Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 101 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 1002
  1. #81
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    То хубаво и се радваш,но в стъклото ракията не се променя. И 100 години да минат тя си е същата каквато си я налял.

  2. #82
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Самата мисъл, че е стояла толкова време, я прави по-сладка. А това с дланите и мирисането- ако е преварка, нищо няма да усетиш от аромата на плода.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  3. #83
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ако ракията е минала през буренце и си е поела танина и аромата на дъб,дори и в стъклото продължават процесите.Ако е двойно препечена,колегата Йосифов трябва да внимава да не се препече и той.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    "Най мразя да се мразя".Това се случва само когато съм злоупотребил с алкохол.На думи мога да изпия кила-кила,но всъщност съм слаб пияч.70-100млл ракия преди вечеря,около200-300млл вино след вечеря и........това е.Набялгам на качество,а не на количество.Така,че Павка бъди спокоен отдавна не съм се мразил и не смятам да го правя.Иначе на година произвеждам до 100л ракия и до 300л вино-по голямата част от тези количества ги подарявам.

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Йосифов,не се съмнявам в мярката ти.Вкъщи, децата ни продъниха ушите и изпилиха нервите та предложих на жената да сложим течните тапи.Навремето с ракия я свалих и така като гледам още не съм загубил форма.Обаче, тя май понатрупа опит...добре,че съм се запасил да и устискам .
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  6. #86
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Идват празници и е добре всеки да си знае мярката! Наздраве - http://megavselena.com/naukata-za-pravilnoto-piene/

  7. #87
    Цитат Първоначално публикувано от Владо-Gillan Виж публикацията
    Колеги и пичове, преди години пиех доста и всичко, но от няколко години насам пия само бира.Тази година обаче взех функциите на дядо ми , и баща ми върху казана.Та имам нужда от помощ, и се надявам някой да помогне.Досега варих само беловици и джанарки, и ракията която изкарах е добра.Оставих я на 52 градуса, и я насипах в големи стъклени бутилки, без да затварям тапите им все още напълно.Казаха ми че така трябва, защото била прясна.Та питам какво да правя с патоката, да я сваря ли заедно със сливите, или да я сваря със крушите и ябълките.Дядо ми дава акъл, да я сваря в джибрето на виното, защото тъкмо сега береме лозето, и изпразваме бъчвите от джибрето.Баща ми пък казва, да изваря всичкия материал (останаха сливи, круши и ябълки, малко праскови и джибрето)И да събера патоката от всички, и да я сваря само нея, като трябвало първо да и добавя толкова вода, колкото патоката да стане 28 градуса.Кое е правилно от всичко това, и ако има други варианти и начини споделете.
    Другия ми въпрос е в какво да съхранявам, по натам ракията.В стъклени бутилки или в някакво ПВЦ?Имам една стара голяма стъклена бутилка около 40 литрова, но ще я напълня с ракията която изварих досега от беловиците и джанарките.Ще ми се освободят шишетата, в който е насипана сега, но няма да ми стигнат за другия материал.Имам някакви ПВЦ туби от минерална вода, подходящи ли са за съхранение?

    П.П. Може темата да остане, в този раздел под някакво име каквото решат модераторите, защото варенето на алкохол е неизменна част от пчеларството.Освен за мед и всичко което ни дават пчелите, те опрашват и плодовете, защо да не се възползваме от това.
    Владо запомни от мене-не слушай старило,а слушай патило.Четвърто поколение вариме ракия в къщи.Единствената промяна на казана е добавянето на маслоуловителя.Ракията винаги съм я оставял 45гр.Съхранявам я в дъбови и акациеви бурета.100л.буре губи 3л. на година.Доливам всяка година при варенето на нова.На 7г. пълня в стъкло.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 655303-e2de1f059f3fe5a9045abc46b59f0c88.jpg‎   655319-d06fe69fb838115aa751b6b15be4b322.jpg‎   DSCF0300.jpg‎  

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Я сподели, какво е това "маслоуловител" при варене на ракия т.е. в казана.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от wenciautoklima Виж публикацията
    Владо запомни от мене-не слушай старило,а слушай патило.Четвърто поколение вариме ракия в къщи.Единствената промяна на казана е добавянето на маслоуловителя.Ракията винаги съм я оставял 45гр.Съхранявам я в дъбови и акациеви бурета.100л.буре губи 3л. на година.Доливам всяка година при варенето на нова.На 7г. пълня в стъкло.
    Колега по колко ракия варите и по колко пиете, че пълните бурета по 100 литра и след 7 години ги пресипвате в стъклени бутилки? Моята ракия е правя „двоен препек“, т.е. първия път всичко изкарвам на „паток“ и после пак преварявам /„препичам“ както му викат по нашия край/с много вода. Каквото ми тръгне от лулата под 45 градуса го водя за паток и не го смесвам с другата ракия, градуса /около 55-53/ го догаждам с дестилирана вода, не ползвам разни уловители, но при „препека“ първия един литър задължително го изхвърлям. Със стотина литра изкарвам годината като имам и доста помощници де

  10. #90
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Колега и аз от доста години си варя ракията сам/в собствен казан/,но за маслоуловител не знам!Нещо в серпентината ли?

 

 
Страница 9 от 101 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •