Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 122
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    [quote="scutellator"]
    Цитат Първоначално публикувано от valeriboikov
    ...

    Помислете как всеки от вас се дразни на ромите, че държавата вместо работа им дава помощи за социално слаби. Вие в момента искате същото. Ето така гледат европейците на нас, при подобни изказвания.
    Е тук изобщо не си прав. Излиза, че в Европа няма субсидии и само ние сме отворили уста и чакаме на готово. Не е сериозно това.
    pchelichkata, тоя път наистина се изказа неподготвен. Пчелите ядели нектара на растенията и да плащаме на земеделеца. :D Функцията на нектара, както и на ароматите и цвета е да привлече насекомото да кацне на това цветче. А единствената причина, заради която то трябва да кацне е да пренесе прашеца от тичинките до близалцето. Това е най-важното в целия процес - оплождането. Ако го няма оплождането, няма и плод, няма продукция.
    Наистина те пчелите и без нас ще опрашват ама ако се замислиш ако няма пчелари и съответно много кошери колко ще са пчелите в "диво" състояние. Колко ще опрашват? От там и какви ще са добивите.
    Изобщо да се обсъжда полезността на пчелите е хм, как да го кажа меко - безсмислено. Нещата са обвързани и няма как да делиш едното от другото. За това не може да субсидираш производството на рапица примерно, а да не субсидираш пчеларството, без което добивите ще са минимални.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    г-н pchelichkata,нямам нищо против теб като бизнесмен,но ми се струва,че си сбъркал мястото?!Не вземай толкова компетентни мнения,след като изобщо не чуваш от къде пее петльо...
    1000 пчелари - 1000 технологии

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Колега Ruslan,чети написаното,не между редовете!Юрий смята,че е нормално за другите да има,а за пчеларите да няма-било кредити или субсидии!
    До тук излиза, че само Ruslan е разбрал, какво наистина питам.

    Пламене, прав си, че съм против всякакъв вид субсидиране, но това не е само за пчеларството, а въобще за целия селскостопански сектор и всякакви други производства. Субсидията спомага за съществуването на нещо, но не води до развитие и прогрес. Да дискриминация е, за едни (животновъди) да има, а за други не. Това не го оспорвам.

    Ти се занимаваш дългогодишно с пчеларство. В момента си неравнопоставен с някой животновъд с твоя стаж, примерно. Разбирам твоето недоволство, но не разбирам и не приемам, това на Зарко например, който от вчера едва ли не е решил да се занимава с пчеларство, а сега бил ощетен. Разликата е, че за теб това е заварено положение, което ти налага повече ограничения в сравнение с времето когато си започнал. Но за него не е така. Той е започнал в различно време и това че не си е направил вярно сметката си е негов проблем. След като не е отчел промените в насоките за развитие на сектора, смятам, че е неоснователно сега да се оплаква. Това не е ли дискриминация. твоите права да са същите, като на някой нямащ си хал хабер от пчеларство, но решил да се занимава с него, само защото би получил едни пари от въздуха.

    Много мога да пиша по темата, ама не виждам смисъл. Но да припомня един факт. Всички признавате, че в началото на 20-ти век българското пчеларство е било водещо в целия Балкански регион. Български пчелари са положили основите на Апиславия и т.н. Е да ви питам дали това се дължи на европейски пари или пчеларски програми? Защо тогава родното пчеларство е прогресирало, макър най-разпространения кошер да е бил неразборен, тръвна, а сега не можете да оцелеете без "целеви кредити" и просия (субсидия).

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Излиза, че в Европа няма субсидии и само ние сме отворили уста и чакаме на готово
    .

    Точно ето за това говорех..... (истинския коментар ще си го спестя за да не те засегна).
    Да не си мислите че парите на запад растат по дърветата! Нека всеки от вас да отиде там и да види как се печелят парите. Отидете и вижте че и там си имат бедни (вместо на тях, трябва да ги дадат на вас!).

    В България (както и в целия ЕС) субсидии се дават на зърнопроизвотителите , въпреки това цената на зърнените култури и хляба се покачва!!!????Произвежда се и се стимулира производството на рапица, а цените на горивата се покачват!!!!???? И въпреки всичко в България има още много необработваеми и пустеещи земи . Замислете се малко. Субсидиите не ги дават просто ей така - самоцелно, да има.

    Вижте добре положението на пчеларството в България в момента. Защо си мислите че и този път като ви дадат субсидии ще станете по-добре. Предния път нали искахте пари за пчеларството? Ето ви пари! Желанието ви бе изпълнено и сега живеете в него.
    Всеки човек до определена възраст си мечтае да е заобиколен от цял харем с жени, но някой ден разбира, че тези като него които имат тази чест са скопци.
    НЕ МЕРСИ - аз предпочитам моите да си стоят на място.

    Във тази връзка защо си мислите че като ви дадат "УПсидии" ще станете по-богати? Между другото, не съм срещнал някой от вас да го иска - всички искат "УПсидиите".

    Вместо да искате субсидии, по- добре искайте по-висок жизнен стандарт за пчеларите, например. НЕ ИСКАЙТЕ ПАРИ, ИСКАЙТЕ ВЪЗМОЖНОСТ !!! Например може да поискате забрана за вноса на мед от трети страни (Китай) или да им бъде наложено високо мито. Заради нашата страна страдат пчеларите от целия ЕС (като изключим Румъния)!!!
    Докато внасяте евтин мед на тяхния пазар, какви субсидии искате!!! Да ви дадат пари за "продължавайте в същия дух"??? За да им продавате още по-евтино медът си? За да има още повече пчелари в България? .... Ако има как биха приключили с българското пчеларство по възможно най-бързия начин. (почти) Никой назапад не иска медът в/от Бг да е толкова евтин!!! Годишните статистически спавки казват: "Въпреки субсидиите за пчеларството пчелните семейства намаляват" , а европейците се надяват "А, дано"

    По мое мнение, подобни цигански мисли трябва да бъдат жестоко преследвани като раково образувание и убивани в зародиш, преди да са имали възможността да се разпространят, дано някой ден разберете колко е важно това. Но все се надявам че като обсъждаме тези неща, всеки от вас ще има възможност да по места да се противопостави на подобни стремежи и да обясни защо те НЕБИВА да бъдат следвани.[/quote]
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от pchelichkata
    Аз съм сигурен , че и тук ще бъда оплют,ама ще предложа и друга гледна точка.
    Казвате, че пчеларите трябва да получават субсидии заради опрашването,че заради това, че пчелите опрашват,вие трябва да получавате пари...че без пчеларите зърнопроизводителите няма да имат добив.Искате зърнопроизводителите да ви плащат за опрашване...Понеже не съм пчелар нещо не ми е ясно; нали докато опрашват културите,вашите пчели се хранят, мен ми се вижда логично зърнопроизводителите да искат пари от пчеларите за дето им хранят пчелите.Те пчелите с пчелар или без пчелар си опрашват и си се хранят, а ЧОВЕКА това природно ,алчно и безскрупулно природно недоразумение се опитва да вземе и получи пари дори и от биологичните процеси в природата.
    Та струва ми се проблемът на пчеларя не е толкова субсидии заради опрашване, а субсидии защото са дадени на зърнопроизводители, животновъди и т.н.
    Ама те пчелите , със или без субсидии продължават да си опрашват.Искайте субсидиите си като хора със затруднения в отрасъла си, а не като хора искащи субсидии за себе си , защото пчелите опрашвали...

    ПП: Готов съм да ме разпънете на кръст и в тази тема, но това няма да промени мнението ми.
    Много си късоглед, да не кажа по силни думи!!! Вярно е- пчелите със или без субсидия опрашват. А сега си представи една нива със слънчоглед. На където се обърнеш до хоризонта слънчоглед. Има такива ниви. Около тоя слънчоглед има засяти други разни работи, а бе в радиус от 20 км няма гора с други думи. Дивите пчели къде си правят кошера? Точно така- в дърветата. Та представи си сега ако го няма пчеларя бай Гошо, толко точно пчелни семейства ще има в радиус от 20 км? Точно така- 2-3. Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.

    А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?

    Нарушение на правилата на форума
    Модератор
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    До тук излиза, че само Ruslan е разбрал, какво наистина питам.....
    Честно казано от теб не очаквах да прочета такива, хм, думи. Ако поразнищя написаното излиза, че ако изобщо има някакви субсидии те трябва да са за хора занимаващи се с даден занаят от определени години. Тези от вчера да не се надяват изобщо, нямат стаж, новобранци са и нямат право.
    А относно мен. Какво да ти кажа. Доста си далеч от истината. Даже не се и доближаваш до нея. Никога не съм си правил сметки за получаване на субсидии, не това ми е била и не ми е целта. Като реших да се захвана с пчеларство даже не знаех, че я има пчеларската програма. Реших, че е един начин да си докарам допълнителен доход. Сега не са само парите, просто ми доставя удоволствие да се занимавам с пчелите. А и какво по-хубаво да си изкарваш прехраната с нещо, което ти е удоволствие.
    Е ама нали "старите кучета" са винаги нещо повече на новаците трябва да се гледа отгоре, виж ти къде ми се бъркаш и да ми се правиш пчелар. В тоя ред на мисли да попитам кога мога да се нарека пчелар? След колко години? Или пък са други критериите, някакъв ритуал по приемане?

    scutellator, сигурно защото съм новобранец ама нищо не разбрах от това, което си написал. Разбрах само, че съм мързеливец с цигански мисли и трябва поне да ме набият с пръчки за това, че искам и при нас да е като в Европа. Не знам дали знаеш ама всяка държава членка на Европа си плаща за това. И в този съюз щом си приет, значи имаш и същите права. Не знам защо реши, че искам да вземам на Ханс или Пиер парите. Това е единен съюз и се управлява от европейски парламент. Нещо като голяма държава състояща се от по-малки. Та в този съюз като взема един в Германия, трябва да вземат и в Белгия, и в България. Не се вземат от парите на бедните, това не е една каца и да се гребе от нея.
    А бе както и да е. Щом не искате субсидии - ми не кандидатствайте и не вземайте. А пък аз, за да докажа на Юрий, че не съм се захванал с пчеларството заради субсидиите ще ги взема и ще купя кошери на някой млад пчелар да му помогна. И отводки ще му направя.
    Хайде със здраве стари пчелари...

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.

    А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?
    Примерът е добър, а въпросът - реторичен. Може би искаш да кажеш, че някой трябва да плаща на бай Гошо. Кой ? Не ми стана ясно какво е твоето мнение, кой трябва да плаща ?

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Темата е подходяща да си мерите....тоягите! По стар български обичай - точно това стана.

  9. #29
    Зарко, нищо лично. Факт е, че се захвана с пчеларство, точно по времето на "субсидийте" и не си единствен. Какви са ти подбудите, само ти си знаеш, но много от "новите" пчелари го правят само заради парите. Но и това го знаеш. И наистина смятам, че не е честно пчелари и кандидат пчелари да са равнопоставени. Опита се цени от всеки един работодател и той заплаща повече заради това. Защо при пчеларите това да не е така?

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Напълно подкрепям идеята за субсидиране на пчеларството, защото пчелите са основен опрашител на диворастящите и на културните растения. Всъщност от опрашването на полските плевели имат полза само пчеларите, ама карай да върви. Основният проблем е да се намери механизъм за справедливо разпределяне на отпуснатите средства. Мисля, че не е много правилно да се дава някаква фиксирана сума на всяко пчелно семейство, защото както знаем, семействата не са еднакво силни и ползата от тях за земеделските стопани е различна. Според мен, по-добре би било да се отпускат пари в зависимост от броя на пчелите, които стопанисва даден пчелар - например четвърт стотинка на пчела, 1/10 стотинка на търтей, а за всяка майка от 10 до 60 стотинки, в зависимост от силата на семейството, което тя оглавява. За целта трябва нарочно назначени комисии да преброяват пчелите в кошерите непосредствено преди отпускането на субсидиите. Още по-добре би било средствата да се начисляват в зависимост от броя на полетите, които извършват пчелите в отделните семейства, защото добре известно е, че в слабите семейства има относително по-малък брой летящи пчели, поради което средната площ, която опрашва една пчела от слабо семейство е много по-малка в сравнение с площта, опрашвана от пчела от силно семейство. Допълнителен ефект върху това оказва и фактът, че пчелите, отгледани в слаби семейства, са с по-къси хоботчета, имат по-малка товароподемност и живеят по-кратко в сравнение с пчелите, отгледани в силни семейства. Разбира се, трябва да се вземат предвид и налитанията в силните семейства на по-некачествени пчели от слабите семейства, както и обратното. Това ще се установява по специален ред.
    За да се преброят полетите трябва да се поставят специални датчици на входовете на кошерите, а за по-безпогрешно отчитане е добре пчелите да бъдат маркирани. Субсидията, която трябва да се отпусне за всеки полет ще се изчислява по коефициент, получен на база сила на семейството, опрашваема площ, средно разстояние между кошерите и парцелите за опрашване, и коефициент за налитане, като за пчелите, извършили най-много полети, би било добре да се предвидят и някакви нематериални награди и специални непарични материални стимули, тъй като насекомите, както знаем, не се интересуват от пари, но пък трябва по някакъв начин да бъдат насърчавани да летят по-активно и да опрашват повече цветчета.
    Не само пчелите обаче са жизнено важни за природата, икономиката и човечеството. Има и други стопански отрасли, които играят ролята на крайъгълни камъни в планетарната хармония. Ето защо трябва да се помисли и за тяхното субсидиране. Редно е например за всяко стопанисвано дърво да се отпускат определени пари на кубичен метър листна маса, защото без дървета не би имало кислород на планетата.
    Също така субсидии заслужават и домашните котки, които се хранят с вредителите по зърнените култури, като парите трябва да се отпускат въз основа броя заловени и изядени мишки и врабчета, като сумите за различните видове хванати животни могат да бъдат различни. Установяването на видовете животни, изядени от котките може да се извърши чрез лабораторен анализ на изпражненията им.
    Субсидии заслужават още производителите и търговците на горива и смазочни материали, защото без горива няма транспорт, няма икономика, няма подвижно пчеларство, няма нищо.
    По същата логика би било добре да се субсидират автомобилостроенето, енергетиката, рудодобива, хранително-вкусовата, текстилната, шивашката и каквито се сетим жизнено важни промишлености. И на последно място, но не последно по важност, задължително трябва да се предвидят субсидии за производителите и търговците на компютърни компоненти и за доставчиците на интернет, защото без компютри и интернет няма да има форуми и мнозина от нас няма да могат да си прекарват пълноценно времето, докато скучаят през зимата.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •