Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 77
  1. #61
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това като се чете от новобранците да имат предвид ,че колегата не произвежда мед.
    Благодаря за пояснението, но в случая пак си останал с погрешно впечатление. Извадил съм цели 300 кг мед миналата година!

    Ще се опитам отговорът да го направя възможно най-кратък.
    При мен прозорецът във времето, което семействата имат за да се развият е много по-кратък (истинският проблем се случва ако случайно пашата ЗАКЪСНЕЕ). Точно и затова предпочитам интрогресия от пчели свикнали да процъфтяват в полупустинен климат.

    Казах, че отричам подбудителното подхранване (за стимулиране на яйцеснасянето на майката), а не че отричам подхранването изобщо. Отглеждането на пилото и пролетното развитие на семейството, трябва да става спонтанно, по естествен път и без външна намеса. Не виждам какво друго може да се спечели от пришпорването на едно семейство напролет, освен да бъде превърнато в неподходящо за отглеждане на маточници (или поне по моите станадарти). Ако човек се стреми към по-високо продуктивни семейства напролет, вместо да се подбужда майката да снася повече, лично според мен, много по-добрата стратегия е да се увеличи средната продължителност на живот на отделната пчела, което посредством манипулационния подход на действия става........ пак чрез подхранване.

    Пак лично според мен, най-добрия варант е семействата наесен (в края на лятото) да бъдат оставяни на рахат за да им се даде възможност да натрупат колкото могат повече зимни пчели, а на пролет да имат достатъчно запаси за да не се налага да бъдат подхранвани, когато не му е времето.


    Всички семейства са различни ,особено сега.Затова изискват различни грижи.
    Това до голяма степен много лесно се решава, ако се ползват майки-сестри от една линия.
    НО, както казваш ти, всичко това може и да са само теории.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Както съм писал и друг път трудно те разбирам и благодаря за допълненията.Има една българска поговорка ,нещо ... "не врат ,ами шия" .Е няма да споря сега. Казвал съм ,че труно смятам ,та за да изълня това от последия ти ред ,моля да ми сметнеш 120х ? = ? .По -просто ,колко трябва да е меда за да си позволя през година 120 майки или по 60 майки всяка година.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колеги, предстоят няколко подходящи дни за осведомителен преглед...
    Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.

  4. #64
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    По-просто, колко трябва да е меда за да си позволя през година 120 майки или по 60 майки всяка година.
    Атанасов, ако един консуматив ти носи по-голям приход, отколкото е неговата пазарна стойност/разходи за покупката му, то е логично ако се преследва по-голям финансов резултат, да продължава да бъде купуван дотогава докато това условие е изпълнено. Това важи като за леничките, препаратите за нозематоза, майките, така и за нова кола или за частен самолет.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Атанасов, ако един консуматив ти носи по-голям приход, отколкото е неговата пазарна стойност/разходи за покупката му, то е логично ако се преследва по-голям финансов резултат, да продължава да бъде купуван дотогава докато това условие е изпълнено. Това важи като за леничките, препаратите за нозематоза, майките, така и за нова кола или за частен самолет.
    Както обикновенно си прав.Проблема при мен е ,че има безброй дупки за запълване.Не съм добър в бизнеса .Пчеларството ми беше съпътстваш бизнес ,ама ..

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Атанасов. Казвам ти го като на приятел- вземи 10 майки от Дони и следващата година ще си говорим. Тъкмо догодина август като дойдем на море ще почерпиш студена бира.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ще взема ,ще взема ,само да не ги свърши докато втасам.Аз за бирата съм насреща ,ама да не стане тъй после "узо" да пия.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.
    Не съм писал събота и неделя , а че предстоят. И това е напомняне, не е съвет. Съветите са по-надолу.
    Макар, че моите пчели са на 800 м, вчера имаше сняг, днес вече го нямаше и следобед имаше летеж.

    Това , което написах е от моя личен опит, не е то написаното в учебниците.
    Дай-Боже всеки Новобранец да достигне до нивото на Дони, но до тогава са му нужни прости и разбираеми отговори-съвети. Пчеларството е доста сложна наука.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Евгени, поздравления за краткия и ясен съвет! Може би това е приложимо за колегите в полето, но при мен на 700мнв вчера имаше 10см сняг, предполагам и при теб.
    И на полето няма подходящо време за преглед, като гледам прогнозата изглежда чак април ще се прави прегледа и направо ще го съчетая с ротация.

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Колеги, обърнете внимание, че тази тема е титулована като "важна тема" и заедно с другите "важни теми" стои винаги отгоре на раздела. Поне в тия теми положете усилия да се придържате към същността. Частни случаи, намерения и иносказания - където им е мястото. Пролетни прегледи, стимулирания и прочие практики - също. Благодаря за разбирането.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •