Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 88 от 101 ПърваПърва ... 3878868788899098 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 871 до 880 от общо 1002
  1. #871
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Kuline1 Виж публикацията
    Моята също беше такава, цвета и бе тъмно кафяв. Както споменах в предишен пост, ракията престоя с въглена месеци и всичко се свлече на дъното. Доби естествения си цвят, а вкуса беше единствено на ракия, нямаше и грам аромат на загоряло, нито на плода, от който е направена. По-големи количества въглен, предполагам може да се намери и във фабриките за производство на ракия.


    Пробвал съм със въглен не става.Загоряла ракия се пие след като удариш първо 3 не загурели.Може да се използва и за течност за чистачки.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #872
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2018
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Пробвал съм със въглен не става.Загоряла ракия се пие след като удариш първо 3 не загурели.Може да се използва и за течност за чистачки.
    Щом казваш, че не става - не става. При мен обаче стана. Мисля си, понеже си по икономиите, да не си се мъчил да оползотвориш и утайката, която е трябвало да отделиш.

  3. #873
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Още нещо, което ме хвърля в размисъл. Меда има бактерицидно действие. Чудя се, след като няма да го сваря, за да му деактивирам ензимите, дали няма да подтиска ферментацията, дори и разреден с вода?
    Меда трябва да се свари за да се унищожат дивите дрожди,които не се развиват в меда заради високото осмотично налягане и за да се отдели восъка и белтъчините които излизат в пяната при варенето.Ако не го свариш ще получиш нежелана ферментация-оцетно кисела,млечно кисела и т.н.Щом ще слагаш винени дрожди можеш и да сулфатираш кашата със серниста киселина или калиев метабисулфид.

  4. #874
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Един приятел беше сложил трески за оцветяване в 100л. ракия, обаче не видял, че в едната треска има пирон. Ракията беше станала сива на цвят и с метален вкус. Оправихме я като към три разбити белтъка се добавя 1л ракия докато се разбиват и това цялото количество при останалата ракия. Беше много скептичен как ще стане това, но след седмица ракията стана безцветна и загуби металния вкус, а на дъното се отдели един пръст утайка, която отиде в канала естествено. ако искаш пробвай с малко количество, нищо не губиш.

  5. #875
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Меда трябва да се свари за да се унищожат дивите дрожди,които не се развиват в меда заради високото осмотично налягане и за да се отдели восъка и белтъчините които излизат в пяната при варенето.Ако не го свариш ще получиш нежелана ферментация-оцетно кисела,млечно кисела и т.н.Щом ще слагаш винени дрожди можеш и да сулфатираш кашата със серниста киселина или калиев метабисулфид.
    Чета, че нежелана посока на ферментацията може да се предотврати чрез трайно подкисляване на джибрата. Най - често се прави с лимонтузу. Пратих един хубавец в последния момент да купи, докато се занимавам с разтварянето на меда и дозирането на водата. Да, ама не. Купил човека кашонче с лимонена киселина. Та остава за утре подкисляването. Меда не посмях да го сваря заради образуването на ХМФ от фруктозата в него. Ще видим какво ще се получи, в момента има 560 кг вкусна като компот кайсиево-медена чорба, заложена в 5 бр 120 литрови бидони, като имам сериозни съмнения, че утре ще тичам по спешност за още поне един бидон. Сложих и пет пакетчета дрожди за бяло вино.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #876
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    За да нямаш грижи, 1/3 обем празен бидон, за да има къде да ферментира. При мене всичките избиха, ама само пяна даде фира...(560кайсии в 1000л бидони)
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #877
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Меда не посмях да го сваря заради образуването на ХМФ от фруктозата в него.
    Какво те бърка ХМФ ,в едно кафе има повече отколкото в една тенекия мед,пък и дестилацията я игнорира.Руснаците още преди Петър Велики и до сега варят медовуха и са живи и здрави.

  8. #878
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Agro , в някои моменти ме учудва . Явно работи само по спомени на очевидци .

  9. #879
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Agro , в някои моменти ме учудва . Явно работи само по спомени на очевидци .
    Той винаги пита, но прави каквото си знае.

  10. #880
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    За да нямаш грижи, 1/3 обем празен бидон, за да има къде да ферментира. При мене всичките избиха, ама само пяна даде фира...(560кайсии в 1000л бидони)
    Наложи се да купя още два бидона. Джибрата иска да излиза навън и това е.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Той винаги пита, но прави каквото си знае.
    Цял живот така съм свикнал. Решения не се вземат "на сляпо", трябва предварителна информация. Събирането и е бавен и трудоемък процес, а събирането на опит е още по-бавно и по-трудно. Затова съм благодарен на тези, направили си труда да напишат за своя опит и познания. Утре ще наглеждам ферментацията, после ще я оставя друг да я гледа, че пчелите мен чакат събота и неделя. За резултата по-нататък. Сега събирам информация как най-добре да си иззидам огнището около казана.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 88 от 101 ПърваПърва ... 3878868788899098 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •