Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 96 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 959
  1. #121
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Нямам идея колега.В България един и същ сорт може да го срещнеш поне с десет различни имена.За пример мога да дам прословутия сорт Болгар.Преди да го побългарим се е казвал Афузали,защото е внесен от турците по време на робството.Може да се срещне и като Афуз,а също и с името козя цицка.Досега не съм работил с директни сортове и затова не мога да ти отговоря.Виж какво намерих за Отела : "
    СПОРЕД НАУКАТА:
    Отел-ът е от растенията наречени "концентратори", защото акумулират в себе си големи дози определени химични елементи.
    За Отела се твърди, че акумулира в себе си високи дози селен от почвата, който води до неврологични заболявания.
    По тези причини във Франция сортът е забранен за отглеждане, у нас е забранен за производство на вина и ракии в промишлени условия."

    Пак повтарям - това са твърдения.Интересно ми е защо нашите прадядовци все вино от такива лози са пиели и нямаха деменция и умираха след 90-те,пък ние щот сме много тарикати си забравяме името на 50 и се събуждаме след като сме ходили до тоалетната.

  2. #122
    Понеже и аз съм чел същите твърдени, направих уникалната глупост преди години да премахна няколко много добре развити асми от този сорт, както и едни на които им казват Липа. Засадих Димят, Хамбурски мискет, Италия и още 1-2 десертни сорта. Да ти кажа честно от тогава не съм правил хубаво, тежко червено вино. На пролет смятам пак да започна да въстановявам старите сортове. Добре, че поне си оставих Памид.

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    За жалост, много от старите български вкусове са си отишли безвъзвратно.Под вкусове имам предвид храните които сме употребявали и най-вече начините по които сме им предавали тези вкусове.Сега всичко е купешко и в изобилие стига да имаш пари(и да нямаш мозък за да ги консумираш).Баща ми ми е разправял как са окачвали осоления бут и как са го опушвали и мазали за да издържа по половин година.Имам приятел който е на 85г. от Делиормана.Разказвал ми е как са приготвяли сладолед лятото.Начина е следния - като замръзне близкото езеро(вирче или нещо подобно) леда се нарязва на блокове и се нарежда в предварително изкопана яма с дълбочина над 2 метра в земята.Цялата яма е изолирана с няколко реда бали сено,както отдолу, отстрани,така и отгоре.Лятно време,като дойде време да се продава сладолед,се вади един блок,натрошава се на ситно и се слага в широка тава,в която има по малка тава.Поръсва се със сол и се започва енергично бъркане на млякото,сметана,мед,захар и другите им съставки.Ракията се е варяла без захар,поради факта,че захар по това време е било лукс.Да изкараш 20 литра си е било постижение.Виж със виното не е имало такъв дефицит.
    Не мога да ти дам никакъв съвет по отношение на директните сортове,защото не съм имал никаква практика с тях.За мен тежко червено вино се получава от комбинацията на каберне и мерло,но ключа е колко дълго ще задържиш шарата със зърната.Тази година правя въпросната комбинация която се нарича меча кръв,но 30% е добавена шара от юниблан,защото родителите са хипертоници и може да им избие налягането ако са само на чиста меча кръв.
    Аз лично имам друг дерт - много искам да си направя пушилня.Ако някой колега има опит,нека сподели.Смятам,че тази традиция би ни помогнала много в доброто усвояване на виното което сме си приготвили. Аз съм изцяло за автентичния български вкус и начин на приготвяне на храната за трапезата.

  4. #124
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Понеже и аз съм чел същите твърдени, направих уникалната глупост преди години да премахна няколко много добре развити асми от този сорт, както и едни на които им казват Липа. Засадих Димят, Хамбурски мискет, Италия и още 1-2 десертни сорта. Да ти кажа честно от тогава не съм правил хубаво, тежко червено вино. На пролет смятам пак да започна да въстановявам старите сортове. Добре, че поне си оставих Памид.
    А е тука се говори право имам един сорт сторгозия като го мешам с кабернето мале мале. Преди време изкоренихме доста лозя а доста изоставихме защото не попадат в регламента на ЕС. Да ама французина като удари две чаши от нашето после гледа като разгонен фазан и не ще да си оди у Франция.

  5. #125
    Пил съм вина от почти цял свят. За мен лично няма по-гадни от "прочутите" френски вина. Италианските и испанските също не ги бива много. Най ми допадат новозеландските, чилийските и някои калифорнийски. Говоря като цяло, не за конкретни сортове. иначе във Валенсия пих страхотно местно червено вино, което не се продава в търговската мрежа.

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    На западняка(редовия) толкова му е промит езика с техните полуфабрикате,че не знаят вкуса на истинското.Просто не могат да го разпознаят.Нашенските домати на някои им се струват с прекалено силен и "неестествен" вкус.Лошото е,че младите в България израстват със западните говна които ги рекламират ката ден по телевизията и губят връзка с природата и автентичния вкус на нейните плодове.Под западни имам предвид всички полуфабрикати и безалкохолни, наблъскани с химии които промиват мозъците на тийнейджърите,че ако не ги консумираш си задръстеняк.Дървото като расте със слаб корен,вятъра го подмята накъдето си иска,та така и с нашата младеж.

  7. #127
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ами колега,освен да се сприятелим и да минеш да ма вземеш като ходиш на дегустация,барем узнаем рецептата двамата,да не съ мъчиш сам самичък.

  8. #128
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Пил съм вина от почти цял свят. За мен лично няма по-гадни от "прочутите" френски вина. Италианските и испанските също не ги бива много. Най ми допадат новозеландските, чилийските и някои калифорнийски. Говоря като цяло, не за конкретни сортове. иначе във Валенсия пих страхотно местно червено вино, което не се продава в търговската мрежа.
    То и у нас е така хубаво вино може да пиеш у комшията а не у винпрома. А за чуждите е виното им не струва жените им не струват и мезето също Пробвано!
    Само шампанското френското ми хареса а и региона им е а добър обаче пчели няма гледах гледах на 300 км в провинцията един кошер не видях. и това то другите съм пробвал но в предлаганите в България може би не са на ниво за нашите стандарти.

  9. #129
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Ами колега,освен да се сприятелим и да минеш да ма вземеш като ходиш на дегустация,барем узнаем рецептата двамата,да не съ мъчиш сам самичък.
    С най-голямо удоволствие. Само дето за съжаление, не ми се очертава скоро да пътувам в тази посока.

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Като млад пчелар имам много пропуски в базата данни.Имам предвид вкусовете на различните видове мед.Много ми се иска да опитам от всичките и правилно да ги разпознавам,но това става с много едене.Ако има някой колега с богат асортимент да се обади,а аз ще взема една дамджанка и голямата лъжица и ще засядаме край огъня.Между другото последните тенденции за консумацията на вино са да се пие с газирана вода(не смесено) така се откроявал вкуса на виното.Аз лично съм традиционалист и предпочитам автентично българско мезе,приготвено от космати и потни ръце, пред напърданата вода.

 

 
Страница 13 от 96 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •