Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 76 от 101 ПърваПърва ... 2666747576777886 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 751 до 760 от общо 1002
  1. #751
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Както казва колегата бай Иван - ако повърне това,което е изпил ще удави цяла София и щом ракията не е от днес,значи е отлежала.

  2. #752
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Ракията отрежава в черничево буре 80 литрово.

  3. #753
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    И аз това казвам. Преди време питах, как да сварим ракия от мед, но се оказа секретна работа. Не съм по виното, иначе щях да направя медовина .Затова сега меда ми е дерт.
    Ами направата на ракията е елементарна работа, но си трЕбе мед! Тъй кАт гледам си имаш.
    Вземаш едни 400 кг хубави презрели и добре узрели сини сливи. Цепиш ги и им махаш задължително костилките. Вземаш отпечатки или от обраното от тенекиите пяна и восък. Ако имаш излишен мед, караш направо с него! Промиваш го с вода. Хубаво е да промиеш отпечатките два пъти /в две води/. Изстискваш ги здраво, да пуснат всичката вода с меда. Те стават на топки, след което си ги стапяш. Слагаш така едни 100 кила мед, заедно със сливите и ги оставаш да преврат. Не им мери захарността, щот не може! Меда е друг вид захар и захаромерът не отчита вярно. Та след като преврът, вариш си нормална ракия. Потича над 90 градуса и тече дълго на слаб огън. Първата чаша задължително ИЗХВЪРЛЯШ за бог да прости! Ако е имало някакъв метилов алкохол, то той е бил в нея! Може да извадиш и над 200 кила ракия. Зависи от много фактори! Оставяш я на 46 градуса, след като поотлежи, пада на 43-44 градуса.
    И пиеш мехлем за душата! Влиза меко, неусетно и ти стопля надолу всичко. Докато се усетиш се намокряш здраво, но ти е хубаво! Но не боли глава! Ако си прекалил, може да те боли гъза, ама то е ако си бил с "приятели"!

  4. #754
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2016
    Мнения
    24
    А трябва ли да се превари, или става с едно варене.?

  5. #755
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Това с първата чаша, не е точно така! Поне като си купувах казана, ме "инструктираха"! Казан 120л. при грозде се вадят /първак/ не си спомням точно нещо около 420-460мл. Изхвърлям 500мл. Събирам го за пушалката. При плодовите, двойно!
    Това ми казаха и така се стремя да го спазвам. Засега съм доволен.

    Поздрави, наздраве! Г. Георгиев

  6. #756
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Това с първата чаша, не е точно така! Поне като си купувах казана, ме "инструктираха"! Казан 120л. при грозде се вадят /първак/ не си спомням точно нещо около 420-460мл. Изхвърлям 500мл. Събирам го за пушалката. При плодовите, двойно!
    Това ми казаха и така се стремя да го спазвам. Засега съм доволен.
    Количеството изхвърлено първоначално се определя от какво вариш. Когато има костилки в джибрите, то се изхвърля с пъти повече. Затова съм написал, че се махат всички костилки. Същото е и с гроздето, защото там има семки, които също създават метилов алкохол, както и чепки!
    Интересно ми е какво правиш с първака и пушалката????

  7. #757
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от borislav1985vk Виж публикацията
    А трябва ли да се превари, или става с едно варене.?

    Има казани, които вадят направо двойно преварена, та няма нужда от преваряване! Ако си я вариш дома, то преваряването е желателно, за да намалиш метиловия алкохол!

  8. #758
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Това с костилките не съм го практикувал, не съм варил плодова. Знам, че при ферментацията те падат на дъното и много лесно може да се изхвърлят. Не съм сигурен обаче какво става когато ферментират с плода.
    При зареждането на пушалката капвам по малко, по-лесно се разпалва. Докато се разгори всичко е "бегало".

    Поздрави, и наздраве! Г. Георгиев

  9. #759
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Прочетох няколко мнения, в които се споменава метанола. Понеже си правя доста сложен казан, взех, че попрочетох теорията и практиката на дестилацията, колкото можах. Да ви кажа - метанола и етанола се дестилират /при класическите дестилационни уредби/ заедно от началото до края, така че не е възможно разделянето им на този етап, дори и чрез преварка. Написал съм го и по-горе някъде. Първака трябва да се изхвърля, правилно, но не е заради метанола. Има си норма за съдържание на метанол в ракията и той обикновено е в тези граници, независимо от уменията на казанджията и вида на казана. Ако случайно е в повече, значи джибрата е била твърде нередовна по някаква причина е не е следвало да се вари ракия от нея.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #760
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Прочетох няколко мнения, в които се споменава метанола. Понеже си правя доста сложен казан, взех, че попрочетох теорията и практиката на дестилацията, колкото можах. Да ви кажа - метанола и етанола се дестилират /при класическите дестилационни уредби/ заедно от началото до края, така че не е възможно разделянето им на този етап, дори и чрез преварка. Написал съм го и по-горе някъде. Първака трябва да се изхвърля, правилно, но не е заради метанола. Има си норма за съдържание на метанол в ракията и той обикновено е в тези граници, независимо от уменията на казанджията и вида на казана. Ако случайно е в повече, значи джибрата е била твърде нередовна по някаква причина е не е следвало да се вари ракия от нея.
    Не е баш така.
    Има разликата между температурата на кипене на метиловият/64,7 градуса/ и етиловият/температура на кипене 78,4градуса/. И първи се изпарява метиловият. Та за това се и изхвърлят първите една две чаши, защото той основно е там! Това нашите прадеди са го установили с опити,в ония стари времена. За това се прави и преварката, която просто дообира останалия метилов спирт, които пак потича първи! И ако след употребата на ракия в нормални количества не те боли глава, то метиловият алкохол е в пренебрежимо малка концентрация. Ако те боли, то по-добре превари ракията или просто не я пий. Не става и за разтривка, защото метиловият алкохол прониква и през кожата и пак уврежда човешкият организъм!

 

 
Страница 76 от 101 ПърваПърва ... 2666747576777886 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •