Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 18 ПърваПърва ... 8161718
Резултати от 171 до 175 от общо 175
  1. #171
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Цял кошер трудно се затрива - поне за мен. Ще го мъча!
    Малко повече предистория:
    Семейството е миналоодишно от отводка, която си направи майка. Зазимих го на около 7 рамки, но имаше стари пълни с мед, които им оставих.
    На пролет забелязах, че започнаха да изхвърлят ларви. Не голямо количество - 20-30.
    Започнах да чета за разни начини за справяне и причини за появата. Същевременно им подавах само ВО за разширение и се опитах да извадя и бракувам старите пити. Плодника нямаше как да го сменя, защото нямаше къде да ги настаня, но няколко пъти вадих дъното и го обгарях.
    Първоначално мислех, че пилото се е простудило, но със затопляне на времето проблема продължи.
    Храних ги няколко пъти със сироп с йод, след това с лимонтузу. Пръсках и пчелите с пулверизатор по рамките пак със сироп с лимонтузу и накрая ги зарязах.
    Постепенно почти спряха да изхвърлят лярви и за слънчогледа плодника беше пълен с пчели. Мед така и не събраха в магазина.
    Понеже тръгнах да правя августовски отводки, реших, че ще експериментирам и с тях. И без това навсякъде пише да им се смени майката. Ама кой да чете, че трябва да е чужда.
    Нямерих тяхната мама и я извадих с още две рамки в един нуклеос до кошера. Дожаля ми, че беше едра и хубава!
    Пчелите в кошера си направиха майка, която се оплоди и пронесе. При прегледа дори ме изненада с плътно пило на три рамки около длан.
    И изненадата след няколко дни, когато почнаха да изкарват отново ларви.
    Та ще ги помъча още малко пък ще видим. Понякога нещата се учат по трудният начин.
    Сега вече имаш два кошера болни. Когато ти се свиди да бракуваш един болен кошер, понякога бракуваш цял пчелин. Та, направи си извод.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Цял кошер трудно се затрива - поне за мен. Ще го мъча!
    Малко повече предистория:
    Семейството е миналоодишно от отводка, която си направи майка. Зазимих го на около 7 рамки, но имаше стари пълни с мед, които им оставих.
    На пролет забелязах, че започнаха да изхвърлят ларви. Не голямо количество - 20-30.
    Започнах да чета за разни начини за справяне и причини за появата. Същевременно им подавах само ВО за разширение и се опитах да извадя и бракувам старите пити. Плодника нямаше как да го сменя, защото нямаше къде да ги настаня, но няколко пъти вадих дъното и го обгарях.
    Първоначално мислех, че пилото се е простудило, но със затопляне на времето проблема продължи.
    Храних ги няколко пъти със сироп с йод, след това с лимонтузу. Пръсках и пчелите с пулверизатор по рамките пак със сироп с лимонтузу и накрая ги зарязах.
    Постепенно почти спряха да изхвърлят лярви и за слънчогледа плодника беше пълен с пчели. Мед така и не събраха в магазина.
    Понеже тръгнах да правя августовски отводки, реших, че ще експериментирам и с тях. И без това навсякъде пише да им се смени майката. Ама кой да чете, че трябва да е чужда.
    Нямерих тяхната мама и я извадих с още две рамки в един нуклеос до кошера. Дожаля ми, че беше едра и хубава!
    Пчелите в кошера си направиха майка, която се оплоди и пронесе. При прегледа дори ме изненада с плътно пило на три рамки около длан.
    И изненадата след няколко дни, когато почнаха да изкарват отново ларви.
    Та ще ги помъча още малко пък ще видим. Понякога нещата се учат по трудният начин.
    Третирането се прави с лимонена киселина, а лимонтузу не е лимонена киселина! По спомен лимонена киселина в Марвин е 12 лв/кг.
    ПП Прочети и възприеми поста над моя - на Дончев!

  3. #173
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Благодаря за съветите!

    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Третирането се прави с лимонена киселина, а лимонтузу не е лимонена киселина! По спомен лимонена киселина в Марвин е 12 лв/кг.
    ПП Прочети и възприеми поста над моя - на Дончев!
    Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
    Совите не са това, което са.
    Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
    Както писах, ученето става по трудния начин.
    Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
    Сега изникват два въпроса:
    1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
    2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Благодаря за съветите!



    Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
    Совите не са това, което са.
    Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
    Както писах, ученето става по трудния начин.
    Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
    Сега изникват два въпроса:
    1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
    2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?
    Аз отглеждам и овце, и преди няколко години ми се наложи да ликвидирам елитен коч-разплодник, струващ колкото 5-6 силни пч. семейства заедно с кошерите, "само" защото бе заболял от заразен епидидимит.
    Нямам право да давам съвети, защото лично не съм се сблъсквал с аскосферозата но,...само си представям, какво би могло да стане, ако такива семейства бъдат разграбени... сега.

  5. #175
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Благодаря за съветите!



    Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
    Совите не са това, което са.
    Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
    Както писах, ученето става по трудния начин.
    Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
    Сега изникват два въпроса:
    1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
    2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?
    Трябва да се сменят майките /да утрепем ний змията дорде мънинка и е главата/ ма ще останат за догодина при всяко едно заболяване на пилото няма значение какво задължително се сменят майките по две причини едната е , че просто нямат добро хигиенно поведение другото е да остане семейството без пило за известно време и тогава се ръгат всякакви отвари заклинания и т.н. да могат да подействат на пити без пило а и пчелите малко да заякнат.Пчелите ги тормози гледането на пило и това де пчеларите бързат да заменят майки без почивка без пило е противоестествено и зловредно по мое скромно мнение да си нямам хал хабер от майкопроизводство то па и едно производство.

    П.П.Това, че ще се събереш два сомалиеца няма да направят един Котоошу Кацунори а и две семейства ще се млатят трябва да са три та да има три миризми тоест отводка с майка вместо една самотна мащеха но тогава от един проблем станаха три.Та има мъдрост в думите на г-н Дончев макар, че малко пироман си пада от към пчелните заболявания.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      61
Размер:	190.9 KB
ID:	11673

 

 
Страница 18 от 18 ПърваПърва ... 8161718

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •