Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 18 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 175
  1. #111
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Заразените ларви умират след запечатването, затова, че не прибързвай със снимката.
    Колко дни след запечатването на пилото се проявяват признаците на болестта?
    При мен всички болни ларви са само в старото пило с което си дойде отводката. При това, запечатано в последната седмица/10 дни не виждам признаци на аскофероза.
    Аз по начало слагам по малко количество лимонена киселина в сиропа на пчелите. Така, че без да съм знаела може би съм ги излекувала. Вчера им дадох ударна доза с директно напръскване по описаната в темата рецепта на Д. Дамянов.

  2. #112
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Колко дни след запечатването на пилото се проявяват признаците на болестта?
    При мен всички болни ларви са само в старото пило с което си дойде отводката. При това, запечатано в последната седмица/10 дни не виждам признаци на аскофероза.
    Аз по начало слагам по малко количество лимонена киселина в сиропа на пчелите. Така, че без да съм знаела може би съм ги излекувала. Вчера им дадох ударна доза с директно напръскване по описаната в темата рецепта на Д. Дамянов.
    Може би още в първите, защото, ако забелязваш изнесените ларви са още доста малки. Възможно е да са се излекували, защото това е бактерия и ако се унищожи, то пилото си се развива. Да кажа и още нещо. Директното пръскане върху пилото не се препоръчва или по - точно, аз не го препоръчвам. Понякога от такива пръскания се получава именно това явление.

  3. #113
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Не е нужно да се пръска пилото, само пчелите. На питите на които няма пило пръскам директно. Пчелите от пилото ги тръсвам върху някоя от празните пити и ги пръскам. Разбира се, това го правя в топъл и тих ден, когато няма опасност за пилото.
    Сиропа някои го пили, други - не, затова смятам пръскането за по-сигурно.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Питата на снимката беше поразена много. Едва ли ще се оправи това семейство, а щом е отводка със сигурност няма да се оправи. Аз бих унищожил но на вас ще вие ценна и ще си поиграете да лекувате. Ще ми е интересно да споделите на есен и към април 2019г. Успех.

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Питата на снимката беше поразена много. Едва ли ще се оправи това семейство, а щом е отводка със сигурност няма да се оправи. Аз бих унищожил но на вас ще вие ценна и ще си поиграете да лекувате. Ще ми е интересно да споделите на есен и към април 2019г. Успех.
    о.О
    Щом смяташ, че със сигурност няма да се оправи, какво точно очакваш да споделя наесен или догодина?

    Заболяването не ми се струва много опасно, а и методите за лечение, описани тук ( йод или лимонена киселина) са евтини и достъпни. Защо да убивам цялата отводка? Още повече, че в прясно запечатаното пило няма признаци на заболяване засега.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Опита говори в посока на напушване със сяра вечер, загробване на пчелите, изгаряне на рамките и обгаряне на кошера.
    Итересно ми е на есен и на пролет, защото предполагам, че сега ще успеете до голяма степен да подтиснете заболяването , но на пролет ще избухне отново.
    Споменатите методи за лечение са "меки" , щадящи и са по скоро нещо като хомеопатия. Имат ефект при по леки форми на заболяването (10-20 поразени личинки). Процента на оздравелите семейства е далеч под 100. Те просто не атакуват заболяването, а подпомагат пчелите да се преборят сами.
    Лимонена кисилина не е лимонтозу !
    От заболяването страдат ларви само в един и същ стадий на развитие. Дали сем. е доста заболяло се съди по количеството заболели ларви по питите и изхвърлените такива по дъното и пред прелката, а не дали има заболели ларви в различни стадии.
    Успех.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Опита говори в посока на напушване със сяра вечер, загробване на пчелите, изгаряне на рамките и обгаряне на кошера.
    Итересно ми е на есен и на пролет, защото предполагам, че сега ще успеете до голяма степен да подтиснете заболяването , но на пролет ще избухне отново.
    Набързо да спомена : при мен опита говори друго. Лекува се без проблем, нямам случай на повторно проявление на оправено семейство. Откакто ползвам Hive Alive ,има тенденция да забравя що е туй -варовито пило.
    пп. Това е мое мнение , всеки може да прави каквото иска с пчелите си.

  8. #118
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Набързо да спомена : при мен опита говори друго. Лекува се без проблем, нямам случай на повторно проявление на оправено семейство. Откакто ползвам Hive Alive ,има тенденция да забравя що е туй -варовито пило.
    пп. Това е мое мнение , всеки може да прави каквото иска с пчелите си.
    Понякога много бързо се оправят - дори и сами, а понякога много трудно и продължително, някои дават и фира.

  9. #119
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Моето наблюдение е че в повечето случаи има рецидив.

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Където се закучи сярата помага много...

 

 
Страница 12 от 18 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •