Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 101 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 1002
  1. #251
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Модераторът не пие - той само дегустира!!!

  2. #252
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Здравейте съфорумци, както и при пчелите така и при варенето на ракия съм аджамия, та да Ви попитам. Имам една "установка" 80L. 50/50 Каберне и Мерло, която след като превря, смятам да метна в казанчето. Да добавя ли и 20l. патоки, или ще прецакам матряла. Да споделя, че патокито е от джиброва ракия? Предварително благодаря на отзовалите се.
    Мирослав Явашев

  3. #253
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от mirona73 Виж публикацията
    Здравейте съфорумци, както и при пчелите така и при варенето на ракия съм аджамия, та да Ви попитам. Имам една "установка" 80L. 50/50 Каберне и Мерло, която след като превря, смятам да метна в казанчето. Да добавя ли и 20l. патоки, или ще прецакам матряла. Да споделя, че патокито е от джиброва ракия? Предварително благодаря на отзовалите се.
    Здравей и ти. И аз съм аджамия, но доколкото знам, патокът се добавя задължително към мат'риял.
    0899946746 Поздрави, Емо.

  4. #254
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не е важно дали някой е аджамия, а дали е мераклия! Щото без мерак и любов нищо не върви напред. Тъй че Мироне може да слагаш патоките, но може и ако имат някакъв специфичен вкус или мирис да развалят ракийката! ПП- кой не пиел модераторчето? Има си тема за вицове и шеги!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #255
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Мироне,я кажи какво е "патоки от ДЖИБРОВА ракия"

  6. #256
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Мироне, ако патоките са от плодове може да имаш различен вкус (мирис) на крайния резултат. Ако са от грозде, според мен няма проблем. Нали всички търсим най-доброто, да има после с какво да се хвалим! Прибавят се в казана след като сложиш джибрите. Така добиваш представа дали и колко, ако има нужда от разреждане с вода. За да не загори казана. Повечето вода не пречи, но пък отиват повече дърва, по бавно тръгва пърцуцата.

    Казвали са ми и това, че патоките трябва да "отлежат". Имало някаква "вторична" ферментация. Колко е вярно не знам, но аз се стремя да ги ползвам следващата година.

    Поздрави, Г. Георгиев

  7. #257
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Патоки от джибри е когато вариш ракия от гразде след като си дръпнал доста шира и след това доливаш вода и захар.Патоките не ферментират вторично просто след 40 градос почват да излизат изопропилови и други алкохоли които не ти трябват и те са силно летливи.

  8. #258
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Според мен патоки е фракцията, която излиза от казана след като сме отделили тази за ракия. Например аз я отделям когато започне градуса да пада от 40 на 39.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #259
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Абе не знам, колко бяхме на пчеларския протест ? Но на ракиения ще бутнем европарламента от раз!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #260
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Много е важно патоките да са "качествени" за да не развалят казана който ще се вари.Качественият материал изкарва качествени патоки.Вкиснатия и лошо миришещ материал изкарва лоша ракия и още по-лоши патоки - много кисели и мътни,неприятно миришещи.В патоките не протича ферментация.Налягането което се създава в затворените съдове е вследствие на газовете които се отделят при варенето и се освобождават след известен период от време.В хубавата ракия също присъстват такива газове.Това е и една от причините да се оставя отворена(не само заради метила).В патоките се съдържат и силно отровни алкохоли(подобно на метила),затова е добре при варене на "патокова ракия",границите да се отцепят с няколко градуса по-надолу и съответно в края - по-нагоре.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 26 от 101 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •