Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен

    ПРОБЛЕМ С ЛЕНТИЧКИ

    Здравейте колеги.Тази година забелязах че има доста акар по пчеличките и за по голям ефект реших да поставя по две лентички на кошер от два различни препарата.Закупих си супер-стрипс и варотом.Днес започнах да поставям лентичките и след десетина минути забелязах че кошерите на които съм поставил лентичките са превъзбудени и пред прелките на някои от тях се виждаха биещи се пчели.След около два часа картинката не се беше изменила съществено.При отваряне на няколко от кошерите видях че по дъното има по двадесетина умиращи пчели(явно са се били помежду си).Някой от вас има ли подобни наблюдения след поставяне на лентичките или по точно след използването на супер-стрипс.Мисля че причината е в него защото поставих на няколко кошера само варотом и при тях всичко беше нормално.Друго нещо което ми направи впечатление е че спер-стрипса излъчваше леко сладникава миризма наподобяваща парфюм.Дали е възможно пчелите да са реагирали така заради миризмата.И друг съм ползвал супер-стрипс,но не съм наблюдавал подобна картинка.Ако някой е третирал тази година с този препарат и има някакви наблюдения нека сподели дали при него всичко е наред.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Предполагам, че си променил миризмата на пчелите в кошерите със суперстрипса, ако е била по-силна миризмата му. Другите, които са били извън кошера се прибират и кошерните пчели вече не ги разпознават.

    Знам, че не трябва да се третира едновременно с два различни препарата.

  3. #3
    тая година много народ изрева, от суперстрип-са

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Владо-Gillan
    тая година много народ изрева, от суперстрип-са
    Какво ще рече изрева ?
    Пчелите се успокоиха надвечер.Пред кошерите които бяха най превъзбудени има по двадесетина умрели пчели.Нарочно отворих да погледна и вътре.Няма масово избиване.Така или иначе тези които ще ползват супер-стрипс да имат напредвид че може да се получи същото нещо както при мен.Чудя се само дали активното вещество в лентичките си мирише така или "умните сърби"нарочно са ги ароматизирали.Вече да се чуди човек какви препарати да ползва...

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    При толкова изписано за лекарствата и аз се чудя, защо точно тези си избрал?Към "Варотом" доказана резистентност."Супер стрипс" е "кумафос", отрова която не можеш изкара от кошера никак.Направо си е за "чудене". wink;
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Досега не съм чул някой да се оплаква от третиране с "Байварол".

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    При толкова изписано за лекарствата и аз се чудя, защо точно тези си избрал?Към "Варотом" доказана резистентност."Супер стрипс" е "кумафос", отрова която не можеш изкара от кошера никак.Направо си е за "чудене". wink;
    Две години ползвам супер-стрипс и не съм имал проблем с меда,а и пчеличките ми преживяват зимата.Варотом не съм ползвал от много време и затова реших да го ползвам,един вид като презастраховка,понеже ми се струва че в последно време стават някакви аномалий с препаратите против вароатоза и не може да се разчита само на един.Това си е лично мое мнение.
    Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    "Болести и неприятели по пчелите"
    Там при добро желание ще си намериш най-доброто за тебе.Тук няма смисъл да "предъвкваме" отново вече написаното.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Цитат Първоначално публикувано от Владо-Gillan
    тая година много народ изрева, от суперстрип-са
    Какво ще рече изрева ?
    Пчелите се успокоиха надвечер.Пред кошерите които бяха най превъзбудени има по двадесетина умрели пчели.Нарочно отворих да погледна и вътре.Няма масово избиване.Така или иначе тези които ще ползват супер-стрипс да имат напредвид че може да се получи същото нещо както при мен.Чудя се само дали активното вещество в лентичките си мирише така или "умните сърби"нарочно са ги ароматизирали.Вече да се чуди човек какви препарати да ползва...
    в една от пчеларските групи във фейсбук (Или в групата на Макрева, или в пчеларство) преди седмица, две най много един от колегите писа че е третирал с суперстрипс, и е било същото както и ти го описваш.Под темата в групата се включиха още коментари от други хора, и те потвърждаваха същото след като са третирали със суперстрипс.Аз лично тази есен разчитам на Варостоп, и евентуално по късно опушване с Оксалова киселина.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    Re: Проблем с лентички...

    Днес започнах да поставям лентичките

    Как така днес ги слагаш???Лентичките най-късно 10-15 август трябва да са вече вътре.След 10 август се залага вече зимно пило.Те хората дават третирането веднага след вадене на слънчогледа дори.Аз редовно слагам варостоп и нямам акари.Каквито и препарати да се ползват,когато не са в точното време-ефект няма.
    1000 пчелари - 1000 технологии

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •