Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 73 от 101 ПърваПърва ... 2363717273747583 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 721 до 730 от общо 1002
  1. #721
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    За да ви дава по - голям рандеман захарта, ползвайте декстроза!
    Дава литър от кг. !

  2. #722
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    А дали няма да те боли главата от тая ракия?Иначе от кило захар излиза около 700-800 мл. ракия.
    Гаранция- не боли глава.Трима консумираме редовно, но умерено количество.

    пп. ако трябва уточнение варена е на колонен казан.


  3. #723
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Илиев, рандемана на сливите е различен, зависи от сливите.

  4. #724
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Приемаме, че имаме 100кг добре узрели сливи с 12% захарност, и също така приемаме, че рандемана на сливите е 50%..т.е имаме 50 литра течен матриял с 12 % захарност...и въпросът е - колко шекер трябва да му добавим, че да стане около 22-23% захарен разтвор, за да протече нормална ферментация...това е едно уравнение, което се смята според количеството на материала...един вид от едната страна на уравнението стоят захарните единици, а от другата страна обемните единици - литрите.....и като се разделят едно към друго, трябва съотношението захар/обем да бъде около 20-24%, за да протече нормална/правилна ферментация

  5. #725
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Тва е пълен абсурд естествено, като се има в предвид, че сливите имат 11-12% захарност.....та да не Ви мъча - уловката в моя въпрос е в ключовата думичка "рандеман".... т.е гроздето има около 50-60% рандеман - приемаме горната граница 60%...т.е, за да вдигнем захарността на ширата на 24%, трябва да вложим 2,4 кг захар!!!...а не 4 кг!!
    Точно тука бъркаш. Защо смяташ само рандемана, т.е. течността, къде остава гъстата част - т.н. джибри. Както питаш, 100 кг грозде, ако го приравним в обемни части на 100 литра, а то си е толкова, ще рече, че за да вдигнем захарността с 1% на материала е необходимо да добавим 1 кг. захар на всеки литър от материала. Иначе речено от 20% захарност на 100 литра МАТЕРИАЛ е необходимо да добавим 4 кг захар, за да достигнем 24% захарност. Друг е въпроса защо ни е такава висока захарност, вероятно за да дава повече акъл

  6. #726
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Защото "рандемана" е именно течната фаза на цялата тая история - твърдите частици не играят, и трябва да се извадят от уравнението - като чепки, люспи, семки...затова трябва да се отчете какъв е рандемана на всеки плод горе-долу...и вече да се нагласи с добавянето на определеното количество захар и вода, така че крайният разтвор да бъде около 20-24% захарност

  7. #727
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Усещам недоверие. Пуснах снимка на бидона. Иначе освен сливите има около 70кг. захар и около 20кг. мед.С варенето идва 3 лева и кусур -литъра. Незнам, аз съм доволен.
    Извинявам се!Не знаех,че си сложил 100кг. захар.

  8. #728
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Защото "рандемана" е именно течната фаза на цялата тая история - твърдите частици не играят, и трябва да се извадят от уравнението - като чепки, люспи, семки...затова трябва да се отчете какъв е рандемана на всеки плод горе-долу...и вече да се нагласи с добавянето на определеното количество захар и вода, така че крайният разтвор да бъде около 20-24% захарност
    Добре, щом ти се получават нещата по тая сметка си щастливец

  9. #729
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    http://www.rakiyata.com/forum/viewto...=1047&start=60
    Математиката принципно, и на мен, ми куца! Относно, захарността на плодовата каша, за ферментация. Аз също я докарвам около 23%. Но уважавани от мен колеги, твърдят че, захарност над 20%, влошават качеството на ракийката. Опитвал съм много варианти. За мен най- важни са, качеството на плодовете, отлежаването в хубаво буре, добрата компания, и покачване на изкупните цени на меда. Е, тогава на тия 3%- друг да им бере гайлето! Наздраве!!!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #730
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    При направата на джибрите за ракия,на 10л вода слагам около 3кг захар независимо от материала(сливи,грозде...).П к каквото ще да става.Не помня някога да сме изхвърляли джибри или ракия.

 

 
Страница 73 от 101 ПърваПърва ... 2363717273747583 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •