Ще се радвам да станем приятели и да споделям с вас проблемите и наученото в пчеларството.От Сливен съм и съм пчелар повече от 30 години.
    За Новата програма-2014 година научих,че под въздействието на собствениците на големи пчелини ще се въвеждат нови ограничения:Задължителна регистрация като ЧЗП,частен земеделски производител най-малко 5 (чух и за 3)години.Защото не им се бутало по опашките с разни аматьори.
    Във времето,в което навсякъде се тръби,че пчеларството и пчелите загиват,те въвеждат нови ограничения!?Има много млади хора,които са без работа,искат да се трудят и вместо да тръгнат за чужбина да слугинстват,решават да започнат работа тук.Не зная какви са аргументите на Разплащателната агенция за това,но мисля,че абсолютно не са прави.Просто трябва да се помисли за друг начин за регистрация,за да се ликвидира това унизително висене с денонощия по опашки,завършващи с бой и унизени отпаднали от надпреварата "Кой е по-нахален" , а за тези,които получат средствата,да се контролират как ги разходват и КАК ОТГЛЕЖДАТ пчелните семейства.На тези,които абсолютно не умеят да им се оказва помощ или като крайна мярка,да се отнемат.
    Не зная как може да се повлияе на централната власт,но мисля,че главна задача е в България да се отглеждат повече и на повече места пчели,а това може да стане,когато има все повече нови пчелари.Ако вие знаете,дайте съвет,да се съберем и да го направим!
    Глупости се въртят в главата на всеки,но умният си ги премълчава.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност вече трудно може да се направи нещо. Съюзите си разделиха парите по програмата и тя вече чака нотификация от Брюксел. Ние бяхме направили предложение, с което имаше възможност да се избегнат опашките пред РА, но то така и не бе погледнато. Сега както е направено не се знае дали тези, които участват по програмата няма да се наложи сами да си плащат над 90% от стойността на кошерите(бюджета за тях е намален 3пъти. Колкото за ограничението от три години е нормално и това бе единственото което се прие от нашите предложения. Причината е, че се получи така, че хора които никога не са виждали пчела кандидатстваха и усвоиха преобладаващата част от бюджета на програмата и не стига това, ами вписаха и цялата рода. Та така се сдобиха с по 150-300 кошера, които след първата зима останаха празни. Програмата е предвидена от ЕК да е в полза на пчеларите, които имат пчелини да обновят инвентара си, а не за създаване на нови стопанства. За това имаше други меркипо селските райони.

  9. #109
    Ами...българска работа...Ако трябва нещо да се вземе-данъци,такси, ...-ще се проявява особена активност,но щом е да се направи нещо по-леко,по-умно,по-рационално-тогава не ги търси.Те са затрупани с купища бумащина и прикриват некомпетентността си зад тях.При мен няколко пъти са идвали на проверка или са изисквали документацията на пчелина за проверка хора,които абсолютно нищо не разбират от пчеларство.Дори най-елеметарни знания,от любопитство дори да са научили нещо.За тях ние сме хора,които само се чудят как да изкопчим нещо от държавата (а държавата-това са точно те!)и да станем милионери на неин гръб.Наша задача е само да отворим капака на кошера и да гребем с канчето мед,да продаваме и да тъпчем джобовете си с пари.Има такива,които са взели кошери и семейства без да разбират,но ако районният ветеринар е специалист,ако ДФЗ-РА някой навреме се е заинтересувал,да им е оказал помощ или истински контрол,няма да се стигне до такива фрапантни загуби на семейства.Скоро,на опашката предДФЗ дадох ухо на един разговор между млади пчелари,единият от тях се хвалеше,че извадил много мед от тазгодишните отводки.Има ги такива,но няма кой да му обясни,че през зимата пчелите не "спят" като мечките,а се хранят
    Глупости се въртят в главата на всеки,но умният си ги премълчава.

  10. #110
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2013
    Мнения
    2
    Здравейте, за първи път пиша във форума!Надявам се, че тук ще открия отговори на въпросите които си задавам, ще мога да споделя мнение и ще открия много полезна инфо.
    От три години с мъжа ми се занимаваме с пчеларство.започнахме с два кошера, в момента имамае десет. Решили сме той да се регистрира за земеделски производител. Изчетох много информация относно регистрацията. Може ли някой да ми даде по-пълна информация относно това няколко неща:
    1 .за колко време става регистрацията,,
    2.той работи на трудов договор, осигуровките които той трябва да плаща като зем.производител на база мин. Работна заплата ли са и може ли да ми кажете колко са съответно.
    3. какви годишни данъци се заплащат съответно
    4. от къде мога да погледна какви точно са изискванията за самите пчели, на какви условия трябва да отговаряме, необходимо ли е да имаме голям терен на който да ги заселим т.е. колко трябва да е площта на която ще ги поставим. Там където сме решили е планински район; необходимо ли е земята да е лична собственост или може да се използва и такава чрез скл. С договор за наем например
    5.някъде четох че трябвало да се засади и терен с определени дървесни видове
    6.с колко точно трябва да увелича стопанството през следващите години
    7.какви са според вас плюсовете и минусите на регистрирането
    Замислили сме да си закупим 135 отводки и 135 кошера, имаме терен на който да ги заселим, намерили сме и човек от който да ги закупим. Моля дайте съведи как да направим нещата по най-добрия начин!все пак парите които ще вложим никак не са малко!
    Благодаря предварително!

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •