Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 77

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч

    КОГА И КАК СЕ ПРЕГЛЕЖДАТ ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

    Прегледите са пълни и частични.
    При пълните прегледи се прави подробна преценка за състоянието на семейството.При кошерите система Дадан-Блат и лежак се извършват най-много 4 пълни прегледа през годината: 1.главен пролетен преглед; 2.преглед преди главната паша; 3.преглед след главната паша; 4.есенен преглед преди зазимяването. Частичните прегледи се извършват между пълните. С тях се цели да се уяснят отделни въпроси и да се окаже определена помощ на пчелните семейства. Към частичните прегледи може да се отнесе и осведомителния пролетен преглед. Прегледите трябва да се извършват при тихо и топло време, за да не се простуди пилото. Пълните прегледи се извършват при температура не по ниска от 15°C но още по добре при 18°C, а частичните може да се извършват на бързо при температура не по ниска от 12°C.Пролетните прегледи трябва да се извършват по обяд, когато е най-топло. По късно през пролетта, щом времето се затопли, прегледите се извършват предимно сутрин или привечер. Не бива да се правят прегледи при ветровито, облачно или дъждовно време, зашото пчелите силно се дразнят и много жилят, а и пилото лесно загива при засъхване или попаднали дъждовни капки вода по тях. Излишни прегледи без нужда, а само от любопитство не трябва да се правят, особено по време на медосбора , защото се пречи на нормалната работа на пчелните семейства, което се отразява неблагоприятно върху тяхното развитие и продуктивност.
    Как се извършва прегледа? Пчелите не понасят нечистоплътността, миризмата на пот, на чесън и други неприятни и остри миризми. Прегледа трябва да се извършва спокойно и внимателно, но същевременно бързо и сръчно. Сътресенията, резките движения и нервността на пчеларя дразнят пчелите. Продължителните прегледи безпокоят пчелите и майката, в следствие на което те значително отслабват темпа на работа за извенсно време след прегледа. При извършване на прегледа най-напред се пускат 2-3 кълба дим през входа на кошера и се чака 1-2 минути, за да се насмучат с мед, при откриването на надрамковата покривка се пускат още 1-2 кълба дим за да се отдръпнат пчелите надолу и да не пречат на хващането на рамките. Ако целия плодник е изпълнен с рамки, крайната се изважда и се поставя временно в преносимото сандъче, като след прегледа се връща обратно в гнездото.Внимава се да не би на извадената рамка да е майката. Ако е там, прехвърля се на друга пита в гнездото.Рамките се изваждат с две ръце и внимателно се изтеглят нагоре, без да се допират до съседните пити и стените на кошера.
    При многокорпусните кошери прегледите са по-малко и са опростени, понеже се манипулира с цели корпуси. При тях количеството на меда може да се установи, като се повдигне корпусът, а количеството на пчелите - като в горните и долните корпуси без да се изваждат поотделно рамките. Обема на кошера се разширява и се стеснява също с предварително комплектувани цели корпуси с изградени пити или смесено с восъчни основи.
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  2. #2
    Здравейте колега.
    Не искам да спамя по темата , но ако може да ми обясните, че нещо се обатках в обясненията.
    Първо какво се има впредвид под пълен преглед и под частичен?
    Питам специално за ДБ , понеже нещата малко не ми се връзват.Сега ще обясня какво имам аз в предвид и се надявам да ме поправите ако греша.

    Специално при ДБ до колкото имам скромен опит , всеки преглед е пълен, от гледна точка до подредбата на коша.
    При мен при прегледа целите се следните, пилото да го подредя така , че запечатаното да мине в края, а прясното в средата , да разпечатам , част от медовата пита за да има храна за пилото и по лесно и бързо да се взима от пчелите.Това с разпечатването го правя до тогава докато или не ми свърши стария мед запечатан и не се освободят питите, но за да се стигне до там, значи при всяко отваряне аз трябва да разбутам рамките за да направя място , за да извадя питата да я разпечатам и да я върна обратно и пак да наредя останалите спрямо нея.По нататък във времето когато температурата се затопли се стремя да извадя запечатаното пило в края на коша, а рамките с мед да бутна в средата.
    По този начин не травмирам ли семейството като при пълен преглед?
    Ясно е , че не търся майката , но аз никога не съм я и търсил винаги гледам пилото.
    Моля ако ви се занимава да влеете малко пояснения на начинаещия си колега ще ви бъда искренно благодарен.
    Поздрави!
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  3. #3
    Няма значение какъв модел е кошера. При пълен преглед се гледат питите една по една. Целите са:
    Количество и качество на пчелите.
    Количество и качество на пилото.
    Количество и качество на хранителните запаси в кошера.
    Качество на питите.
    Екстериорен оглед на майката.
    Наличие на заболяване.
    Състояние на кошера от вътре.
    Това е общо взето. При частичния преглед не е необходимо да се преглеждат всички пити. Щом има разновъзрастово пило, пчелите носят прашец и нектар, обикновено всичко е на ред. Трябва само да се следи имат ли достатъчно свободно място и поле за работа според сезона.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Няма значение какъв модел е кошера. При пълен преглед се гледат питите една по една. Целите са:
    Количество и качество на пчелите.
    Количество и качество на пилото.
    Количество и качество на хранителните запаси в кошера.
    Качество на питите.
    Екстериорен оглед на майката.
    Наличие на заболяване.
    Състояние на кошера от вътре.
    Това е общо взето. При частичния преглед не е необходимо да се преглеждат всички пити. Щом има разновъзрастово пило, пчелите носят прашец и нектар, обикновено всичко е на ред. Трябва само да се следи имат ли достатъчно свободно място и поле за работа според сезона.
    Благодаря за краткия и точен отговор.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    2
    Но как се подреждат питите при пролетния преглед? Разпечатаните пити с мед къде се поставят до пилото или по средата на гнездото?И гнездото как се ориентира? прясното пило по средата след това запечатаното, рамки с прашец,рамки с разпечатан мед(за храна и разширяване)Или......

  6. #6
    Пилото се оставя в конфигурацията в която си е. Питите с мед се слагат от страни на питите с пило. Ако кошера е ДБ и гнездото не е стеснявано, то тогава е добре да се ориентира в по-топлата страна на кошера. Обикновенно това е западната или южната, ако кошерите са обърнати на изток.Питите с прашец трябва да са непосредствено до пилото, преди тези с меда. Когато вече има запечатано пило на повече от 3 пити и то е съсредоточено в предната част на тези пити, е добре през една да се завъртят на 180 градуса. Така се нарушава компактноста на гнездото, без да се променя обема му. Но трябва да има и достатъчно пчели да покриват това пило.
    Много добри резултати дава и метода на Блинов.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Това е технологията за добив на така наречения пушен мед.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Ако е навит каня го, на пчелина така облечен да ми прегледа един кошер. Вика му африкаския; колкото и да му пушеш ефекта е малък. Майка не съм му сменял, вече не помня от кога. Дава винаги много мед, жиленето му е екстра!

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Здравейте колеги искам да попита нещо.Събота наливайки сироп от единия кошер се чуваше звук като квакане.Като се разрових ис интернет означавало че се излюпва млада майка.Незнам трябва ли да ме притеснява това.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Е не погледна ли в него да видиш - може па да е имало жЕби вътре

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •