Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 101 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 1002
  1. #261
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    [QUOTE=Ангел Йосифов;77708]Мироне,я кажи какво е "патоки от ДЖИБРОВА ракия"[/QUOTДан

    Може и да бъркам, но след като от същото количество Мерло и Каберне източа винцето, турвам 3кг. захар чакам да "гори" материала и сварявам едно казанче. Слабата след 40 гр. отделям и бухвам в следващата подобна комбинация. Та на това му викам патоки от джибровица. Ама пусто нали за качеството, искам и аз от дестилат веднъж да се пробвам.
    Мирослав Явашев

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Миро,освен захар трябва и вода.Предварително разтваряш захарта във водата и тогава добавяш към джибрите и разбъркваш.След това чакаш дибрите да ферментират-демек да се получи второ вино.Като насипеш в казана,трябва да добавиш вода за да се разредят джибрите.Гъстите джибри могат да загорят в казана и всичко отива оп дяволите..
    Аз източвам патоката докато се запалва.Всичкия материал го събирам в бидон и се получава патока 30-35 алкохолни градуси.После почиствам идеално казана и изсипвам патоката в чистия казан и пак(задължително) добавям вода,като гледам казана да е пълен до работния му максимум.Изобщо не правя сметки дали ще изгоря 20-30 кг дърва в повече.Преди да затвориш казана за преварката,можеш да добавиш нещо за овкусяване на ракията.Като текне първака,първия литър го оделям.След това всичко сипвам в бидон.Когато ракията започне да изтича под 40 градуса започвам да изсипвам кофата по често демек н е чакам да се напълни(4-5литра) и пак добавям към общото количество.Има вероятност под 30 градуса да текне кисело затова изсипвам по често и винаги опитвам на вкус.Обикновено като се смеси всичката събрана ракия до 20 градуса се получава 50 градусова първокласна ракия.

  3. #263
    DSCF0548.jpgDSCF0550 640.jpg
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев Виж публикацията
    Аз прилагам варианта на баща ти!Най хубавата плодова ракия става от патоките на различни варки-сливи,череши,кайсии,праско и.Въпрос на вкус де,казало кучето и си облизало..........
    Съхранението го прави само в стъкло!Всяка кръчма ще ти даде амбалаж от водка.
    Съхранението на ракия до 7 година става в дъбови или акациеви бурета.Сто литра буре "пие"три или четири литра на година.Наливам прясната на 48 гр. и пада на 45.asset.php.jpeg
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри asset.php.jpeg‎  

  4. #264
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Как ще спя седем години, ако знам че мазата е пълна с ракия? Ужас- цяла нощ кошмари и пот ще се лее и люта треска ще ме тресе
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #265
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Как ще спя седем години, ако знам че мазата е пълна с ракия? Ужас- цяла нощ кошмари и пот ще се лее и люта треска ще ме тресе
    Друже,повечко бурета и със застъпване.Важно е да влезеш в ритъма!!НАЗДРАВЕ.П.П. Ако не те обиждам,мога да ти изпратя едно,две шишета за да установиш сам колко съм прав.

  6. #266
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Един френд ми беше подарил на времето 30 литрово дъбово буре, няколко години държах ракия в него да отлежи по 7-8 месеца, и забелязах, че като я източа отлежалата, и градусът се е вдигнал: наливам я 50 гр. и я източвам 53-4гр., т.е. според мен водата се изпарява, а алкохолът остава.

  7. #267
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А, ето това твърдение на Илиев е чисто ново за мен. Сигурен ли си, че бурето е дъбово или така смяташ? Едно време дядо ми наливаше ракия в буре и след това не вода, ами и ракия не вадеше от него. Наздраве! Венци аз сега едвам изчаквам да постои ракията в единственото дъбово буре, което имам бе брат.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #268
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Каза ми, че е дъбово, не беше ново, по принцип не трябва да има значение от какъв материал е, но си спомням, че източвах отлежалата след 7-8 месеца ракия с по-висок градус от преди наливането в бурето.....не споря!...просто споделям мои лични наблюдения!

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    И аз не споря, само дебатираме-спокойййно не се заяждам. Ще кажа аз как се снабдявам с бурета. Имам приятел, който е технолог в завод за вино. Когато управата реши да бракува бурета ми взима . От бяло вино за ракията, защото ако е червено цвета е като конячен. Цената е много добра, а той ми избира най-хубавите. Сегашното ми буре е с печат от2003 година, а е доста сносно.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #270
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Един френд ми беше подарил на времето 30 литрово дъбово буре, няколко години държах ракия в него да отлежи по 7-8 месеца, и забелязах, че като я източа отлежалата, и градусът се е вдигнал: наливам я 50 гр. и я източвам 53-4гр., т.е. според мен водата се изпарява, а алкохолът остава.
    Нещо си сгрешил в измерването, няма как да се вдигне градуса. Просто е абсурдно.

 

 
Страница 27 от 101 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •