Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 160
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    03.08.2012
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Пазарджик
    При нас има голями площи с тютюн, който в момента цъфти .......... От 7 дни пръскат със самолети ....... ПОЗНАЙТЕ КАК СА ПЧЕЛИТЕ ЖАЛ МЕ Е ДА ГИ ГЛЕДАМ ........ А в това топло време да са затворени 7 дни .............

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Доказано! Продукт на "Монсанто" сериозно вреди на човешкото здраве
    http://www.cross.bg/1333215

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Брюксел предупреди България да спазва директивата за употреба на пестициди

    Европейската комисия отправи официално искане към България и още шест държави членки да осигурят пълно спазване на Рамковата директива за постигане на устойчива употреба на пестициди, предаде пресслужбата на институцията.

    Директивата определя правила за устойчива употреба на пестициди, за да бъдат намалени рисковете и въздействието на употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда.

    Белгия, България, Дания, Литва, Люксембург, Португалия и Словения все още не са транспонирали напълно тази директива в националните си законодателства, въпреки че трябваше да направят това до 26 ноември 2011 г.

    Законодателството се прилага частично от Белгия, Дания, Литва, Полша и Словения, но все още съществуват редица недостатъци – от сертификационни системи за професионални потребители до изисквания за защита на водната среда.

    България и Люксембург не са известили Брюксел за каквито и да било мерки.

    Засегнатите държави членки разполагат с двумесечен срок, за да информират Еврокомисията за мерките, взети за осигуряване на пълно съобразяване със законодателството на ЕС. При липсата на нотифициране на подходящите мерки по започнатата процедура комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.
    източник http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_...ta_za/?ref=rss

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Натровени пчели ,мъртви-днес за пръв път ми се случи и то пред очите ми.Деня бе слънчев и топъл ,аз на пчелина преглеждах сем-та ,всичко беше нормално, летежа силен ,принос на прашец,проветряване на входовете ,пчелите кротки при преглед ,НО в един момент всичко замря , никакъв летеж и звук,мъртвило ,човек дори сляп да бе щеше да “види“ разликата ,по прилетните дъски и пред кошерите имаше различна бройка умрели пчели от 5-10 до 50-100 сгърчени с изплезени хоботчета,някой все още мърдащи,на пръв поглед малко умрели и се запитах -но защо всичко замря?-почти със въпроса се сетих и за отговора-всичко замря,защото летящата пчела е била на полето там е и останала завинаги.Оказа се ,че пръскат рапицата във фаза на цъфтеж което е строго забранено,звъннах на 112 там ми казаха ,че ще предадат на дежурния по Община,и наистина след малко ми звънна дежурния и ми обясни какви жалби да подам и ,че можело с полиция да се спре пръскането веднага.Вече нямаше смисъл ,милиони пчели умряха.
    Поуката от моя случай е-да се следи за цъфнали култури (най-вече рапица) и ако разберете ,че ще пръскат веднага звъните в полицията и на деж. по Община и настоявате да се прекрати незабавно третирането на цъфналите култури като се позовавате на закона,където ясно е записано,че е абсолютно забранено пръскането на цъфтящи култури.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    4
    На 20 април опръскаха и нашата нацъфтяла рапица. Събота към 10 часа-естествено институциите не работят, за да ги сезираш. Никой не ни беше предупредил. Добре, че времето беше по-мрачно и хладничко, че не бяха излезли още пчеличките. Обадих се на 112, т.к. знам че е незаконно да се пръска по време на цъфтеж, но от там нищо не направиха, не спряха пръскането. По-късно ми се обадиха да ми кажат, че сезирали Общината, но от там им казали, че не било в техните компетенции-ха! та нали те трябва да се обаждат на пчеларите да ги предупредят, нали от там се вади "специалното" разрешително за пръскане в извънредни случаи на цъфнали култури. Пълно безхаберие! Звъняхме на БАБХ-ядец,почиват хората. На ветеринаря звъняхме- получихме съчувствие и съвет да си купим базука. Сега сме напускали жалби. Днес ни викат на среща в общината. Да ги видим какво ще лъжат и мажат.

  6. #16
    Напуснал
    Регистриран
    26.10.2012
    Мнения
    38
    Аз смятам да се боря така,щом те ни тровят пчелите и не можем да изкараме продукция правя следното.Слагам на джипката одзад 5-6м въже,закачам една голяма автонобилна гума и вечерта към 1ч.е паля.обикалям му нивите на тоя галфон,и да го видя къв добив ще изкара!!!ОКО ЗА ОКО ЗЪБ ЗА ЗЪБ!!!Друг закон в България няма!!!Който иска да си хаби времето с институциите.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вчера и на мене ми отровиха част от летящите пчели на около 40-50 кошера. Пред всеки един кошер има по една шепа умрели пчели, а колко са изпопадали в полет един господ знае. Отвътре кошерите засега изглеждат нормално, но знае ли човек.

    Днес имаше разправия с кметството, а след това подадохме и официално оплакване в областните служби. Задействува се някаква процедура, която не знам до какво ще доведе. Вероятно ще пострадат определени хора, защото се оказа че този, който е пръскал, не е имал ветеринарно разрешително. В кметството също ще операт пешкира, защото са в грубо нарушение на закона, след като не са ни предупредили.

    Ей това е хубавото на тази държава - влезе ли се в официална процедура, няма оттърване. Процедурата ще бъде избутана докрай и определени длъжностни лица ще бъдат наказани. Може да е нещо малко, но нека за в бъдеще да си имат едно наум.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Срещнахме се с местните пчелари. Те казаха, че и друг път се е случвало нещо подобно, но те не смеели да се оплакват. Не знам откъде е този страх, но у мене го няма. Тръгвам с рогата напред, пък да видим какво ще излезе от цялата тази работа.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    При мен се получи същото, но от кметството не бяха виновни.Някой от многото арендатори е пръскал житата с нещо не се знае какво и то на пътя на пчелите, ама като там са 6-7 блока с различни арендатори иди търси кой с какво е пръскал и кое е този, като всички ни лук яли, ни лук мирисали. Летящата пчела си замина и вместо да вадя мед и да правя отводки се наложи да подхранвам докато се възстановат донякъде. Иначе от кметството чинно ми се обадиха, че ще пръскат парковете, които предварително бяха прилежно окосени за да няма цъфтящи треви.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Слушам как някакъв селскостопански самолет паднал като излитал да пръска слънчоглед. И това в 9 сутринта. Никой даже и не попита защо аджеба тоя тръгва да пръска през деня. На никой даже не му мина и през главата, че това е нарушение. Каквото и да им говорим все тая, на никой не му дреме за пчелите...

 

 
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •