Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
Това като се чете от новобранците да имат предвид ,че колегата не произвежда мед.
Благодаря за пояснението, но в случая пак си останал с погрешно впечатление. Извадил съм цели 300 кг мед миналата година!

Ще се опитам отговорът да го направя възможно най-кратък.
При мен прозорецът във времето, което семействата имат за да се развият е много по-кратък (истинският проблем се случва ако случайно пашата ЗАКЪСНЕЕ). Точно и затова предпочитам интрогресия от пчели свикнали да процъфтяват в полупустинен климат.

Казах, че отричам подбудителното подхранване (за стимулиране на яйцеснасянето на майката), а не че отричам подхранването изобщо. Отглеждането на пилото и пролетното развитие на семейството, трябва да става спонтанно, по естествен път и без външна намеса. Не виждам какво друго може да се спечели от пришпорването на едно семейство напролет, освен да бъде превърнато в неподходящо за отглеждане на маточници (или поне по моите станадарти). Ако човек се стреми към по-високо продуктивни семейства напролет, вместо да се подбужда майката да снася повече, лично според мен, много по-добрата стратегия е да се увеличи средната продължителност на живот на отделната пчела, което посредством манипулационния подход на действия става........ пак чрез подхранване.

Пак лично според мен, най-добрия варант е семействата наесен (в края на лятото) да бъдат оставяни на рахат за да им се даде възможност да натрупат колкото могат повече зимни пчели, а на пролет да имат достатъчно запаси за да не се налага да бъдат подхранвани, когато не му е времето.


Всички семейства са различни ,особено сега.Затова изискват различни грижи.
Това до голяма степен много лесно се решава, ако се ползват майки-сестри от една линия.
НО, както казваш ти, всичко това може и да са само теории.