Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    МАЙКА извън кошера

    Обади ми се колега и каза, че видял майката , която е белязана със свита от 7-8 пчели от страни на магазина. Сложил я на прелката и тя се опитвала да се върне обратно, но после пчелите я принудили да влезе вътре. Семейството работи нормално и пълни магазина. Някой има ли мнение по въпроса, защо майката е навън ?
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Да не е пропуснал самосмяна?Един внимателен преглед за небелязана майка няма да навреди.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Най вероятно се е почувствала обидена от липсата на всеобщо внимание и се е поразходила за успокоение.....,а може и да прави преглед на "пистата" за групово излитане....

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Здравейте, семейството определено не е в роево настроение, при последното отваряне в плодника не забелязах да има захранени маточници - по миналия петък.Майката се движеше бавно, нетипично бавно за майките, това е трета година, но работи перфектно от началото на развитиети на семйството, при първа възможност ще отворя да разгледа по-подробно, какво се случва, благодаря за мненията.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Има ли шанс да са пръскали покрай теб и да се е получило някакво отравяне на кошера? Т.е. Подмор нещо има ли? Други блуждаещи пчели? Намаляване на летящите пчели?

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Няма подмор, няма блуждаещи пчели, семейството работи на 100%...преди седмица им сложих магазин, който е почти пълен.При мен няма земеделски земи, в планински район съм, под гората.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Щом е излезнала на вън значи има някакъв проблем, може да е болна или самосмяна или нещо друго. И аз един път видях майка на прелката и я прибрах в кошера, и след 2 дена нямаше и следа от нея и имаше маточници. Пчелите си знаят работата.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Оказа се самосмяна, тази майка е купувана 2013г. заедно с още една от едно и също място.Кошера с втората се оказа , че и той прави самосмяна.Интересно ми е до каква степен ще се отрази това на работата на семейството...тази година се очертава хубава?

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Не ги искат пчелите тези купешки майки, все бързат да ги сменят.Що така?!?

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Не ги искат пчелите тези купешки майки, все бързат да ги сменят.Що така?!?
    Питай някой майкопроизводител - защо не ги искат. Ами защото са все елитни, племенни - абе с една дума боклуци.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •