Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 18 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 175
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    6ти април .
    Грешка,беше по рано...

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Информацията за използването на 2-те неща е от преди 80-90години.Прилагането им профилактично епредотвратявало появата на,,каменно и варовито''пило. В м.оя случай,ставаше въпрос за 10-20 мумии.Аз съм нов и научих това,след заболяването.

  3. #103
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Може ли да споделиш точната рецепта? Чубрицата цъфнала ли трябва да е, аз имам балканска, предполагам, че е тя? Благодаря. При нас най-голям ефект има смяна на майката и пръскане с Био апис пробиотик.

  4. #104
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
    2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.
    Мирославе,варовитото и каменното пило са резултат от прекомерната влажност в кошера.Тя е причина за появата на спорите на плесените. Плесента Ascosphaera apis причинява варовитото пило по пилото и много рядко поразява и възрастните пчели.Лечение–отстраняван е на влагата/подмяна на плодника със сух/ и премахване на поразените пити с пило.От там на татък пчелите се справят сами.Същото е и за каменното пило.
    Лимонената к–на не е решила проблема.Ако и догодина са същите пити,то отново ще го имаш този проблем.Това е само мнение,не задължаващо никого.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Здравей те ,
    само една подробност , каменното и варовитото пило са резултат на увреден ген на майката ,
    не само ,че не трябва да правиш майки от тези кошери, но трябва да ги подмениш при първа възможност,
    и търтеи не трябва да имаш от тези семейства.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Мирославе,варовитото и каменното пило са резултат от прекомерната влажност в кошера.Тя е причина за появата на спорите на плесените. Плесента Ascosphaera apis причинява варовитото пило по пилото и много рядко поразява и възрастните пчели.Лечение–отстраняван е на влагата/подмяна на плодника със сух/ и премахване на поразените пити с пило.От там на татък пчелите се справят сами.Същото е и за каменното пило.
    Лимонената к–на не е решила проблема.Ако и догодина са същите пити,то отново ще го имаш този проблем.Това е само мнение,не задължаващо никого.
    Нямам влага,с изцяло мрежести съм,никога не съм ги затварял и в две годишния ми опит нямам плесенясване,проблема го създадох аз- прекомерно разширяване,(трябваше ми градеж),отделно две отводки се задушиха при транспорта,пилото ми се видя читаво и го придадох за "подсилване" на слаби отодки???!!Списъка с л...на е дълъг...За такива опита учи,скъпо взима, обяснявя подробно.При втория преглед имаше шепа ларви на дъното,реших да паля пушилката за сяра,но...сърдце не дава.Само това не бях пробвал(и смяна на майката)След втората 0,5 хранилка за сега са О.К.Между другото сме от един град..е сега вече съм малко от Врачанско.

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Случайно или не,при мен се появи 3 дни след като свалих термоизолацията.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Profi Виж публикацията
    Здравей те ,
    само една подробност , каменното и варовитото пило са резултат на увреден ген на майката ,
    не само ,че не трябва да правиш майки от тези кошери, но трябва да ги подмениш при първа възможност,
    и търтеи не трябва да имаш от тези семейства.
    Как така увреден ген ще преизвика плесен? Според мен Гогол е прав.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Нямам влага,с изцяло мрежести съм,никога не съм ги затварял и в две годишния ми опит нямам плесенясване,проблема го създадох аз- прекомерно разширяване,(трябваше ми градеж),отделно две отводки се задушиха при транспорта,пилото ми се видя читаво и го придадох за "подсилване" на слаби отодки???!!Списъка с л...на е дълъг...За такива опита учи,скъпо взима, обяснявя подробно.При втория преглед имаше шепа ларви на дъното,реших да паля пушилката за сяра,но...сърдце не дава.Само това не бях пробвал(и смяна на майката)След втората 0,5 хранилка за сега са О.К.Между другото сме от един град..е сега вече съм малко от Врачанско.
    Не от преразширяване, аз никога не стеснявам значи трябва да са болни всички.
    Друга е причината, при мен миналата година боледуваха 2 от най силните ми семейства, предполагам са разграбили някое болно семейство и са пренесли плесента.

  10. #110
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Смени майката и ще се оправи.Пиша от опит.

 

 
Страница 11 от 18 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •