Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 170
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако си мислиш, че дебелината на стените има някакво значение за зимуването, значи се лъжеш. Със същия успех пчелите биха зимували и в кошер от фазер или от ламарина например.

    От температурна гледна точка 2-3 cm дърво подобрява външната температура с не повече от 1 градус, така че кошера изпълнява всякаква друга роля, но не и ролята на топлоизолатор при отрицателни външни температури.
    Биха изимували вероятно и в тенекия от сирене, но как биха се развили на пролет?
    Ако идеята е само да изимуват проблемите не са толкова много.
    Аз имам поглед върху разликата в изимуването във фибран 8 рамков с дебелина 2 см и Дадани 10 рамкови с дебелина 2,5 см.
    Ами фибрана плаче да правим отводка от него, а Дървните сега се окопитват...
    Супер важно според мен е в какво зимува семейството, и дървен съндък с по дебели стени би допринесъл за по лесно изимуване според мен.
    Идеята ми на горните постове не е толкова дали ще изимуват, колкото как изимуват и после как се развиват лежаците спрямо другите системи.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Някъде Ачката писа кога маха едната майка,но не помня в коя тема беше.
    Дака аз махам едната майка,за да огранича пилото,за да има повече кърджийки.А втората я махам,за да си произветът нови майки.Две сестри изимуват без проблем,като отделни семейства в лежака-изпробвано многократно.С две сестри пчелите не проявяват антагонизъм дори и с мрежеста преграда.

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Ачка благодаря отново за инфото,мисля тая година да пробвам твоя метод с малки промени.Вярвам ,че не си ме подвел до колкото те познавам.Резултата ще го съобща и покажа тук във форума.

  4. #154
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Интресуваше ме в предвид факта, че едно двумайчино семейство влиза в зимата с много пчела и дали това дава по-добър резултат при презимуването и после при развитието, от един зазимен нормално силен дадан..
    Логически би трябвало да има осезаема разлика.
    Ами един нормално силен дадан, изкарва зимата при нашите климатични условия без някакви особени проблеми - например смъртността на пчелите е минимална, колко по- малка да стане. Развитието вече е друг въпрос, но логиката е, че разликата м/у нормално силен дадан и силен двумайчин преди зимата, би трябвало да се запази същата и след зимата.

    А инак визирах по- скоро болестите и върлуващата последните години нозема - а тя както виждаме, като рече да покоси, не признава ни слабо, ни силно семейство.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #155
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри twoquyma00unit_0014[1].jpg‎  
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  6. #156
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Как се отваря това чудо-файла на български. Че ми показва разни програми и йероглифи. Знам че проблема е при мен в моя комп ама има ли някой идея как се отваря.
    И на английски не хочет.

  7. #157
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Как се отваря това чудо-файла на български. Че ми показва разни програми и йероглифи. Знам че проблема е при мен в моя комп ама има ли някой идея как се отваря.
    И на английски не хочет.
    Трябва да имаш инсталирана програмата Acrobat Reader за да отвориш английския текст. За българския текст ти трябва инсталиран Word 2010.

  8. #158
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.
    Това, което е на български ти ли си го превеждал или някоя издателска къща?

  9. #159
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    Това, което е на български ти ли си го превеждал или някоя издателска къща?
    Превода е мой. Някой по-знаещ езика е добре да си каже мнението, може да съм сгрешил някъде.

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    "Кошер с осигурено адекватно складово пространство и приемлива височина е необходимото условие за колониите, за да могат да съберат 500 паунда / 225 кг./ мед. Подобен добив не е необичаен за две-майчините колонии. "

    Напред Фарара е слънце! Толкова мед, ко ша го прая.

 

 
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •