Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 83 от 101 ПърваПърва ... 3373818283848593 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 821 до 830 от общо 1002
  1. #821
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ivan5555 Виж публикацията
    колеги искам да попитам от какъв материал трябва да е бурето за съхранение на ракията?
    Акация или дъб .
    Ти , си ги избираш .

  2. #822
    Потребител
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Едни ползват Акация ,както и аз , други дъб ,
    придава мекота и ракията диша ,с две думи излиза вредният метилов спирт,придобива аромат и цвят,
    но в бурето престоява временно ,от 2 седмици при акациевото буре до 2 месеца в дъбовото
    след това както спомена колегата в стъклена дамаджама,http://www.praktiker.bg/bg/Additiona...E-D06/p/468279

  3. #823
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена

  4. #824
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Много е дълга темата, може някъде да има отговор на моя въпрос, но много ще е дълго претърсването. Та ето какъв е казуса: от загиналите кошери обрах меда от питите пролетта и напълних 5 тенекии. Сега го погледнах - отгоре рядък и мирише на джибри, надолу в тенекиите не съм бъркал. Ще се прави ракия, това ясно. Въпроса ми е - колко вода да сложа? Единния вариант е да разбъркам и да измеря с рефрактометъра, за да сметна колко вода да добавя. Другият вариант е някой вече да го е правил и да ме "светне" наготово.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #825
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Зависи от материалът от който ще се прави ракията, от какъв плод ще е, какъв му е рандеманът, и какво количество ще е плодът....общо взето трябва да се търси 20-22%-ов захарен разтвор на материала, за да протече правилно ферментацията.

  6. #826
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Зависи от материалът от който ще се прави ракията...
    Материалът е 5 тенекии пчелен мед, вече започнал да ферментира, друго няма да има.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #827
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Материалът е 5 тенекии пчелен мед, вече започнал да ферментира, друго няма да има.
    Баш само с тенекиите няма да минеш. За толкова "шекер" ще трябват поне 400 кила сливи, или 100 кила ечемик.
    Като ще се експериментира, аз бих постъпил така. 50 ечемик+120 вода+ една тенекия мед. Ечемика както е в чувала, така ферментира. Като свърши ферментацията оцеждаш и вариш, а ечемика пак накисваш с вода и мед. Така докато свърши меда. Накрая всичко което си изкарал го преваряваш. Има и малко подробности ама не ми се кълве на телефона. Ако решиш така да действаш ще помагаме пак.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #828
    Наблюдател
    Регистриран
    01.05.2015
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Свищовски район
    В тенекетата където е започнала ферментацията, е възможно да започва и вкисване, а това не е желателно за материала към който ще добавяш мед. Според мен трябва да обереш този мед в тенекетата, който е най-отгоре (10-20 см) и е започнал да ферментира и го свари, за да прекъснеш ферментацията/вкисването. Аз бих сварил поне 2/3-ти от всичкия мед. Медът, ако е нормален (както е при теб в долната част на тенекета, отгоре е по-лек и с повече вода най-вероятно) действа много антибактериално и е много вероятно да попречи на нормалните винени дрожди да си свършат работата, за сметка на другите оцетни бактерии и др. Поне така се случи при мен една година, като си правих ябълков оцет. Две дози: едната само с мед, а другата със захар. Тубата с ябълки и мед стана с мноого гаден вкус. После прочетох, че се препоръчва максимум 1/3 мед и 2/3 захар. Дано се включат по-бързо и в rakiyata.com, особенo ilu6a Ако нямаш плодов материал слагай ечемик (както те съветва koragroup) или царевица за бърбън Успех!

  9. #829
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Колеги аз съм правил ракия само от мед и вода по следната рецепта.Разтворих меда и водата до 18 захарни градуса и го варих 20-тина минути за да се убият ферментите в меда,като с решетеста лъжица махам пяната.После чакам да де охлади до 25 градуса и слагам или винени дрожди или хлебна мая.След приключване на ферментацията незабавно дестилирам и става перфектна ракия.На 100 литра материал -1 пакетче мая за хляб разтворена предварително в 1 литър от течността.Концентрацията от 18 захарни градуса ми е препоръчана от технолог във винпрома,защото тогава фементацията става най бързо и качествено,но не трябва да се бавиш с изваряването,защото ще направиш меден оцет.

  10. #830
    Автор
    Регистриран
    06.01.2015
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Колеги аз съм правил ракия само от мед и вода по следната рецепта.Разтворих меда и водата до 18 захарни градуса и го варих 20-тина минути за да се убият ферментите в меда,като с решетеста лъжица махам пяната.После чакам да де охлади до 25 градуса и слагам или винени дрожди или хлебна мая.След приключване на ферментацията незабавно дестилирам и става перфектна ракия.На 100 литра материал -1 пакетче мая за хляб разтворена предварително в 1 литър от течността.Концентрацията от 18 захарни градуса ми е препоръчана от технолог във винпрома,защото тогава фементацията става най бързо и качествено,но не трябва да се бавиш с изваряването,защото ще направиш меден оцет.
    А правил ли си меден оцет? На мен ми подариха една половинка и ми хареса за разлика от купешкия боклук и искам да си направя.

 

 
Страница 83 от 101 ПърваПърва ... 3373818283848593 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •