Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 96 ПърваПърва ... 614151617182666 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 959
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Че колко пчелари има в работната група. Ако сметнем и лидерите пак са малцинство. Друг е въпроса че някои от лидерите вече развяха байрака. Това не ме учудва. Те се включват в предложените от тях критерии. Другите кучета ги яли. Е за това съм погнусен от сегашните лидери. Не се интересуват от мнението на тези които уж представляват. Вместо да се концентрат върху важните неща те ще се избият кой да яхне гилдията и да прави мизерии. Никой не обърна внимание на важни предложения, които могат да облекчат малко бюрокрацията, да вкарат поне до някъде ред в пръсканията, да облекчат някои режими при настаняването, но всички изписаха и издекламираха едни декларации, дето единствено чен пети им е в главите. Много ми е интересно след като всички твърдят, че не печелят нищо защо се натискат да губят.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Бонев, кажи кои са съгласните (развяли байрака) да се вадят кошерите от населените места, че да не се окажа случайно член на тяхна подопечна организация?

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Да речем, че е един от най-активните по медиите На последното заседание на работната група заяви, че сигурно трябва да се помисли дали да не се разреши до 20-30 семейства да има в населените места. После четох някакво изказване, където предлагаше да е до мисля че беше 20 кошера на декар площ в регулация да е мярката. Някакви такива простотийки. Е ако не сте се сетили за кой става дума ще ви подскажа. Моят политически приятел Михайлов. Иначе в писмата до дружествата от съюза пише съвсем друго. По скоро използва това като коз, че виждате ли ако не направим НППО-то и ако той не го оглави, че ни изхвърлят от населените места. В работната група нещата въобще не стояха по този начин. МЗХ беше направило предложение, с което повечето не са съгласни, дори и представителя на общините беше против изваждането на пчелите от селата. Основанието на МЗХ е, че имало жалби до омбусмана (мисля че ставаше въпрос за три-четири) При личните разговори с предтавителите на МЗХ и по-конкретно с г-жа Нейкова им споделих защо изваждането на кошерите, ще е началото на края и ги попитах дали след като планират такава принудителна мярка си дават сметка какви разходи ще трябва да направят пчеларите и кой ще плати тези разходи, кой ще подсигури терени, след като се вижда, че общините не са склонни да дават терени на пчелари (точно тогава имаше случаи на такъва откази). Попитах кажете какво да направим, след като в селата не ни искат, че пчелите жилят, извън селата не ни искат, че пречим на фермерите е къде да си денем пчелите. Съзнавате ли че без тях скоро няма да има какво да ядем или вече има фирми, които са подготвили вноса. Тези на които пречим днес дали утре няма да са най-ощетените от липсата на пчелите. Естествено отговор не получих, но ми беше натъртнато за основанията. Другото предложение беше да се увеличат отстоянията от 100 на 500м от обществени сгради. Това си е направо вадене от регулация, та даже за някой малки села и на доста извън регулация. Като се водеше спора дали да е една или няколко организации от МЗХ бяха предложили точно нещо като това дето иска г-на Михайлов, но юридически няма какда стане. Даже техите юристи се съгласиха с това и тогава нещата се оказаха, че по-скоро нещо като борд да се направи. Никой не обърна внимание на предложението на експертите от поземлени отношения, пчеларите да могат да се ползват от възможностите, от които се ползват другите животновъди за предоставяне на общински терени-мери без търг а само по оценка. Никой не обърна внимание на предложението да може да се вкара текст в закона, който да реши проблемите с ограждането на пчелините в горските територии, защото сега се влиза в един омагьосан кръг. Хем трябва да си оградиш пчелина хем закона за горите не разрешава. И проблемите с ветиринарното обслужване и с пръсканията все въпроси, на които от МЗХ не им се занимава, а другите само пред широката публика твърдят че трябва да се решат, но предложения от лидерите така и не дойдоха. Дори и системата за СМС уведомяване там просто се хванах за главата. Иначе в работната група представителите на пчеларите са 8 от мисля че всичко бяха 25. За какво мнозинство става дума.

  4. #154
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Пратете му на Михайлов един ПУП и да каже къде трабва да са пчелините. На мен ми е много интересно колко пчелина можем да разположим в България по тази схема.
    Подходящи места виждам само в забутани скалисти местности - Аз да не съм планинска коза?!?! Няма път, няма вода, че и с хеликоптери ли трябва да си местим кошерите?!?!
    Тези хора не са виждали карта на България.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    То имаше един(не от работната група) дето беше предлагал преди години пчелините да се правят само по чукарите, дето друго не вирее, за да не се хаби обработваема земя и да не пречат на никой.

  6. #156
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    То имаше един(не от работната група) дето беше предлагал преди години пчелините да се правят само по чукарите, дето друго не вирее, за да не се хаби обработваема земя и да не пречат на никой.
    Защо да не му връча един кошер от моите с 24 рамки и да го пратя той да ги качи, даже ще му ги вържа. Както казах "Пияни, надрусани или психично болни"!
    Аз като знам какво друсане беше по черния път като ги местих...въй...въй...въй...ще му свалят гащите.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #157
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Не съм сигурен, че напълно разбирам кой какъв точно театър разиграва и защо го прави. Иначе драматургията е вълнуваща. Нeразбираемо е за мен едно такова евентуално ирационално поведение на лидерите, насочено срещу интересите на хората, които те представляват. Това е все едно да режат клона, на който седят.

    Впрочем ето какво казва инж. Михаил Михайлов в едно пространно интервю за в-к “Пчели”, бр. 18 (25 септември – 9 октомври 2014 г.):
    “Към момента пчеларските организации на национално ниво са общо 9 на брой, от които 7 са подписали Споразумителния протокол от 3 декември 2013 г. След това се присъедини и Сдружението на жените и сега фактически имаме 8 представители (председатели) на национални пчеларски организации...
    ... Обединението, за което аз ратувам, е национална организация, създадена на базата на съществуващите организации, която да представлява пчеларите пред държавата в лицето на МЗХ... Към момента проблемът е, че до 15 октомври трябва да излезем с единно предложение за национална организация, защото след тази дата отново стартира временно замразената работа на Работната група по изготвяне на промените в Закона за пчеларството. А там сме много уязвими, защото в тази работна група участват 25 души, 13 от които са пчелари, а останалите представители са от МЗХ, ДФ “Земеделие”, Агенцията по безопасност на храните, юристи и специалисти.
    ...
    Тъй като има многобройни оплаквания от ужилвания, подадени от съседи на пчелари, скритата идея на МЗХ е да се редуцира броят на пчелните семейства в УПИ-тата (урегулираните поземлени имоти). Смята се, че, да кажем, 5 или 10 пчелни семейства са достатъчни за един УПИ (около 1 декар). Това е много тревожно и аз съм заявил, че категорично ще гласувам против каквото и да било предложение да се фиксира в закона определен брой пчелни семейства, тъй като това ще принуди пчеларите да преместят пчелините си извън населените места. Приемането на подобна законова постановка е скрита бомба със закъснител и ако подминем този момент сега, рискуваме сериозно да усложним пчеларите в бъдеще. Защото, представете си един стационарен пчелин с изградени комуникации – електричество, водоснабдяване, постройки за поместване на инвентара, за центрофугиране, разфасовка и етикетиране на меда и пр., да излезе на голо поле без ток, вода и най-важното – без охрана. Невъзможно е да се работи така, което превръща този въпрос в основен, когато говорим за промените в Закона за пчеларството. Всъщност, нямаме представа как трябва да изглеждат тези промени, а и на предложенията трябва да се даде гласност и те да бъдат обсъдени от пчеларската общност преди окончателното им приемане...”

    По-нататък Михайлов споменава, че неговата идея е председателството в новата национална организация да бъде организирано на ротационен принцип... за да няма "ощетени"...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Предлагам след като напълнихме форума с политики, организации, закони за разтуха да погледнем и това:
    http://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/blog/blog/48959/
    Дали пък нещата не са по-дълбоки?Дали интензивното земеделие и жаждата за бързи и лесни печалби не са свързани и с проблемите на пчеларите и сблъсъка на интересите им с тези на администрацията?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност Михайлов е автора на тази идея за 5-10кошера в УПИ Това той го лансира още като имаше заседания в работната група. Сега застава срещу себе си.
    Интересен е и коментара за ротационния принцип. За да няма ощeтени. Така за следващите 30г се гарантира, че в единната пчеларска организация нови вождове няма да има и всичко ще си върви по старому. В края на краищата аз смятам, че колкото и да е добър един ръководител то идва момент, в който той се изчерпва. Всички досегашни такива имат не малък стаж. Кой 5, кой 10, кой повече години. Недоволството срещу тях е доста сериозно. Над 90% от пчеларите не одобряват техните действия. Самите лидери не се съобразяват с пчеларите, което означава, че те вече са тотално изчерпани. Организациите им вместо да привличат членове остават без такива. От всичките тези 9 организации само 5 имат някакаква членска маса, като при 3 от тях членовете са под 50души или тяхната тежест е по-малка от тази на едно общинско дружество. По времето, когато все още бях в УС на организацията ръководена от Михайлов членската маса нарастваше. и тя беше най-голямата организация в страната. Сега членовете са само на книга. Да не говорим за една друга организация, дето има 2-ма члена, но пред МЗХ беше изкарала един списък с 5000 такива. Е то няма толкова активни пчелари в страната.
    А за Михайлов че не е читав човек се убедих за пореден път. След последния опит да запази статуквото чрез използване на фалшификация. Вместо наистина да се създаде нещо добро и той да участва в него, той се стреми да запази властта на тези, срещу които уж се бори. Това не мога да го разбера. Явно съм много тъп за да разбера тези игри.

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Търся човек със свободно владеене на немски ако има малко време да преведе два интересни файла от около 7-8 страници. Става дума за енергийните баланси в кошера и различните видове зазимяване и вентилация, мисля че ще интересен като инфо, но за жалост не вдявам нищо от немския.

    И това ако може:

    Honigbienen–kleine Kraftwerke der Natur
    Ein Bienenvolk kann im Laufe eines Sommers bis zu 300 kg
    Honig produzieren. Die großen Honigreserven sind jedoch
    kein Futter im üblichen Sinne, sondern der Honig ist Brennstoff
    zur Heizung des Brutnestes im Sommer und zur Temperierung
    der Wintertraube während der kalten Jahreszeit.
    0,000138889 kWh beträgt der Energiegehalt eines nektarvollen
    Kropfes einer heimkehrenden Sammelbiene.
    Die Sammelstreitmacht eines Volkes, an der sich im Laufe
    eines Sommers aufaddiert nacheinander mehrere 100.000
    Tiere
    beteiligen, schleppen in einem Sommer in mehreren
    Millionen Flügen bis zu 1.111 kWh Energie ins Nest.
    Pro Sekunde Thorax-Heizleistung verbraucht eine Biene, um
    40 Grad Celsius zu erreichen, 0,000000018 kWh.
    Während der gesamten Brutperiode verbrennen die Heizerbienen
    mit etwa 555,5 kWh mehr als 2/3 der im Sommer
    insgesamt verbrauchten Energie.
    Die zur Brutnesttemperierung erzeugte Wärmeenergie entspricht
    einer Dauerleistung von 0,02 kWh oder 20 Watt.
    Würden die Bienen diese Energie in eine Glühbirne stecken,
    könnten sie ihr dunkles Nestdasein recht ordentlich erhellen.
    Prof. Dr. Jürgen Tautz / www.hobos.de
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 16 от 96 ПърваПърва ... 614151617182666 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •