Колеги и пичове, преди години пиех доста и всичко, но от няколко години насам пия само бира.Тази година обаче взех функциите на дядо ми , и баща ми върху казана.Та имам нужда от помощ, и се надявам някой да помогне.Досега варих само беловици и джанарки, и ракията която изкарах е добра.Оставих я на 52 градуса, и я насипах в големи стъклени бутилки, без да затварям тапите им все още напълно.Казаха ми че така трябва, защото била прясна.Та питам какво да правя с патоката, да я сваря ли заедно със сливите, или да я сваря със крушите и ябълките.Дядо ми дава акъл, да я сваря в джибрето на виното, защото тъкмо сега береме лозето, и изпразваме бъчвите от джибрето.Баща ми пък казва, да изваря всичкия материал (останаха сливи, круши и ябълки, малко праскови и джибрето)И да събера патоката от всички, и да я сваря само нея, като трябвало първо да и добавя толкова вода, колкото патоката да стане 28 градуса.Кое е правилно от всичко това, и ако има други варианти и начини споделете.
Другия ми въпрос е в какво да съхранявам, по натам ракията.В стъклени бутилки или в някакво ПВЦ?Имам една стара голяма стъклена бутилка около 40 литрова, но ще я напълня с ракията която изварих досега от беловиците и джанарките.Ще ми се освободят шишетата, в който е насипана сега, но няма да ми стигнат за другия материал.Имам някакви ПВЦ туби от минерална вода, подходящи ли са за съхранение?

П.П. Може темата да остане, в този раздел под някакво име каквото решат модераторите, защото варенето на алкохол е неизменна част от пчеларството.Освен за мед и всичко което ни дават пчелите, те опрашват и плодовете, защо да не се възползваме от това.