Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.08.2012
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Силистра с .Сребърна

    КАК ДА СТИМУЛИРАМЕ ПЧЕЛНАТА МАИКА ДА СНАСЯ ПОВЕЧЕ ЯЙЦА

    Здравейте на всички тази година реших и аз да се захвана с пчелички .Хванах си две ройчета с помоща на препарата ПРО-РОЙ ,обаче едното ройче се оказа доста слабо и незнам как да го позасиля малко за да може да презимува . Ройчето в момента е на 4 рамки дава му се редовно сироп които те много трудно прибират за около 48часа .Ще се радвам да споделите опита си с мен и да ми помогните ,благодаря предваритело.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    В случая,отговори много,но без рака да пипне и око да види -незнам.......
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако другото ройче ти е силно, можеше от него да вземеш една рамка със запечатано пило и да подсилиш слабото. Второто ройче ти е слабо и затова бавно взема сиропа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    и аз имам такъв проблем.Няма как да накараме маиката да снася повече яица защото останалите пчели са малко и не могат да го обслужват.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov
    и аз имам такъв проблем.Няма как да накараме маиката да снася повече яица защото останалите пчели са малко и не могат да го обслужват.
    Точно така, пчелите гледат толкова пило, колкото могат да обслужат.
    Сега нощите са хладни, така че стеснете гнездото и въртете рамката с пило на 180 градуса, докато я запълнят цялата с пило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    evgeni, тва с въртенето са пълни глупости!!!
    Ако някой ти вдига покрива всеки ден и ти завърта къщата на 180° , ти ще смогнеш ли да я оправиш до следващото завъртане ?!?!?!?
    ...иначе в предишния ти пост е правилен съвета за придаване на пило пред излюпване!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ти изпробвал ли си този вариянт със завъртането. Аз съм го изпробвал, верно че през ранна пролет, но ефекта е поразителен. Защо да не се изпробва и сега при слаби семейства. Аз нямам такива , иначе щях да експериментирам. Това се казва разширение на площите за осеменяване без да се променя обема на кошера.
    Има един възрастен пчелар, лектор, казва се Димитър Средков, и той така разсъждава като теб и дава такива примери с къщи, с етажи и тн.
    Ние сме едно, пчелите са съвсем друго. Ние сме мързеливи, пчелите са работливи.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    вече е нова година -кой каквото направил -направил. tongueout; ...

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Прав е Спенс!
    Иначе, въртенето през ранна пролет, по бих одобрил. При това въртене има опасност от загуба на майката, а сме вече края на сезона и нова майка по-трудно ще се намери. Аз днес ще ходя на пчелина и имам 2 по-слаби кошера, та затова смятам да прегледам и добавя на моите по 1-2 рамки със запечатано пило от другите ми кошери.
    За Воко, варианта е да се примоли на приятел или колега пчелар да му дадат 1-2 рамки с пило.
    ...а по принцип, "възрастните" практики силно не одобрявам wink;

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Твоя работа за практиките. Не виждам как ще се загуби майката, ако врътнеш една от средните рамки с пило на 180 градуса. Но както и да е. А това което му препоръчваш да вземе пило от друг пчелар, аз не бих му го препоръчал.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •