Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 77
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.

    КАЧЕСТВЕНА МАЙКА?!

    Колеги, какво мислите за това пило?
    Споделете и ще Ви издам от къде е "произведена" майката.
    Не искам да Ви подвеждам с моето мнение.За , което моля да ме извините.За мене е ценно Вашето.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Снимай цялата пита за да можем да добием представа.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Толкова работи са изписани за майките които се продават в БГ.Защо не си ги произвеждате бе хора?Майките които стават дори и от свещеви маточници в силни отводки,не са по лоши от тези за които си давате парите.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз имах такава майка, свещева и тя в началото така снасяше, даже първите яйца бяха неоплодени. Стърчаха килийктите като кули на питата. Но после си пронесе нормално и сега пилото е плътно. Така че, изчакай малко, подхранвай и ще се промени картинката. Зависи и от силата на семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    На мен ми изглежда че не всичкото търтеево пило е в работнически килийки.
    От къде си сигурна че проблема идва точно от майката, а не от самия кошер?
    На мен ми е трудно да определя така от разтояние по една снимка.
    Дори и сама да си отглеждаш майките и да полагаш най-добри грижи, пак може да имаш подобни (и други) проблеми. Все пак никой не може да "чете" гените все още.
    Запечатаното заботническо пило ми изглежда прекалено "плоско", което предполага наличието и на друг проблем. Не се притеснявай - майката най-вероятно ще бъде сменена и "проблемът" може и да изчезне.

    Аз бих ти препоръчал в такива случаи незабавно да правиш хигиенизация на гнездото и пълна подмяна на питите чрез стръскване върху основи, но нещата са толкова изтървани в БГ, че това не би имало никакъв смисъл. Българския пчелар е с толкова ниски хигиенни навици...

    Редовната подмяна на питите и редовната смяна на старите майки с млади, отгледани в собствения пчелин са ключови превантивни елементи против "проблеми".
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Абсолютно вярно, и аз съм на 100 процента съгласен с горенаписаното.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Благодаря, Колеги!
    Давам допълнителна информация за да сме наясно с проблема.Майката закупих в деня в който evgeni.filimonov разказваше в магазина на гарата в София ,за изваждането на роя изпод пода.Закупих я за освежаване на кръвта в пчелина ,защото както писах някъде из форума ,отгледаните от мене майки се оплождат от агресивни търтеи и се налага да ги сменям.Освен това винаги си купувам по нещо от пчеларски магазин в който вляза.Тогава беше петък и имаше свободна майка.
    В съботата взех три пити с преобладаващо запечатано пило, стръсках млади пчели от три пити с открито пило ,добавих две пити с мед и прашец и придадох майката с клетката.Питите и пчелите са от различни кошери.Корпуса е "Фарар" натрит с маточина и заслан отдолу и отгоре с листа маточина.Поставих и пълна хранилка със сироп.В понеделник късно след обяд майката важно се разхождаше, освободена.
    В момента снася на четири пити.Пилото се видя какво е.На снимката ще видите и големината на майката.
    До сега съм виждал такова пило само на стари майки над три години, ако ги оставя без да ги сменя.
    Виждал съм млада майка да снася по две яйца в килийка,ако пчелите не и смогват, но млада майка и такова търтеево пило?
    А иначе съм съгласен с колегата scutellator, но до момента нямам друго решение за агресивните пчели.А някъде в планината има и "черни пчели" които се кръстосват с младите майки от пчелина ми.
    Никъде в пчелина ми няма майка с подобно пило дори сред майките, които догодина трябва да сменя.
    "Апиакта" ме ощастливи с това "производство".От 2000г. не съм купувал техни майки и явно скоро няма да купя пак.
    Е това е.

    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Тогава беше петък и имаше свободна майка.
    l]

    В този магазин доставят майките във вторник и четвътак.Възможно е майката да е престояла повечко време в клетката.А и едвали 5-6 пчели са и осигурили оптимални условия в тази жега.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Клетката на "майката" беше в кутия с много други.Мисля, че доставката е била от сутринта, а и попитах за майка защото прочетох дните за доставка.А и в този магазин са компетентни и коректни, противното не съм забелязал.Посещавам го от откриването му.Вярвай, че ако малко нещо ме подразни в някой магазин никога не стъпвам втори път в него.На друго място е проблема колега,Ангел Йосифов.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Във вторник и аз купих една майка от същия магазин, утре ще проверя дали е освободена и приета и ще пиша.
    Този магазин е най добрия в София и не е много скъп и има много и разнообразна стока. Аз само от там пазарувам. Ходих и в магазина в Младост, но не съм очарован.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •