Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 97
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505

    ПЧЕЛАРСКИ ИНВЕНТАР "НАПРАВИ САМ"

    Има тема "пчеларски инвентар", но тя е за продажби на инвентар, затова пускам тази в помощ на всички питащи колеги.
    За да направя нещата, на които ще пусна снимки се рових къде ли не и из всякакви форуми, като търсех основно идеи в снимков вид.
    Пускам тема в която всички снимки и инфо да са на едно място и всеки да има възможност, както за по-лесно намиране на нещо, така и за публикуване на снимки или описания на свой "направи сам" инвентар.
    Всички неща са изработени с минимум средства и помощ от приятел стругар, за което ще съм му вечно благодарен!!!!
    ======================================
    Центрофуга:
    20 магазинни или корпусни рамки радиални и 4 плодникови хордиални.Преправена от много стара 4-ка ръчна центрофуга(за плодниковите направих едни скари, но не се сетих да снимам, по-нататък ще пусна). Поцинкованата ламарина, заменена с неръждаема, лепена с поялник.Вътрешния барабан за рамките е от шина, огъвана на машина и допълнително и на ръка. Не стана идеално кръгло, но и не бие и не изпадат рамки.
    Задвижване, мотор от пералня, с четки, захващането към казана е 1Х1 като на пералнята. Регулирането е с димер за осветление и ключ за обръщане на посоките.



    ===================================

    Нож, електрически, направен по идеята на съфорумец. Размера лови и плодникова пита. Направен пак от неръждавейкова ламарина, лепена с поялник.Работи на 18 V.


    ===========================

    Станок за пробиване на рамки.Моторчето е от гайковерт, но подлежи смяна, понеже намерих от ABS, по-мощно.


    ===========================

    Това не знам как да го формулирам, но общо взето ми е нисковолтовата част от оборудването. Накратко, 10V за лепене на основи, 18V за ел. ножа и 14V прав ток на моторчето за станока за дупчене. Намерих някакъв трансформатор с много изводи и ги ползвам кажи-речи всичките.


    ==============================

    Това е общо взето, което си направих сам. В момента се прави и изпарител за ОК, като стане, ще пусна снимки, както и на всичко останало, направено "за без пари"
    Надявам се да съм в помощ на питащи и интересуващи се колеги!
    Ще се радвам, ако тук се постнат и други приспособления от типа "направи сам" и от други колеги, така ще има възможност цялата информация да е систематизирана на едно място!
    Благодаря Ви!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Пич, ти пробвал ли си я тази центрофуга или само снимки пускаш? Имам предвид бройките рамки за които говориш!?!? 20 МК примерно стават ли, или само така са ти казали?

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    ....май пропуснах да пиша, че втора година работя с нея...и не са ми казали за бройката, а сам си я правих

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от аз
    ....май пропуснах да пиша, че втора година работя с нея...и не са ми казали за бройката, а сам си я правих
    Ще бъдеш ли така добър колега, и да ми кажеш колко е вътрешния диаметър на тази четворка?

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Не знам на кое казваш вътрешен диаметър, а и не съм длъжен да помня цифри от преди камара време! Ако те интересува размера точно, за да можеш да си направиш САМ и ти нещо, ще ти кажа, а ако е само за подигравката, ще ти кажа, че 20 МК рамки се събират, като разстоянието в долния край на рамките, т.е. към оста е около 7-10 мм. между тях. Знам, малко е, но с по дълго време на въртене, стават нещата.
    През по-дългото време може да се свършат и други работи......
    На който не му харесва....има и купешки вариант...за скромната сума от 1,5к :D

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Здравейте.Да ви покажа и аз какъв изпарител за ОК измайсторихме с мой колега.Още не е третирано с него, но при пробите показа следните показатели. 2 гр.ОК я изпарява за 2.5 мин при температура на въздуха 20C.Работи със захранване 13.5 V от трансформатор.Използваме кантал със съпротивление 2.5 ома,при което се получава товар от 5 ампера.Външния диаметър на изпарителя е 58 мм,а дебелината е 11мм,което мисля, че ще позволи пъхането му през прелката без отлепване на дъното (ползвам стандартно дъно с клинове).От снимките се вижда че тялото е от алуминий и използваме каменинки за изолация.Ако някой ползва нещо подобно,бих се радвал на практически съвети,защото до сега не съм третирал с такъв изпарител.Поздрави и успех на всички...



  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    29.04.2011
    Мнения
    64
    Браво аз мойте поздравления.Направил си ги нещата отлично,имат визия,вършат ти работа е какво повече да искаш.Кой каквото ще да мисли.Збъркал си форума трябва да си в ''Млад техник'' wink;

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    аз, не беше нужно да пускаш нова тема, все пак надолу има и за центрофуги, и за ел задвижка, и за направи си сам. Както и да е, може би модераторите ще коригират.
    Наесен/зима ми предстои изработка на центрофуга, вероятно ръчна, за казана не знам, но за барабана твойта конструкция ми допада, само да питам- в горния край към оста наблюдаваш ли усукване / събиране на рамките при различни обороти на въртене?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Идеята ми беше всичко да е на едно място, тъй като ровенето из различни теми и форуми отнема време.
    Както и да е, ако администрацията прецени, да обединява, мести или трие.

    Нямам усукване, при нормални обороти на центрофугиране. При засилване се получава леко разместване, ама това го пробвах на празни пити, за да видя какъв е прага, и опитваната скорост определено не е за центрофугиране.
    Притеснявах се да не би като цяло да има изместване на питите, тъй като на някои купешки центрофуги имаше фиксатори и на малкия долен кръг, но при подреждане на питите, ако всяка се насочи точно към оста, така и си остава до края на въртенето

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2011
    Мнения
    9
    Мен ме интересува приспособлението за пробиване на рамки, какви материали си използвал и от каде си се сдобил с тях
    Няма "Не мога!"...В този живот има само "Не искам!" или "Мързи ме!"
    .

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •